Ste študirali encimsko teorijo pred svojo zadnjo vadbo? Pa metabolične poti? Sintezo beljakovin? Ste bili na raziskovalnem vrtincu v Nasinem biološko ojačevalnem Space Cyclu?
Seveda niste. Toda mišični znalci so bili in tukaj je njihovo spoznanje:
Vaša dosedanja vadba? Precej nespametno …
“Ste kosili? ” vpraša znanstvenik preiskovanca, preden ga priveže na Space Cycle. Njegovo vprašanje seveda ni bilo povabilo, želi biti le seznanjen z vsem potrebnim. Kajti s tremi g-ji bo preiskovanca zavrtel v hipergravitacijski telovadnici, prototipu, načrtovanem za vesoljsko postajo na Marsu. Za lažje razumevanje si predstavljajte delanje počepov z utežjo v vodilih, vendar z velikansko razliko: vodila se z vami vred vrtijo vodoravno okoli jeklenega droga z več kot 40 vrtljaji na minuto. Kot človeški kolovrat. “Vse bo v redu, ” doda znanstvenik, “in karkoli boste počeli, ne glejte vstran. ” Tudi tokratni preiskovanec pred testom ni imel dodatnih vprašanj.
Vincent Caiozzo ni nori znanstvenik. Je profesor ortopedske kirurgije na inštitutu Irvine kalifornijske univerze in proučuje mišice že skoraj 30 let. Za Naso zasnovani Space Cycle je vrhunec njegovega življenjskega dela – in verjetno tudi odlična naložbena priložnost.
“Vadba v Space Cyclu deluje podobno, kot če bi obesili utež na vsak atom svojega telesa, ” še doda. Nedvomno inf(k)omercialno zlato.
Vendar Caiozza ne zanima, kako pomagati pridelati večje bicepse – njegovo raziskovalno zanimanje je precej manj tržno naravnano. Podobno kot pri vseh drugih mišičnih znanstvenikih je njegov namen najti učinkovitejše ukrepe za preprečitev izgube mišic med staranjem, rakom in poškodbah hrbtenjače, s Space Cyclom pa na medplanetarnih potovanjih.
Kljub temu pa lahko njegova spoznanja in dognanja njegovih kolegov koristijo tudi vsem nam, ki želimo biti na plaži čim bolj mišičasti (nabiti). Znanstveniki so namreč do potankosti raziskali biologijo mišic, kar nam omogoča da lahko svoje telo zgradimo hitreje in preprosteje kot kadarkoli prej. Trik je v tem, da uporabimo njihovo bazično znanje za svoj glavni cilj: prirast čistih mišic.
lwyn Cosgrowe ne trdi, da je mišični znanstvenik, vendar pa je to hočeš nočeš postal. Leta 2000 je odprl svoj vadbeni center Results Fitness in od takrat vodi natančen popis vseh vadb, ki so jih tam izvajali. “Stranke plačujejo za najhitrejše rezultate, ” pravi Alwyn, “in da bi lahko tekmoval s sosednjim fitnesom, sem moral ugotoviti, kaj deluje najbolje. ” To pa pomeni zbiranje vadbenih podatkov na velikem številu normalnih moških, ki so uporabljali različne vadbene metode.
V nasprotju s komercialnimi klubi zdravja pa Cosgrowova ustanova v kalifornijski Santa Clariti ponuja samo individualni trening, kar pomeni, da osebje fitnesa načrtuje vsako vadbo, jo nadzoruje in si zapiše vse pomembne podatke. Če vemo, da gostuje v povprečnem tednu opravijo 400 vadb, to pomeni, da v enem letu pridobijo povratno informacijo za 20. 800 vadb. Za lažje razumevanje, za tolikšno količino podatkov bi moral povprečen moški trenirati vsak dan celih 57 let. In tako je Cosgrowov fitnes bona fide (lat. v dobri veri) postal raziskovalni laboratorij in njegove stranke poskusni kunci. Da bi razložil svoje ugotovitve iz realnega sveta, je poskušal premostiti akademske raziskave znanstvenikov, kot so Caiozzove, s praktičnimi vadbami, postavitvami in ponovitvami. “Tomas Huxley, angleški biolog iz 19. stoletja, je nekoč rekel, da znanost ni nič drugega kot organizirana logika, ” pravi Cosgrowe, “kar bi morala biti tudi vadba. ”
Končni rezultat Cosgrowovega človeškega eksperimenta je načrt gradnje mišic, ki ni preverjen le v telovadnicah, ampak je tudi znanstveno podprt. In ker sesuje (razblini) skoraj 40 let staro bodybuilding dogmo, vas bo verjetno presenetil.
