Čeprav se "sindrom mrtve zadnjice" morda sliši kaj, kar bi rekli vašemu najstniku, ko se mu zjutraj ne ljubi vstati, gre za resen zdravstveni problem, s katerim se bori mnogo ljudi. Če večino časa v dnevu sedite, obvezno preverite, kako lahko ukrepate.
Sindrom mrtve zadnjice ali glutealna amnezija ni medicinski izraz, vendar lahko povzroči boleč zdravsteni problem, ki izvira iz prekomernega sedenja. Gre za šibke mišice zadnjice, ki z neuporabo vedno bolj slabijo, kar je tudi glavni razlog tega stanja: premalo gibanja. V določeni meri sedenja ne moremo nadzirati, če npr. to od nas zahteva služba, a to ni vse. Sedimo tudi v prostem času, ko smo pred televizijo ali gremo na pijačo, sedimo pri določenih gospodinjskih opravilih ... Skupni seštevek je precejšenj, zato ni nič čudnega, da pride do sindroma mrtve zadnjice. Preverite, kako lahko ukrepate, če se pojavi.
Kako veste, da imate sindrom mrtve zadnjice?
Preden začnete ukrepati, morate vedeti, kako sploh prepoznate sindrom mrtve zadnjice. Vaši kolki bodo postali občutljivi, pojavila se bo kronična bolečina, v nekaterih primerih je lahko precej huda. Ljudje s takšno diagnozo poročajo o bolečih kolkih in veliki utrujenosti, zaradi česar lahko napačno predvidevajo, da gre za stisnjen živec, ali simptome pripišejo čemu, kar so počeli v zadnjem času. Prav zato je najbolje, da takrat, ko ste v dilemi, poiščete zdravniško pomoč in si diagnoz ne postavljate sami, saj bodo preiskave (kot je MR) pokazale točno stanje.
Če boste čutili bolečino zaradi sindroma mrtve zadnjice, lahko zvečer težje zaspite, saj spanje na boku ne bo možno, ali pa imate čez dan težave z običajnimi nalogami, ki zahtevajo prenašanje teže iz ene noge na drugo, npr. hoja in vzpenjanje po stopnicah. Že pritisk s prstom je lahko boleč, kaj šele ležanje ali uporaba tega dela telesa.
Preverite še:
- Od zdaj si jo boste privoščili še z večjim veseljem: to je 5 neverjetnih prednosti pitja kave
- Kaj jesti namesto testenin? To so najbolj zdrave alternative
Ali lahko sindrom mrtve zadnjice preprečite?
Ste si ob branju oddahnili, ker zaenkrat še ne čutite bolečine v bokih in prej omenjenih simptomov, vendar vas skrbi, da se bodo slej ko prej pojavili? Potem ukrepajte preventivno in preprečite, da bi do tega prišlo. In odgovor se skriva v vzroku sindroma: premalo gibanja. Koliko ur ste tedensko aktivni? Vam je nerodno priznati? Potem boste na urnik morali dodati več gibanja.
Usmerite se tudi v vadbo za moč, ki bo okrepila mišice celega telesa in vzpostavila ravnovesje. Ne naredite napake in se ne zaženite le v vaje za zadnjico, saj morate okrepiti tudi trebušne mišice in mišice nog, delati na pravilni drži in ravnotežju ... Vadbe se lotite celostno. Če v vadbi za moč niste domači, se obrnite na trenerja, ki vas bo pravilno usmeril.
Tudi med delom lahko naredite kaj, da preprečite sindrom. Večkrat v delovnem času vstanite in se sprehodite, če imate stopnice se povzpnite po njih, odmor za malico izkoristite za kratek sprehod ... Če boste le hoteli, boste v dan lahko dodali veliko gibanja. In ja, vsaka minuta šteje!
Kako zdraviti sindrom mrtve zadnjice?
Ste se našli v simptomih? Če menite, da imate sindrom mrtve zadnjice, potem je prvi korak ta, da se odpravite k svojemu zdravniku. Poslal vas bo na več preiskav in izključil ostale možne razloge za pojav simptomov. Stanje lahko prepozna tudi športni fizioterapevt.
Paciente se običajno zdravi z injekcijami kortikosteroidov, z vadbo ali terapijo z udarnimi valovi. Operacija je primerna samo za najbolj skrajne primere, pri katerih ostale tehnike zdravljenja ne delujejo. Ključno je, da ukrepate takoj, ko zaznate težavo. Če mišic zadnjice dlje časa ne uporabljate, se bodo problemi samo kopičili stanje bo vedno hujše.
- Preberite tudi: Izogibajo se jim v širokem loku: 4 jedi, ki jih kuharji v restavraciji nikoli ne naročijo
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?