To so tekaški nasveti, ki jih NI dobro upoštevati

17. 9. 2024
Deli
To so tekaški nasveti, ki jih NI dobro upoštevati (foto: Profimedia)
Profimedia

Kateri so tisti tekaški nasveti, ki jih je bolje preslišati?

Tek je ena najbolj priljubljenih aktivnosti po vsem svetu, v zvezi z njo pa pogosto naletimo na razne nasvete. Čeprav so tekaški nasveti dobronamerni, nekateri preprosto ne držijo, zato je bolje, da jih ne upoštevamo.

"Če veliko tečete, ni važno, kaj jeste."

Več kot boste telovadili, večji bo tudi vaš apetit. Vendar to še ne pomeni, da si lahko privoščite karkoli. Medtem, ko vam kakšen košček čokolade ne bo škodoval, si v splošnem pripravite zdrave obroke, s katerimi boste okrepili telo, si zagotovili energijo in omogočili normalen proces okrevanja ter celjenja mikropoškodb. Četudi hitre hrane in drugih nezdravih živil ne boste opazili v obliki maščobnih obročkov, vas bodo zavirala pri napredku in vadbah.

"Na tekmi začnite hitro in naberite prednost."

Ne, ne in še enkrat ne! Ta taktika se vam ne bo nikoli obrestovala, saj vas bodo noge hitro izdale, kondicija pa prav tako. Če ste že bili na kakšnem tekmovanju, veste, da morate moči razporediti čez celotno razdaljo in nekaj skritih adutov pustiti za zadnjih nekaj metrov, da boste sprintali v cilj. Težko bo sicer možgane prepričati, da ne poženejo telesa s polno hitrostjo na startu, vendar se je vredno potruditi. Držite se skupine tekačev, ki narekuje vam primeren tempo.

"Za hitrost morate izgubiti telesno težo."

To sicer delno drži: če imate prekomerno težo (kar potrdi strokovnjak), boste opazili razliko, ko se znebite odvečnih kilogramov. A če je vaša trenutna telesna teža zdrava in počutje dobro, vas hujšanje lahko pripelje do manj energije in slabših rezultatov.

"Bolečina pripelje do uspeha."

Utrujenost, boleče noge, zadihanost - to so znaki, da je telo že izčrpano, vendar običajno lahko naredite še kakšen kilometer in s tem nadgradite telesno pripravljenost. A ko začutite neobičajno ostrejšo bolečino, pa morate takoj prenehati z vadbo. Tudi če bolečina ni neznosna, a traja nekaj dni in še ne pojenja, morate prednost dati počitku in se po potrebi obrniti na zdravnika. Če nadaljujete s treningi lahko poškodbo poslabšate in se prisilite v še daljši počitek.

Kam po tekaško opremo?

Bistvo teka je, da se prek aktivnosti na varen način sprostite, okrepite svoje telo in zabavate. K dodatni varnosti in udobju pripomore tudu ustrezna oprema.

Po tekaško opremo vrhunske kakovosti skočite v trgovino Sport Vision, kjer vas čakajo izdelki priznanih športnih znamk kot so Nike, adidas, Asics, The North Face, Salomon, adidas Terrex, Under Armour, Champion, New Balance in mnogih drugih. Postanete lahko tudi član kluba Sport&Bonus, ki kupcem ponuja številne ugodnosti.

Tukaj je nekaj tekaških izdelkov, ki bodo poskrbeli za varno in udobno aktivnost:

Ženska jakna Nike W NK RUN DVN RPL JKT >

To so tekaški nasveti, ki jih NI dobro upoštevati
Promocijsko gradivo

Moška jakna Nike M NK SF RUN DVN FLASH JKT >

To so tekaški nasveti, ki jih NI dobro upoštevati
Promocijsko gradivo

Ženske tekaške superge Asics GEL-NIMBUS 26 TR >

To so tekaški nasveti, ki jih NI dobro upoštevati
Promocijsko gradivo

Moške tekaške superge Asics GEL-PULSE 15 >

To so tekaški nasveti, ki jih NI dobro upoštevati
Promocijsko gradivo

Ste pripravljeni, da pretečete svojih prvih 10 kilometrov?

V medijski založniški hiši AM Ljubljana smo v sodelovanju s podjetjem Sport Vision pripravili izziv Moja prva 10ka. Izbrali smo 9 udeleženk, ki se bodo s pomočjo trenerk pripravljale na 10-kilometrski tek na maratonu, hkrati pa bomo dodatne nasvete za tek delili tudi na našem portalu.

Ne glede na to, ali je tek že del vašega vsakdana, ali ste se aktivnosti šele lotili, vas čakajo nasveti, s katerimi boste lažje izpolnili svoje cilje in izboljšali svojo telesno pripravljenost. Vse o izzivu si lahko preberete TUKAJ.

Partner projekta Moja prva 10ka je Sport Vision.

To so tekaški nasveti, ki jih NI dobro upoštevati
Sport Vision