Zakaj se ukvarjate s športom?
Mislili bi, da na zgornje vprašanje ni napačnega odgovora, vendar je resnica malce drugačna. Gibati se morate s pravim namenom, da bi lahko dosegli rezultate, ki si jih želite. Če se prepoznate v katerem od naštetih znakov, ponovno premislite, kaj je pravzaprav vaš cilj.
Verjetno imate tudi vi kakšen del telesa, na katerega niste ravno ponosni. Pravzaprav se ga sramujete in ste prepričani, da to opazijo tudi ostali. Kot da ne bi moralo biti še slabše, si nekajkrat tedensko privoščite hitro hrano in se izognite bolj zdravim opcijam, kot je priprava obroka doma. Zato se v telovadnici znajdete zelo pogosto, saj se skušate kaznovati za vse, kar ste naredili narobe. S tem boste naredili več škode kot koristi, saj telovadite preveč pogosto in si ne vzamete dovolj časa za počitek. Imate večje možnosti za poškodbe, slej ko prej pa bo telo odpovedalo, ker ne bo več zmoglo takšnega napora. Tudi pogostost obiskovanja telovadnice je pokazatelj, da v vadbi ne uživate in se ji posvečate bolj, kot je priporočljivo. Če vas trenerji in receptor v fitnesu že zelo dobro poznajo in o vas vedo že skoraj vse, se tam verjetno zadržujete preveč časa.
Ena od posledic ukvarjanja s športom je tudi veliko energije in dobra volja, pri vas pa se zdi ravno obratno. Večino dneva ste zaspani, čeprav imate reden spalni ritem, vaš spremljevalec pa je nejevoljnost. Kaj počnete narobe in zakaj ste prikrajšani za pozitivne posledice? Ker v telovadnici (ali naravi) preživite preveč časa, telo izpostavljate velikemu stresu in kmalu pregorite. Sledi nekaj dnevno poležavanje, potem pa nadaljujete v enakem tempu. V pomoč vam ni niti dejstvo, da se vaš urnik vrti okrog vadbe. Redno odpovedujete družabne dogodke, da bi lahko več časa trenirali. Prenehali ste tudi z nekaterimi hobiji, ker zanje ni časa, o počitku pa sploh ne razmišljate. Umeščanje gibanja v urnik je odlično, če to počnete v zdravih mejah.
Po vseh urah, ki jih preživite ob gibanju, bi morali imeti odlično samopodobo in biti ponosni nase. Pa niste. Vaš seznam pomanjkljivosti se stalno daljša in vedno najdete nekaj novega, kar morate “popraviti” z več vadbe. Resnica je, da imate do sebe prevelika pričakovanja, ki jih verjetno ne boste nikdar dosegli. Primerjava z manekeni in fotografijami s spleta ni realna, a vas to ne odvrne od tega, da bi se trudili za takšno telo.
Če želite stvari vzeti v svoje roke in ponovno vzpostaviti nadzor, začnite pisati dnevnik vadbe:
- zapisujte aktivnosti, ki jih počnete
- zapišite, ob katerih dneh telovadite in kako dolgo
- pripišite, kako ste se počutili po vadbi
- označite dni za počitek (jih sploh imate?)
- spremljajte, kako se počutite, ko ne telovadite
Zapiski vam bodo dali realno sliko o vadbi in vaših občutkih. Ko boste vedeli, kje se skriva težava, jo boste lažje odpravili.
- Preverite tudi: 8 skrivnosti ljudi, ki (skoraj) nikoli ne zbolijo
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?