31. 5. 2024
Dončić in Dallas v finalu lige NBA! MVP Luka po tekmi s pivom nazdravljal z očetom Sašo Dončićem (VIDEO) (foto: Twitter Dallas Mavericks)
Twitter Dallas Mavericks

Slovenski košarkarski zvezdnik Luka Dončić se je z Dallas Mavericks uvrstil v veliki finale severnoameriške lige NBA. Dallas je na peti tekmi konferenčnega finala na zahodu s 124:103 premagal Minnesoto Timberwolves in si s 4:1 v zmagah zagotovil finalni nastop proti Boston Celtics. Prva tekma bo na sporedu čez natanko teden dni.

Petindvajsetletni Dončić je v 36 minutah in 35 sekundah na parketu dosegel 36 točk in ob tem dodal še deset skokov, pet podaj in dve ukradeni žogi. Iz igre je zadel 14 od 22 metov, od tega šest od desetih za tri točke.Ljubljančan je že v prvi četrtini dosegel 20 točk in svoji ekipi zagotovil prednost 16 točk.

V drugi se je nato razigral še Kyrie Irving za kar 29 točk naskoka po polovici tekme (69:40).V drugem polčasu je Dallas nadzoroval potek dvoboja in po zaslugi razpoloženega zvezdniškega dvojca prišel do zanesljive zmage po slabši strelski predstavi na četrti tekmi.

Ob Dončiću, ki je po tekmi prejel nagrado za najboljšega igralca finala zahodne konference, je 36 točk dosegel tudi Irving (14/27 iz igre, 4/10 za tri točke). P. J. Washington je dodal 12 točk in sedem skokov, Daniel Gafford pa 11 točk in devet skokov.

Gledalci v Minnesoti sicer niso bili navdušeni nad visoko zmago Dallasa, zato pa je bilo toliko bolj veselo v garderobnih prostorih dvorane, kjer je Luko po koncu tekme čakal oče Saša Dončić. Supaj sta nazdravila s pivom in prejemala čestitke sotekmovalcev in tekmecev. Anamaria je s hčerkico Gabrielo ostala doma v Dallasu in tekmo gledala po televiziji.

Dallas se bo v finalu meril proti Bostonu, ki je na vzhodu s 4:0 v zmagah izločil Indiana Pacers. Medtem ko bo Dallas igral za drugi naslov v zgodovini (2010/11), bodo Celtics naskakovali rekordni 18. šampionski prstan v NBA. Dallas je šestič igral v konferenčnem finalu in tretjič napredoval do velikega finala.

V sezoni 2005/06 so morali nato priznati premoč Miami Heat, isto franšizo pa so premagali v tekmovalnem obdobju 2010/11.V obdobju Luke Dončića so v konferenčnem finalu igrali tudi pred dvema letoma, ko so s 4:1 napredovali kasnejši prvaki Golden State Warriors. Takrat je nazadnje v velikem finalu igral tudi Boston.

Dončić je postal šesti Slovenec, ki se je uvrstil v veliki finale lige NBA. To bo sicer osmi finale s slovensko udeležbo v NBA.

Telovadnice, bazeni, kino ... vse kar poka od luksuza: Mbappe kupil vilo nekdanjega zvezdnika Reala za 11 milijonov evrov (FOTO)