Biologija mišice v bistvu ni vesoljska znanost. Na najbolj osnovni ravni gre za načelo SAID, kar je kratica za “specifično adaptacijo na izpostavljeno delo”. “Ko se mišica pri velikem naporu krči, se prilagodi tako, da postane večja in močnejša, ” pravi Caiozzo. Podobno velja, če se je prisiljena krčiti v dolgih časovnih intervalih – tedaj postane odporna proti utrujenosti. Te prilagoditve se zgodijo zato, da se zmanjša pritisk na telo, tako da lahko opravljate vsakodnevna opravila – hodite po stopnicah, dvigujete lahke predmete – z malo truda.
No, in zdaj vnesimo načelo SAID v vašo vadbo. Ko dvigujete uteži, nastanejo razpokice v mišičnih vlaknih. To pospeši mišično beljakovinsko sintezo, ki uporablja aminokisline za popravilo in ojačitev vlaken, s čimer jih napravi odporne proti nadaljnjim poškodbam. To se sicer dogaja na mikroskopski ravni, toda čez čas postane učinek tudi že viden – v obliki močnejših rok, širših ramen in večjih prsi.
Z razumevanjem tega procesa pridobite logični racionalizem, kako pogosto morate trenirati mišice. V številnih študijah so raziskovalci na teksaški univerzi ugotovili, da se mišična beljakovinska sinteza podaljša se do 48 ur po rezistenčni vadbi. Torej, če trenirate v ponedeljek ob 19. uri, je vaše telo v fazi mišične rasti vse do 19. ure v sredo. Po 48 urah pa se biološki stimul za rast mišic v telesu vrne na normalo.
Na papirju to potrjuje Cosgrowovo prvo trditev: “Vadba celotnega telesa trikrat na teden je najučinkovitejša za pridobitev mišic. ” Na žalost ta nasvet neposredno nasprotuje temu, kar večina moških dejansko počne. In sicer zato, ker se skoraj vsi zatečejo k dvigovanju uteži, kar Cosgrowe imenuje vadba telesnih delov.
Ideja je razdeliti telo v specifične (posamične) mišične skupine ali telesne dele in posamezno vadbo posvetiti samo posamezni skupini. Lahko bi začeli z vajami za prsne mišice v ponedeljek, hrbtne bi obdelali v torek, ramena v sredo in tako naprej. In čeprav trenirate vsak dan, je vsaka mišična skupina dejavna samo enkrat na teden. Dejansko rastejo te mišice samo dva dni v vsakem tednu. Z vadbo celotnega pa trenirate vsako mišico pogosteje. “Ko trenirate mišico trikrat na teden, raste skupno dalj časa, ” pravi Cosgrowe.
Z anatomskega gledišča mišičnih skupin niti ne morete izolirati – in to je Cosgrowova naslednja kritika vadbe telesnih delov. Predstavljajte si, da bi lahko slekli kožo s telesa in videli pod njo ležeče mišice. Opazili bi, da so med seboj povezane in da obdajajo telo kot v celoto povezana mreža. Vse mišice so ovite v čvrsto ovojnico iz vezivnega tkiva, imenovano fascija. In ker se fascija pripenja na kosti in druge mišice, funkcionalno povezuje na videz ločene mišične skupine.
“Tudi najmanjši gib nadlahti povzroči aktivacijo zapletenega vzorca mišic od ramena pa vse do kolka, ” pravi Bill Hartman, F. T. , medicinski terapevt iz Indianapolisa. In zakaj? Latissimus dorsi oziroma največja hrbtna mišica se pripenja na nadlahtnico, lopatico, hrbtenico in torakolumbalno fascijo – močno plast veziva, ki pripenja mišice na hrbtenico in medenico. Gluteusi ali velike ritne mišice se tudi pripenjajo na medenico. Vidite povezavo?
