O toksičnih odnosih je v zadnjih letih veliko govora. Čeprav se navadno izpostavlja, da je ena oseba v odnosu žrtev, imata obe strani svojo vlogo, ki se nadaljuje, dokler eden izmed partnerjev ne prekine začaranega kroga nezdrave dinamike.
Po 25 letih izkušenj terapevtskega dela, psihoterapevtka, Cathy Press, ki je večji del svojega dela posvetila zlorabam v odnosih, pravi, da je prevladujoča dinamika v večini toksičnih odnosov ta, da ena oseba skuša drugo nadzorovati.
Odnos tovrstne narave se navadno prične kot popoln Hollywoodski romantični film, čez čas pa se prelevi v nezdravo peklensko dinamiko, ki uničuje partnerski odnos.
Ne spreglejte:
- Iz teh razlogov nekateri nikoli ne želijo biti v razmerju
- To se zgodi, če prenehate z uporabo socialnih omrežij
- "Zapletla sem se z moškim, ki ima partnerko - naj ji povem?" (razlogi za in proti)
Pogoste dinamike enega izmed partnerjev v toksičnem razmerju
Romantični očarljivec, ki zna pihati na dušo
V odnosu z romantičnim očarljivcem se dinamika razmerja prične kot v najslajšem ljubezenskem romanu. Oseba se očarljivo obnaša in govori kar si nekdo na drugi strani želi slišati.
Ustvari se lažen občutek pristnosti in varnega okolja. Tovrstno obnašanje je v resnici le pretentana manipulacija in vedenje, s katerim se zbudi občutek, da jim nekaj dolgujete.
(Prikriti) nasilnež
Nasilneži se razlikujejo po tem, da so nekateri fizično agresivni, drugi morda sploh ne in pasivno agresivno ustrahujejo v partnerskem odnosu, kar pomeni tudi maščevalnost, molk, ignoranca ter čustveno in besedno manipuliranje na vse mogoče načine.
Spretni manipulator
Osebe, ki se v toksičnih zvezah obnašajo kot manipulatorji, igrajo na različne miselne igre. Med njimi so pogosto lahko podcenjevanje in zmanjševanje vrednosti osebe s katero so v partnerskem odnosu, dokler ne izgubi samozavesti do te mere, da dvomi o svojih najmanjših vzgibih.
Večkrat osebe s katerimi so manipulatorji v razmerju sčasoma celo same pričnejo verjeti v to, da so krive za vse kar v odnosu ne funkcionira dobro.
Skrbnik, ki ga v resnici skrbi le zase
Glavni namen dinamike osebe, ki v toksičnem odnosu igra skrbnika ni skrb in dober namen, temveč to, da naredi osebo s katero je v razmerju čim bolj odvisno od sebe, da jo lažje nadzoruje.
Na pričetku razmerja je to lahko kot naravna želja, da skupaj preživite čim več časa, kar pa se kasneje stopnjuje, saj skrbnik želi ves čas bdeti nad vašim življenjem. Če nista skupaj, nenehno kontrolira in želi vedeti vse podrobnosti ter se na splošno ves čas obnaša posesivno in gospodovalno.
Kako preseči toksično razmerje?
Celotna dinamika toksičnega odnosa je večplastna in je večkrat ni mogoče kar čez noč zapustiti. Za začetek ozaveščanje, da odnos ni takšen kot si zaslužite, predstavlja prvi korak. Večkrat si lahko postavite vprašanje, kot je: »Bi nekdo, ki pravi, da me ima rad, počel tako boleče stvari?«
Toksični ljudje lahko v partnerskem odnosu pričnejo stopnjevati svoje nezdravo vedenje, ko vidijo, da na osebo s katero so v razmerju, nimajo več tolikšne moči kot prej. Tudi zato je priporočljivo, da si v naslednjem koraku najdete podporno mrežo prijateljev, družine ali terapevta, ki vam bodo pomagali stati ob strani, da lažje prekinete bolečo dinamiko toksičnega odnosa.
Povzeto po: cnbc.com
- Preberite tudi: Znanstveniki odkrili test, ki nam pove, ali bomo še živeli v naslednjih desetih letih
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?