Te vaje so lahko v resnici škodljive - poglejte, zakaj

24. 11. 2023
Deli
Tudi vi redno izvajate katero od naštetih vaj? (foto: Profimedia)
Profimedia

Kdaj so vaje lahko škodljive? Preverite, ali je med njimi tudi tista, ki jo redno izvajate sami ...

Šport vedno povezujemo z zdravjem in drži, da lahko redno ukvarjanje s športom zmanjša tveganje za določene bolezni, izboljša splošno počutje, pomaga pri pravilnem delovanju imunskega sistema, boljšem spanju ... A tudi tu je nekaj pasti. Posebno nekaj vaj in aktivnosti je lahko škodljivih. Preverite, zakaj in ali jih tudi sami izvajate. 

Če je vadba del vaše rutine, potem morate poznati tudi njene temne plati, predvsem to, kdaj ni več zdrava, pač pa škodljiva za telo.

Tu je nekaj vaj, ki se jih morate lotiti bolj previdno: 

Romunski mrtvi dvig

Pri tej vaji dvigujete utež, tako da se spustite v predklon in se zravnate. Z rednim izvajanjem lahko okrepite zadnjico in zadnje stegenske mišice. A kdaj je lahko nevarna? Če hrbet ne ostane zravnan, pač pa ga ukrivite. Takrat obremenite spodnji del hrbta, kar lahko privede do poškodbe diska. Rešitev? Napnite trebušne mišice in nadzorujte hrbet med celotno vajo. Breme dvigujte z nogami, namesto s hrbtom. 

Zamahi z utežjo

Običajno se zamahi delajo s kettlebell utežjo in zelo verjetno ste jih že izvajali, saj so pogosta vaja. Uporabili boste celotno telo, predvsem noge in zadnjico. Pri tem ne nadzorujete uteži povsem, ker z njo nihate sem in tja, zato lahko pride do poškodb spodnjega dela hrbta, zapestja, komolcev in ramen. Ponovno morate ostati v pravilni drži, da bo vaja varna in boste z njo utrdili telo. 

Klakočar Zupančič: Ponovno opazujemo vzpon strahopetcev, ki sejejo nestrpnost

Potiski uteži nad glavo

Uteži z ramen potiskate nad glavo in pri tem izvajate pritisk na ramena. Če je vaja izvedena napačno, si lahko izpahnete ramo. Zato morate imeti dovolj prostora za rotacijo lopatice, da do tega ne bi prišlo. Poleg tega izberite težo uteži, ki jo lahko nadzorujete, saj jo lahko v nasprotnem primeru izpustite na tla in pri tem poškodujete glavo ali noge. 

Tek

O teku je toliko nasprotujočih mnenj - nekateri pravijo, da je lahko škodljiv za sklepe, drugi zatrjujejo, da je teči povsem varno in lahko to počne vsak zdrav posameznik. Resnica je nekje vmes: tek je aktivnost, ki jo lahko izvaja vsak sam in tu se pojavi problem. Ko tečete sami in se ne udeležite nobenega tečaja teka, je vaša drža lahko napačna, zaradi česar trpijo kolena, gležnj, hrbet ...

Naredite si uslugo in začnite teči v kakšni skupini, kjer vas bodo naučili pravilne tehnike, drže in vam predstavili vaje za moč, ki bodo pomagale pri napredku. 

Kako se lotiti teh vaj? 

Zapomnite si: štejejo le pravilno izvedene ponovitve!

Zapomnite si: štejejo le pravilno izvedene ponovitve!

Profimedia

Pravzaprav lahko tveganje predstavlja vsaka vaja, ki jo izvajate narobe, zato svetujemo, da se prvih korakov lotite v družbi trenerja, ki vas bo naučil pravilne izvedbe. Ko ne zmorete več obvladati svojega telesa, ker ste preveč utrujeni, raje prenehajte z izvajanjem vaj, kot da bi tvegali z napačno izvedbo. 

Poskrbite, da boste imeli dovolj za počitek in dovolili telesu, da okreva ter se pripravi na nove fizične podvige. Pred vsako vadbo se obvezno ogrejte - naj vam ne bo škoda časa za nekaj razteznih vaj, saj boste z ogretimi mišicami precej lažje in bolj varno telovadili. 

Prisluhnite aktivni podkastu! 

Kineziologinji: "Če želimo poslušati svoje telo, ga moramo najprej res zelo dobro poznati"

Novo na Metroplay: "Izzivov ne bomo mogli uspešno razreševati, če bomo čakali na tretje življenjsko obdobje"