Ne razumite napak: nobenega dvoma ni, da ne bi mogli poudariti določene mišične skupine z izbiro ustrezne vaje, samo ne mešajte tarčnega in izoliranega treniranja. Za ponazoritev uporablja Cosgrowe primer priljubljene vaje pripognjeni veslač. Če se posvetite treningu telesnih delov, je to vaja za hrbet, ker je to del telesa, ki ga poudari. Toda zaradi medsebojnih povezav med mišicami in vezivnim tkivom kolkov in hrbta so vaše stegenske mišice in gluteusi med vadbo skrčeni. Tako ne vadite samo hrbta, ampak obremenjujete tudi noge. In ne pozabite na sodelovanje med podlahtjo in bicepsi pri vlečenju droga k prsim. “Ločevanje vaše vadbe na telesne dele je nelogično, ” pravi Cosgrowe, “kajti v resnici ne ločujete ničesar. ”
Poleg tega vse dele telesa ponavadi vadimo vsak dan, kar zavira proces okrevanja (regeneracije). “Hranila, ki jih potrebuje vaše telo za popravilo poškodovanih mišic, se namesto tega preusmerijo v energijo za vadbo, ” pravi dr. Jeff Volek, raziskovalec prehrane pri vadbi na univerzi v Connecticutu. “Vaše mišice najbolje rastejo, ko vaše telo počiva, in ne, ko dela. ” To pa ni v nasprotju s Cosgrowovo vadbo celotnega telesa, saj ima to dan za počitek po vsaki vadbi.
Bodybilderji ugovarjajo vadbi celotnega telesa, ker naj ne bi omogočala dovolj močnega natreniranja posamezne mišične skupine. Trdijo na primer, da če tipična vaja za prsne mišice traja 30 minut ali več, bi morali porabiti cele ure, da bi ustrezno natrenirali celotno telo. “To temelji na predpostavki, da mora trening za prsi trajati 30 minut, ” pravi Cosgrowe. In nadaljuje z razlago, da je tipična vadba za prsi sestavljena iz treh serij s štirimi ponovitvami vaj, kar je 12 serij vsakih sedem dni. Vendar tudi pravi, da lahko opravite isto količino dela – skupno 12 serij– v istem časovnem obdobju z izvajanem štirih serij trikrat na teden. “Ugotovil sem, da trening deluje podobno kot zdravniški recept, ” pravi Cosgrowe. “Zagotovo ne bi zaužili cele škatlice Ibuprofena v ponedeljek za blaženje bolečine čez ves teden, ampak bi vzeli manjše odmerke v rednih intervalih. ”
Študija z alabamske univerze podpira njegovo stališče. Ena skupina moških je trenirala vsako mišično skupino enkrat na teden cele tri mesece, druga pa je opravila isto skupno število serij na teden, vendar so bile te razdeljene na tri vadbe celotnega telesa. Rezultat? Moški, ki so pogosteje trenirali mišične skupine, so pridobili štiri kilograme mišic – 2, 2 kilograma več kot tisti, ki so trenirali vsako mišično skupino le enkrat na teden.
Vendar, da bi prihranili še več časa, je Cosgrowe uporabil dodatno strategijo: izmenične serije. Ko je možno, združi vaje za vadbo nasprotujoče si mišične skupine in tako zmanjša čas počitka med serijami za polovico.
Gre za koncept, ki temelji na delu sira Charlesa Scotta Sherringtona, ki je dobil Nobelovo nagrado leta 1932 za svoj prispevek k fiziologiji in nevroznanosti. Sherringtonov zakon recipročne inervacije pravi, da imamo “za vsako živčno aktivnost mišice ustrezno inhibicijo nasprotne mišice”. To pomeni, da takrat, ko vadite prsne mišice, so se nasprotne, hrbtne mišice prisiljene sproščati, torej počivati. Tako lahko, namesto da bi čakali dve minuti med serijama potiska s prsi, naredite eno serijo te vaje, počivate eno minuto in nato naredite še pripognjenega veslača. Ko končate, se zopet spočijete in nato ponovite celoten proces, dokler ne končate vseh serij obeh vaj. “Ta tehnika skrajša povprečen trening vsaj za osem do deset minut, ” pravi Cosgrowe, “ne da bi žrtvovali učinkovitost. ”
V ta mozaik pa sodi še dodaten kamenček. Pri proučevanju dokumentacije tisočih vadb je Cosgrowe razvil volumsko pražno teorijo. “Kaže, da se rast mišic začne potem, ko so bile izpostavljene 90 do 120 sekundam največje obremenitve, ” še dodaja.
