Bi zase rekli, da ste v dovolj dobri formi? Poglejmo, kaj vse naj bi zmogli po 60. letu.
Do katerega leta je še varno telovaditi? Bi zares morali nehati v starosti? Pravzaprav za vadbo nismo nikoli prestari, ravno nasprotno: lahko nam pomaga dočakati zdrava in aktivna leta. Če vas skrbi, ali je vaša forma primerna letom, naredite nekaj preprostih testov, ki vam bodo povedali, kje se nahajate.
Morda so spodnji testi ravno tista spodbuda, ki jo potrebujete za odhod v telovadnico in posvet s trenerjem.
Z uravnoteženo prehrano in rednim gibanjem si omogočite kvalitetno življenje in poskrbite za svoje zdravje, zato lahko dneve namesto pri zdravniku preživljate v naravi.
To je 5 testov, ki vam bodo pokazali, kako fit ste po 60. letu:
Test s hojo
Hoja je priljubljena aktivnost, saj jo lahko izvaja vsak. In čeprav je precej preprosta, si je včasih prav težko vzeti vsaj 20 minut za sprehod, kajne? Za test s hojo boste potrebovali le 6 minut. Cilj je, da v 6 minutah prehodite čim daljšo razdaljo po ravni in trdni površini. Edina stvar, ki jo boste potrebovali, je štoparica in naprava, ki bo merila razdaljo.
Kakšne rezultate naj bi dosegli?
Ne dosegate razdalje, ali pa bi jo radi podaljšali? V svojo rutino vpeljite sprehode. Najbolje bo, da na začetku hodite vsak dan, četudi le nekaj minut. Naj vam gibanje pride v kri in kmalu ne boste potrebovali posebne spodbude za sprehod.
Ne spreglejte:
- Sivi lasje: 5 razlogov, zakaj nekaterim ljudem lasje prezgodaj osivijo
- 6 neprecenljivih trenutkov, ki jih mora oče doživeti s svojim dojenčkom
Vaja s stolom
Tokrat boste za test potrebovali stabilen stol (ne vrtečega ali s koleščki) in štoparico. Izvedeli boste, koliko moči imate v spodnjem delu telesa. Večkrat boste ponovili naslednjo vajo:
- Sedite na stol in noge postavite na tla v širino ramen.
- Roke prekrižajte na prsnem košu (kot pri trebušnjakih).
- Ko ste pripravljeni, vstanite in sedite nazaj.
Nastavite štoparico in v 30 sekundah naredite čim več ponovitev. Pazite, da boste vsakokrat stali zravnano in ne boste na račun ponovitev opustili pravilne drže.
Svojo moč lahko nadgradite z vajami z lastno težo in utežmi. Vendar odsvetujemo, da bi takšne vadbe izvajali sami. Raje se obrnite na osebnega trenerja.
Stoja na eni nogi
S starostjo je ravnotežje vedno pomembnejše, saj nas obvaruje pred nevarnimi padci, ki se lahko končajo s poškodbami. Ponovno boste potrebovali štoparico. Postavite se zravnano, roke uprite v bok in upognite eno nogo v kolenu. Merite čas tako dolgo, dokler se z nogo ne dotaknete tal, ali rok ne odstranite z bokov.
Ste zdržali več kot 5 sekund in ste starejši od 60 let? Potem ste s svojim rezultatom lahko zadovoljni. Nikoli pa ni odveč nekaj vaje za ravnotežje, ki lahko le koristi, zato si omislite kakšno uro joge ali pilatesa, kjer je na tem velik poudarek.
Test za fleksibilnost
Pri tem testu poleg stola potrebujete še meter in osebo, ki vam bo pomagala meriti razdaljo. Sedite na rob stola in eno nogo postavite na tla. Drugo nogo iztegnite, tako da se bo peta še vedno dotikala tal, koleno pa bo iztegnjeno. Sklenite roke in se z izdihom spustite proti prstom na nogi, tako da se upognete v bokih. Gibi naj bodo počasni, ne segajte čez bolečino.
Druga oseba naj nato izmeri razdaljo od konic prstov na rokah do prstov na nogah. Če se z rokami dotaknete prstov na iztegnjeni nogi, je vaša razdalja 0.
Viri: secondwindmovement.com, https://rc.rcjournal.com/content/48/8/783.short
- Preberite tudi: Kako se po 40. letu znebiti maščobnih obročkov?
Bonus video: Pilates vadba za začetnike
Novo na Metroplay: "Prebivalec Sardinije in prebivalec Ljubljane se razlikujeta v tisoče stvareh" | Leon Bedrač, 3. del