5 preprostih miselnih vaj za boljši trening

17. 8. 2015
Deli
5 preprostih miselnih vaj za boljši trening (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Prebudite možgane in zmagajte s petimi preprostimi miselnimi vajami.

Med psihično pozitivnimi in negativnimi učinki je precej tanka črta. Miselna nestrpnost pred fizično aktivnostjo lahko poveča adrenalin, ta pa na nekatere vpliva produktivno, na druge pač ne.

Dobri atleti vedo, kako morajo uporabiti svoje možgane, da si zagotovijo tisto rahlo tekmovalno prednost na dan tekme. Oglejmo si nekaj njihovih skrivnosti.

1. Posrkajte bolečino

Med vadbo ne blokirajte bolečine. V vsakem trenutku se zavedajte, kako se počutite, kakšno je stanje vaših okončin in kako dihate, ter zbirajte podatke o tem, kako vaše telo deluje. Tako na primer na dan tekme oz. treninga ne boste presenečeni, če boste pri sebi zaznali kakšno reakcijo. Naj gre vse kot po maslu. Ne pretiravajte in ne pripeljite se na rob zmogljivosti.

2. Predstavljajte si občutke

Kadar sanjarite pri belem dnevu, zaprete oči in si pred­stavljate dogajanje v glavi, trenirate nevrološke povezave – impulze, ki vplivajo na spomin vaših mišic.

Zamislite si, da tekmujete, a namesto tega, da si predstavljate, kako prehitite vašega nasprotnika, se raje osredotočite na fizične napore, ki jih med tem doživ­ljate. Pa naj gre za lahkotno igro ali garanje.

3. Ne dopovedujte si

Vsaj negativnih stvari ne. Vaši možgani so kot spletni iskalnik - vsakič, ko vanje vpišete 'ne išči računov iz prejšnjega meseca', obstaja možnost, da jih bodo vseeno poiskali.

Torej, ko si rečete: Okej, zdaj pa ne bodi toliko napet, vaši možgani poiščejo program, ki pove, kako napeti mišice. Zato ne uporabljajte nikalnic, vaše misli pa naj bodo sproščene.

4. Občutite formo

Preveč razmišljanja škodi, sploh kadar ste utrujeni. Av­tonomen predel možganov, ki obvladuje športne gibe, kot je tek ali mahanje z loparjem pri tenisu, deluje neodvisno od kognitivnega predela. Takoj ko začnete razmišljati o tem, kaj počne­te, se vaši možgani spotak­nejo ob sebe.

Nevromišične povezave vam morajo pri tem pomagati. Zanesite se nanje: naj vaš udarec postane ubijalski, ker ste osredotočeni nanj, ne pa na pravilno zaporedje izvajanja. Sez­nanite se z gibi in odpravite strah pred polomom.

5. Iztisnite stres

Napete mišice nudijo zavet­je negativni energiji in povečujejo možnosti za poškodbe. Uporabljajte sprostitvene tehnike, ki vam bodo po­magale odpraviti napetost in povečati zmožnost osredotočenja na pravilno izvajanje fizičnih naporov.

Obdelajte vsak del telesa posebej, ko sprostite napetost, pa se osredotočite na občutek popolnega sproš­čanja in povečanje pretoka krvi v vaših mišicah.

Zagoto­vo pa vam brez izdatnega po­­čitka ne bo uspelo prepri­ča­ti telo, da bi iz sebe izstis­ni­lo negativne vplive stresa. Včasih pomaga tudi, če naplahtate partnerja, da vas dodobra zmasira.

Novo na Metroplay: "Prehransko okolje, v katerem danes živimo, je zelo nenaklonjeno temu, da smo zdravi"