Zdravnica pojasnjuje, kaj se v resnici zgodi, če ženska nima dolgo časa spolnih odnosov

27. 8. 2023
Deli
Zdravnica pojasnjuje, kaj se v resnici zgodi, če ženska nima dolgo časa spolnih odnosov (foto: Profimedia)
Profimedia

Ali že poznate posledice pomanjkanja intimnih odnosov?

Spolni odnosi so naraven del razmerja. Številni strokovnjaki se strinjajo, da ima spolna aktivnost določene koristi za naše telesno in duševno zdravje. Kakšne posledice pa lahko občutimo, če spolnih odnosov nimamo dlje časa?

Zdravnica Marija Ristić je v intervjuju za portal Zadepna.rs razkrila, kako pomanjkanje seksa vpliva na žensko in njeno vagino.

Pozitivni vplivi spolnih odnosov pri ženskah

"Nožnica je obdana z mišicami, ki zbirajo vsa negativna čustva. Aktivacija teh mišic, ki se pojavi med seksom (predvsem pri orgazmu) in sam užitek med spolnim odnosom lahko bistveno pripomoreta k zmanjšanju stresa pri ženskah," pojasnjuje dr. Ristić. Ob tem pa poudarja, da to velja le v primeru, ko si ženska odnosa želi.

Kaj se zgodi, če ženska dlje časa nima spolnih odnosov?

"Odsotnost spolnih odnosov lahko vpliva na zdravje ženske v smislu nerazbremenjenosti stresa, ko ženska nima drugih načinov, kako bi se z njim soočila. Pojavi se lahko tudi atrofija (oziroma zmanjšanje) klitorisa, v kolikor ta ni aktiven več let, kar lahko vpliva na zmanjšan spolni užitek v bodoče."

Obtožbe o pritiskih zaradi drevoreda: župan bo zahteval “povrnitev škode”

Kaj pa, če je odnos neprijeten ali boleč?

Bolečina ali pomanjkanje užitka med seksom v resnici nista tako redka, kot mislite. Strokovnjakinja pojasnjuje, da je to lahko posledica različnih vzrokov.

"Do bolečine lahko pride zaradi suhosti nožnice, napetosti mišic okoli nožnice, neustrezne mobilizacije kolkov, šibkih mišic, slabe drže, celo težav z gležnji. Za vsako bolečino obstaja nek razlog, le najti ga je treba. Zavedati se moramo tudi, da alkohol ali drugi 'pripomočki za sprostitev' nikoli niso rešitev," je še opozorila.

"Vzrok za pomanjkanje užitka je včasih fizičen (npr. težave s prekrvavitvijo klitorisa), včasih pa psihološki (nepovezanost s partnerjem, travme...). Lahko je tudi kombinacija obojega. Zavedati se moramo, da lahko tudi te težave odpravimo, če le imamo željo po tem," dodaja dr. Ristić.

Za dobro spolno zdravje žensk je torej dobro, da imajo spolne odnose, v katerih uživajo in se dobro počutijo. V primeru, da spolni odnosi predstavljajo bolečino ali neprijetne občutke, pa je pomembno, da ugotovimo, kaj je vzrok in kako ga lahko odpravimo.

Vir: n1info.hr

Morda vas bo zanimal tudi ta pogovor, ki ga vodi Borut Pahor:

Novo na Metroplay: "Izzivov ne bomo mogli uspešno razreševati, če bomo čakali na tretje življenjsko obdobje"