Recimo, da potrebujete pet sekund za dokončanje ene ponovitve. To pomeni, da bodo vaše mišice v eni seriji z osmimi ponovitvami pod obremenitvijo 40 sekund. Tako bi bile po Cosgrowovi teoriji za zadostno stimulacijo mišične rasti dovolj samo tri serije, za kar bi skupno porabili 120 sekund. Oziroma štiri serije s petimi ponovitvami ali dve seriji z 12 ponovitvami.
Vendar tudi Cosgrowe priznava, da je to bolj teorija kot praksa, in sicer predvsem zaradi enega razloga: v študijah na ljudeh niso primerjali cele plejade serij in ponovitev ali nadzorovali trajanja mišične tenzije. Zato preprosto ni podatkov, iz katerih bi črpali. Vsaj dokler ne pogledamo drugam v kraljestvu živali.
Nekateri moški preprosto pridobijo mišice laže, hitreje in v večjem obsegu kot drugi. In zaradi tega proučujemo podgane, ” pravi Caiozzo. V primerjavi z ljudmi so podgane veliko bolj homogena vrsta, kar pomeni malo variacij med osebki. To znanstvenikom omogoča, da natančneje proučujejo encime, metabolične poti in gene, ki regulirajo rast mišic.
Dejanske laboratorijske podgane, po naravi seveda, niso telovadne podgane. Zato je Caiozzo leta 1992 razvil aparat za rezistenčni trening podgan, ki spominja na napravo za nožni biceps iz znanstvene fantastike. Ker pa skupine podgan niso mogli kar prositi, naj dviguje uteži, so uvedli dodaten korak. Raziskovalci so v mišico gastroknemius na zadnji okončini vsake podgane trajno vsadili žico iz nerjavečega jekla in jo potegnili pod kožo do lobanje, kamor so z ročnim svedrom privili dva vijaka. Tako so znanstveniki z električnim tokom ročno stimulirali mišico do kontrakcije z največjo močjo. To jim je omogočilo, da oponašajo vadbo dvigovanja uteži pri ljudeh.
Da bi napravo preizkusili, so podgane “spodbujali” k izvedbi štirih serij s petimi ponovitvami, vsaka ponovitev pa je trajala dve sekundi – skupni čas tenzije pa 80 sekund. Rezultat: mišična masa se pri skupini podgan v osmih tednih ni povečala. Kar je pomenilo, da naprava ni delovala ali pa je bil obseg vaj premajhen. Zato so raziskovalci vadbo uglasili. Ko so podaljšali kontrakcijo na štiri sekunde in tako podvojili čas največje tenzije, so podgane opazno pridobile mišično maso – in to v samo štirih namesto v osmih tednih.
Seveda to avtoritativno ne potrjuje Cosgrowove volumsko pražne teorije pri ljudeh, vendar pa zagotavlja biološki primer, ki ga podpira. Možno pa je tudi, da je nekaj njegovih podat-kov pred svojim časom.
“Dviguj več ali ne prihajaj več” je pogost pregovor med bodybuliderji. Težo bremena je sicer res treba uporabiti tako, da zagotavlja izziv za mišico, vendar pa je mantra napačna. In sicer zato, ker mišična vlakna lahko rastejo na dva načina. Prvi je, ko se miofibrile, del vlakna, ki vsebuje kontraktilne beljakovine, povečajo v gostoti in številu. Ta vrsta rasti se lahko doseže z uporabo težkih uteži, ki omogočajo od ene do sedem ponovitev.
