Libido predstavlja željo po spolnosti in je sestavni del človekovo potrebe po intimnosti, fizični in čustveni povezanosti z drugo osebo.
Nizek libido predstavlja zmanjšano željo po spolnosti, medtem, ko obratno, visok libido, pomeni pogosto spolno željo. Pri tem ne gre zanemariti dejstva, da ima vsak posameznik drugačno stopnjo spolne želje, nekateri večjo, drugi manjšo. Če je spolna želja majhna ali je tako rekoč ni, obstaja možnost, da gre za zmanjšan libido.
Spremembe libida so sicer normalne in odvisne od številnih dejavnikov, vključno z biološkimi, čustvenimi in socialnimi dejavniki. Razlikujejo pa se tudi med spoloma, populacijami in starostnimi skupinami.
Kateri so najpogostejši vzroki za nizek libido?
- Neugodna psihološka stanja kot so: stres, tesnoba, depresija.
- Nizka samozavest.
- Travma iz preteklosti, ki ni nujno povezana s spolno željo ali aktivnostjo.
- Hormonsko neravnovesje: pri moških zmanjšanje testosterona, pri ženskah zmanjšanje estrogena.
- Stranski učinek zdravil, kot so antidepresivi ali zdravila za visok krvni tlak.
- Diabetes.
- Bolezni srca.
- Morebitna prisotnost spolne okužbe in genitalne bolezni.
- Nevrološke motnje.
- Verske in družbene norme.
- Nosečnost.
- Pogosto uživanje alkohola in drog ter kajenje.
- Nezdrav način življenja.
Kako se zmanjšanje libida odraža pri obeh spolih?
Libido pri ženskah
Raziskave kažejo, da se približno 32 odstotkov žensk kdaj v življenju sooči z zmanjšanim libidom. Na libido pri ženskah močno vpliva hormonsko ravnovesje, to je raven estrogena in progesterona, navaja spletni portal n1info.hr.
Najpogostejši simptomi nizkega libida pri ženskah so:
- Zmanjšana čustvena povezanost s partnerjem.
- Zmanjšana želja po intimnih pogovorih.
- Manjša vlažnost nožnice.
- Težave pri spodbujanju spolne želje.
- Zmanjšana občutljivost za erotične vsebine.
Med menstrualnim ciklom pride do sprememb v ravni nekaterih hormonov, predvsem estrogena in progesterona in nič nenavadnega ni, da se spolna želja med menstruacijo spremeni, zmanjša. Toda če tovrstno stanje ne mine, se lahko vzroki nahajajo drugje.
Libido pri moških
Zdrav libido pri moških pogosto predstavljajo pogoste erekcije, povečane spolne fantazije in zanimanje za spolne odnose. Tako kot pri ženskah lahko na libido pri moških vplivajo različni dejavniki, ki so lahko psihološki in fiziološki.
Zmanjšanje libida pri moških običajno spremljajo jasni simptomi, kot so:
- Zmanjšanje energije.
- Izguba mišične mase.
- Povečanje telesne maščobe.
- Spremembe razpoloženja.
- Staranje (andropavza).
Poleg omenjenih dejavnikov lahko tudi visoka stopnja stresa ali tesnobe negativno vplivata na moški libido. Stres iz vsakdanjega življenja, poslovne obveznosti in drugi izzivi lahko zmanjšajo spolno željo.
Kaj poveča libido?
Kadar težava z zmanjšanim libidom ni zdravstvenega vzroka, kot je bolezen ali hormonsko neravnovesje, obstaja več trikov za povečanje libida. Med njimi je poglavitno bolj zdrav življenjski slog, brez kajenja in prekomernega pitja alkohola, ter kakovostna, zdrava prehrana.
1. Telesna dejavnost in vadba
Redna vadba je odlična za krepitev libida, saj izboljša prekrvavitev in sproščanje endorfinov, hormonov sreče, ki lahko pomagajo povečati spolno željo.
2. Zmanjšanje stresa
Stres, zlasti kronični stres, lahko znatno zmanjša spolno željo. Priporočljivo je zmanjšanje stresa in vadba sprostitvenih tehnik, kot sta meditacija in globoko dihanje.
3. Zdrav spanec
Pomanjkanje spanja ima vpliv na hormonsko ravnovesje, ki je bistveno za večji spolni nagon, zato si omogočite kakovosten spanec.
4. Spoštljivo obnašanje in komunikacija v odnosu
Odprta komunikacija s partnerjem o spolnih potrebah in željah lahko prav tako pomagata povečati libido, saj se s pogovorom poveča čustvena povezanost in intimnost.
5. Naravni afrodiziaki
Za višji libido lahko pomagajo tudi naravni afrodizijaki, kot so ginko biloba, ginseng in mak, ki učinkovito pomagajo povečati spolno željo.
Četudi je nizek libido kompleksna težava, ki ima lahko resne psiho-fizične posledice, je prepoznava in odprava vzroka bistvenega pomena za rešitev in izboljšanje spolnega življenja. Koristen je lahko tudi posvet s terapevtom ali zdravnikom, ki lahko pomaga razrešiti vzrok.
Vir: n1info.hr
Preverite tudi Aktivni podkast:
V epizodi prve sezone našega podkasta je z nami Janja Kogovšek, mag. prehrane, ki se ukvarja s prehranskim svetovanjem, deluje pa tudi pod Instagram profilom Nutrika.
Novo na Metroplay: “Vse, kar je za psiho preveč, nase prevzame telo” | Tomislav in Nina Senečić