Zasluge za to odkritje gredo Marcu Hamiltonu, profesorju na univerzi Houston. Ko se je pričel ukvarjati s preučevanjem sedečega načina življenja, je odkril, da lahko z aktivacijo mišice soleus, ki poteka od spodnjega dela kolena do pete, naredite veliko dobrega za zdravje, pa sploh ne rabite vstati iz stola.
Mišica soleus sicer sodeluje pri hoji in teku, zato je izjemno močna. Zadolžena je tudi za držo in stabilnost med hojo.
Hamilton je odkril, da poseben gib, ki aktivira mišico, zelo dobro poskrbi za uravnavanje glukoze v krvi. Pravi, da pred njim nihče ni raziskoval, kako lahko ta mišica koristi našemu zdravju, sedaj pa so to končno odkrili. In če gib izvajate redno, lahko čutite učinke še ure po prenehanju izvajanja vaje.
Gib, ki ga morate izvesti, je čisto preprost:
Sedite na stolu, stopala naj bodo na tleh, mišice sproščene. Dvignite pete od tal, sprednji del stopala pa ostane na tleh. Ko so pete na najvišji točki, jih spustite nazaj na tla.
Preverite še v videu: https://www.youtube.com/watch?v=yaK6TThRMdE&t=1s
Na videz je vaja preprosta in ji ne bi pripisali veliko zaslug, vendar je glavno tisto, česar ne vidimo - kar se dogaja v telesu.
Čeprav se zdi, kot da hodite, medtem ko sedite, gre za ravno obraten učinek. Med hojo mišica soleus porabi najmanj energije, kot jo telo potrebuje za premikanje, z opisanim gibom pa jo aktivirate na ravno obraten način, zato porabi največ energije, kot lahko.