V seriji šestih videov vam bomo podrobneje predstavili franklinovo metodo vadbe, s katero boste dosegli večje zavedanje lastnega telesa, boljšo koordinacijo in gibljivost.
Franklin metoda je sodoben pristop pridobivanja moči, gibljivosti, izboljšanja koordinacije in obvladovanja telesa. Temelji na načinu dela s telesom, ki upošteva telesno zgradbo in prek imaginacije pomaga odkriti zdrave načine gibanja.
S pomočjo predstav, ki imajo osnovo v anatomiji in biomehaniki, podpiramo učenje novih vzorcev delovanja. Bolj ko smo telesno fleksibilni, bolj ustvarjalen je naš um. Izkustvena anatomija ne pomeni le suhoparnega znanja, temveč vzpostavi s telesom dialog in tako poveča razumevanje ter zavedanje lastnega telesa.
Kam na vadbo?
Začetnik metode je Švicar Eric Franklin, plesalec, gibalni pedagog, predavatelj in avtor številnih knjig. V Sloveniji se lahko priključite redni vadbi v Agniyoga centru in vikend delavnicam v Salsa Libre Akademiji (salsalibre. net).
Pripomočki
Kot pripomočke v prikazanih vajah lahko namesto originalnih franklin žogic uporabimo žogice za tenis ali male igračke. Elastični trak pa se kupi tudi v Sanolaborju, športnih trgovinah …; pazite le, da bo dovolj dolg (okoli 3, 20 metra), v skrajnem primeru lahko zvežete skupaj več krajših.
Vaja: iskanje težiščnice za boljšo postavitev in pokončno držo
Pripomočki: par franklin žogic
Izvajanje vaje
a) S težo na eni nogi povaljamo drugo stopalo po žogici; pomasiramo vse površine stopala, tudi tiste, ki sicer niso v stiku s tlemi (stopalni lok, med prsti, robovi …). S tem prekrvavimo in ozavestimo stopalo.
b) Začnemo s pritiskanjem žogice ob tla, postopoma prenašamo vso težo telesa na žogo, drugo nogo dvigamo od tal. Pozorni smo, da najdemo navpično os (težiščnico) telesa nad žogico.
Predstava za pomoč: tla so mehek mah ali blato, žogica se pogreza.
c) Stabiliziramo peto v tla, žogica je pod stopalnim lokom; prek žogice iztegnemo gleženj in se tal dotaknemo s konicami prstov. Izmenjujemo: dotik tal s prsti, peto.
d) Stopamo na žogico in dodamo še priteg kolena, lahko dvignemo tudi roki.
e) Prenašamo težo na žogico iz različnih smeri z vedno večje razdalje. Vsakokrat nas mehko ujame prosta noga.
Katra Kodela, diplomirana psihologinja in plesalka