Kaj storiti, če vas v gorah ujame nevihta?

19. 7. 2023
Deli
Kaj storiti, če vas v hribih ujame nevihta? (foto: Profimedia)
Profimedia

Dobro je vedeti! Preverite, kaj storiti, če vas v hribih ujame nevihta.

Pohodništvo je odlična aktivnost, pri kateri se lahko sprostimo, stopimo v stik z naravo, naužijemo čudovitih razgledov, okrepimo mišice ter na splošno izboljšamo zdravje. Ko se odpravljamo v hribe pa je ključno, da poskrbimo tudi za varnost.

Ustrezna priprava vam lahko reši življenje

Za začetek je pomembno poudariti, da se moramo na vsak odhod v hribe temeljito pripraviti. Tudi, če se vam nek vzpon zdi zelo enostaven, se nanj odpravite z ustrezno opremo in ostajajte previdni.

Spremljajte vremensko napoved in izognite se popoldanskim nevihtam

Prvo zlato pravilo pohodništva je, da pred odhodom vedno preverimo vremensko napoved. Če je napovedano slabo vreme, se v gore nikakor ne odpravljamo; tudi, če se nam zdi, da v resnici slabega vremena ne bo.

Drugo pomembno pravilo pa je to, da se v hribe odpravimo zgodaj zjutraj. V gorah se nevihte običajno pojavljajo popoldne, zato vas lahko zgodnji odhod obvaruje pred marsikaterim zapletom.

Poskrbite za ustrezno opremo

Pomembno je, da imate kakovostne pohodniške čevlje, ki vas bodo zaščitili pred vremenskimi spremembami. S seboj vzemite tudi nepremočljivo jakno, ki vas bo varovala pred dežjem in tako preprečila, da bi se premočili in prehladili. Ne pozabite tudi na rezervna suha oblačila.

Poleg oblačil in obutve pa imejte pri sebi tudi telefon s polno baterijo, da lahko v skrajnih primerih pokličete na pomoč.

Kako opaziti, da se nevihta približuje in kako ukrepati?

Med samo hojo bodite pozorni na morebitne spremembe na nebu. Beli kopasti oblaki visoko na nebu, vlažno ozračje in slabša vidljivost nakazujejo na to, da se približuje nevihta.

Še en opazen signal je tudi naelektrenost ozračja. Veliko naelektrnost prepoznamo po tem, da se nam naježijo lasje in da slišimo brenčeči zvok.

V kolikor opazite, da se nevihta približuje, čim prej poiščite zavetje. Če ste v bližini doline, se raje vrnite in se v hribe ponovno odpravite drug dan, če ste pa blizu vrha, pohitite do koče in tam poiščite zatočišče.

Kaj pa, če vas vseeno ujame nevihta?

Včasih se zgodi, da nas kljub previdnosti v gorah ujame slabo vreme.

Med nevihto so največja nevarnost strele. Slednje najraje udarijo v izpostavljene točke, zato je nujno, da čim prej sestopite iz grebenov in izpostavljenih vrhov, še posebej, če so na območju tudi jeklenice oziroma železni predmeti, ki privabijo elektriko.

Pomembno je tudi, da se znebite tudi lastnih kovinskih predmetov. Shranite jih na varnem mestu, če jih boste kasneje potrebovali.

Izogibajte se bližini hudornikov, vlažnih žlebov in grap ter razklanih skal, saj so na izpostavljenih mestih. Prav tako se izogibajte tudi osamelih in izpostavljenih objektov, kot so npr. drevesa ali viharniki. S telesom se ne dotikajte sten, po katerih bi lahko stekli tokovi strele.

Če se ne morete vrniti v dolino ali v bližini ni nobene koče, boste najbolj varni v melišču na počepu.

"Usedite se na vrv ali hrbtno podlogo od nahrbtnika, noge spravite v nahrbtnik in oblecite se v zaščitna oblačila, ki ste jih predhodno shranili v plastično vrečko, kar jih ohrani suhe.

Ogrnite se z astronavtsko folijo ali veliko, 120-litrsko črno vrečo za smeti, če jo imate, in ostanite v počepu z nogami skupaj oziroma čim nižje," je za portal siol.net povedal Matjaž Šerkezi, strokovni sodelavec Planinske zveze Slovenije, alpinistični inštruktor in gorski reševalec.

Če čepite na melišču, pazite, da ne stojite v luži in da iz vas ne štrlijo pohodne palice. V primeru, da niste sami, se ne tiščite skupaj, ampak naj bo med vami najmanj 20 metrov.

S potjo nadaljujte šele, ko vidite, da je nevihta mimo. Ko se vračate v dolino pa bodite še posebej pozorni, saj je moker teren tudi bolj spolzek.

V kolikor se znajdete v nevarnosti ali se med pohodništvom poškodujete, pokličite na pomoč gorske reševalce, ki vam bodo dali nadaljna navodila.

Viri:
siol.net
quechua.com
ovonetwork.com

Novo na Metroplay:  Novinar izza nagrade | N1 podkast s Suzano Lovec