Druga vrsta rasti pa se pojavi, ko so se mišice prisiljene krčiti daljši čas. To pomeni uporabo lažjih uteži, ki omogočajo od 12 do 15 ponovitev. S tem se poveča število struktur, ki proizvajajo energijo v vlaknu. Zaradi tega ne postanete bistveno močnejši, zato pa postanete večji.
Z uporabo ponovitvenega območja, ki pade med oba, povzroči pojav rasti obeh tipov, vendar v manjšem obsegu. Prav zato Cosgrowe uporablja vsa tri ponovitvena območja. Na primer, lahko vam predpiše pet ponovitev za vsako vajo v ponedeljek, 15 v sredo in deset v petek. “Ne samo, da tako dosežete boljšo rast mi-šic, pomaga vam tudi, da ne dosežete plato, ” še dodaja. In resnično, v študiji iz leta 2002 so raziskovalci z arizonske državne univerze ugotovili, da so moški, ki so spreminjali ponovitvena območja v vsaki od treh tedenskih vadb, pridobili dvakrat več mišične moči kot moški, ki niso spreminjali ponovitev. Za Cosgrowa samo še en primer logičnega pristopa, ki da logični rezultat.
Biti v space cyclu je nenavadno doživetje. Vaše telo je med treningom skoraj vodoravno, toda vi se počutite, kot da je pokonci in nimate občutka vrtenja – seveda ob upoštevanju pravila o gledanju vstran. (Ob kršenju tega enostavnega napotka vam je, seveda, kaj kmalu žal. ) Caiozzo razlaga, da vam zakoni fizike preprečujejo, da bi padli, podobno kot pri vožnji z vlakom smrti.
Space Cycle je izumil, da bi pomagal pozdraviti enega od Nasinih največjih glavobolov. “Zaradi pomanjkanja gravitacije propadajo astronavtove mišice zelo hitro, ” pravi Caiozzo.
Kot veteran štirih vesoljskih poletov pozna komandant Bill McArthur to resnico iz prve roke. Letošnjega februarja, ko je živel v mednarodni vesoljski postaji v sklopu šestmesečne misije 190 kilometrov nad zemeljskim površjem, so se naši ameriški kolegi pogovarjali z njim po telefonu. Da bi poudaril fizični vpliv vesoljskega potovanja, je z nami delil spomine s svoje prve vesoljske odprave: “Ko smo pristali, sem se priklonil, da bi objel ženo, ona pa me je morala ujeti, da ne bi padel, saj se priklanjanje ni hotelo ustaviti, ” pravi Bill. “In to po samo 14 dneh. ” Zato je na tej dolgi misiji treniral skoraj dve uri na dan –uporabljal je posebno za rezistenčni trening oblikovano napravo IRED. Tako je poskušal ohraniti svoje mišice. Rešitev časovno ni ravno učinkovita.
Nestrpno vstopimo v Space Cycle. Vrteča se telovadnica s svojo obliko ustvarja umetno gravitacijo, ki je do sedemkrat večja od Zemljine. Caiozzo verjame, da to ne bo le preprečilo izgubo mišic v vesolju, ampak bo stimuliralo rast – brez potrebe po utežeh. In to v samo nekaj minutah, ne urah. “Nobene čarovnije ni, ” pravi, “izkorišča le tisto, kar že vemo o rasti mišic. ”
Zagotovo nas večina ni zaskrbljena, da bi kaj kmalu končali na Marsu, vendar Space Cycle prinaša pomembno spoznanje: najučinkovitejša vadba ni nujno najdaljša ali najtežja, je preprosto najpametnejša. In pri 18 urah, kolikor jih povprečen moški preživi na svoji zadnji plati med vožnjo, v pisarni, na kavču in za mizo, ni slab približek breztežnosti. Tako imate več skupnega s komandantom McArthurjem.
“Za mišice so potrebni pot in odločnost, ” pravi Cosgrowe, ki je vedno željan pomagati na kavč pri- oziroma navezanim. “Zakaj potem narediti to teže, kot je treba? ”
Uporabite tridnevno vadbo celotnega telesa, ki jo je oblikoval Alwyn Cosgrowe, za razvoj mišic v manj kot 90 minutah na teden. Z upoštevanjem zakonov funkcionalne anatomije boste razvili vse mišice s samo petimi vajami. Pridobivanje moči ni bilo nikoli lažje in preprostejše.
