Kontracepcija naj bo priročna in zanesljiva

20. 5. 2014 | Vir: liza.aktivni.si
Deli
Kontracepcija naj bo priročna in zanesljiva (foto: revija Lisa)
revija Lisa

Po najnovejši slovenski raziskavi o uporabi kontracepcije med ženskami, starimi med 20 in 30 let, so med najbolj poznanimi kontracepcijskimi metodami kontracepcijske tablete in kondom.

Približno 70 odstotkov žensk uporablja kontracepcijo, med njimi največ še vedno kondom (40 %) in kombinirane kontracepcijske tablete (30 %). Dolgoročne metode kontracepcije, kot je recimo maternični vložek, so poznane v precej manjši meri. Tako sledijo progestogenske tabletke oz. mini tabletke (10,8 %), vaginalni obroček (6,2 %), prekinjen spolni odnos (5,1 %), jutranja tabletka (2,4 %), maternični vložek s hormonom (1,9 %) naravne metode (0,8 %) in drugo (2 %).

Preprostost uporabe

Uporabnicam kontracepcije so po raziskavi najpomembnejše lastnosti priročnost oziroma preprostost uporabe, zanesljivost, čim manj stranskih učinkov in zaščita pred spolno prenosljivimi okužbami. Druge pomembne lastnosti so čim nižji odmerek hormonov, hitra povrnitev plodnosti po prekinitvi uporabe kontracepcije, prekinitev brez obiska zdravnika, dodatni pozitivni učinki (ugoden vpliv na kožo, lase, zmanjšanje mesečnih krvavitev, splošno počutje), da kontracepcija ne vsebuje estrogena in da ni potrebno redno jemanje.

Raziskava je pokazala tudi, da je kontracepcija tretja najpogostejša dnevna rutina žensk, takoj za osebno higieno in nego.

Metode kontracepcije

V Sloveniji so na voljo številne kontracepcijske metode, ki jih lahko klasificiramo glede na čas trajanja metode (kratko delujoče in dolgo delujoče), glede na sestavo (hormonske in nehormonske) ali glede na povrnitev plodnosti po prekinitvi metode (povratne ali trajne). Za kratko delujoče metode, kamor uvrščamo kontracepcijske tabletke, kontracepcijski obliž in vaginalni obroček, je značilno, da jih mora uporabnica jemati enkrat dnevno, tedensko oz. mesečno. Za dolgo delujoče metode, med katerimi so uporabnicam na voljo kontracepcijske injekcije, podkožni vsadki (v Sloveniji niso na voljo) ter maternični vložki s hormonom ali bakrom, pa je značilno, da za njihovo namestitev poskrbi ginekolog. Delujejo od tri mesece (injekcije) do največ 10 let, kar je odvisno od izbrane metode.

Poleg že naštetih metod poznamo še druge kontracepcijske metode, to so: pregradne (kondom, diafragma, ženski kondom, spermicidi), prekinjen spolni odnos, naravne metode, laktacijska amenoreja in sterilizacija ženske ali moškega.

Renata Završnik Mihič, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva, je predstavila različne metode kontracepcije, njihove prednosti in pomanjkljivosti ter uporabo.