Minimalističen trening - Velik rezultat v kratkem času
Kako vaditi
Trenirajte tri dni na teden z dnevom počitka po vsaki vadbi.
Na vsakem treningu naredite iste vaje, vendar spreminjajte število ponovitev in počitka, kakor kaže spodnja razpredelnica. (Izjema: pri dvigovanju bokov z žoge v opori naredite vedno od 12 do 15 ponovitev. ) Š Pri prvi vaji (1) dokončajte vse serije določenega giba, preden nadaljujete z naslednjo vajo. Š Nato izvedite vsak naslednji par vaj (2A in 2B, 3A in 3B) kot menjajoče se serije s predpisanim časom za počitek po vsakem. Tako boste končali eno serijo 2A, počivali, naredili serijo 2B, počivali in ponovili. Ko končate vse serije obeh vaj, nadaljujte z naslednjim parom.
1 Mrtvi dvig s širokim prijemom
Postavite veliko utež na tla in se obrnite proti njej. Počepnite in jo primite z dlanmi, obrnjenimi navzdol, v dvojni širini ramen (A). Z vzravnanim hrbtom in dvignjeno glavo vstanite z utežjo in pri tem vlecite lopatici nazaj (B). Počasi spustite drog do položaja za sedenje.
2A Potisk z ročkami pod kotom 45 stopinj
Lezite na klop pod nizkim kotom in držite par ročk ob prsih (A). Ročki potisnite navzgor, pri tem naj bosta skupaj (B). Počivajte, nato ročki spustite v izhodiščni položaj.
2B Veslanje sede
Pripnite raven drog na jeklenico in se postavite v napravo za veslanje. Drog primite z dlanmi, obrnjenimi navzdol, v širini ramen (A). Brez gibanja trupa povlecite drog k trebuhu (B). Počivajte, nato ga počasi vrnite v izhodiščni položaj.
3A Priteg na prsi
Primite drog z dlanmi, obrnjenimi navzdol, v dvojni širini ramen, in se usedite z vzravnanim hrbtom (A). Brez gibanja trupa povlecite drog k prsim.
3B Dvigovanje bokov z žoge v opori
Postavite se v položaj za sklece, vendar namesto na tla postavite nogi na švicarsko žogo (A). Dvignite boke čim višje in se kotalite proti trupu (B). Počivajte, nato se vrnite v izhodiščni položaj s spuščanjem bokov in kotaljenjem žoge nazaj.
Od mesa do mišic - Kako rastete od zreska?
1 Razgrajevanje mesa
Ta proces se začne v ustih z mehansko prebavo hrane: vaši zobje trgajo, meljejo in drobijo zrezek v manjše delce, jih mešajo s slino in oblikujejo v napol trdo kepico.
2 Prebavljanje beljakovin
Ko pogoltnete, se mleta govedina pomika po požiralniku in pade v želodec. Tu prebavni encimi, kot je pepsin, kemično razgradijo zrezek v verižice aminokislin. Celotna zmešnjava je zdaj bolj tekoča, kar imenujemo himus.
3 Ustvarjanje uporabnih delcev
Iz želodca se himus pomika v tanko črevo. Tukaj dodatni encimi – tripsin in himotripsin – delujejo na ve-rižice aminokislin ter jih razgradijo na še manjše dele, vse dokler ne ostanejo samo posamezne aminokisline ali njihovi pari.
4Priprava za dostavo
Aminokisline se nato prenesejo prek celic, ki obdajajo tanko črevo, v krvni obtok v procesu, ki mu pravimo absorpcija. Zdaj so pripravljene za prenos do mišic po krvi.
5 Gradnja mišic
Ko aminokisline dosežejo mišice, se prenesejo do mišičnih celic skozi preplet kapilar. Tukaj pomagajo popraviti poškodovana vlakna. Sinteza mišičnih beljakovin ni mogo-ča, če ni dovolj aminokislin – še dodaten razlog, da pri vsakem obroku pojeste nekaj beljakovin.
Adam Campbell
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?