Nahrbtnik se mora lepo prilegati hrbtu, da tako hrbtenica ne trpi preveč – hoja bo veliko bolj prijetna in manj utrudljiva.
Pohodniški podvigi so nekaj najlepšega v poletnih dneh, a zelo je pomembno, da ste opremljeni z dobrim nahrbtnikom.
- Prileganje. Pas okoli prsi naj bo tako ozek, da ne ovira premikanje rok. Če je nahrbtnik zelo težek, se mora telesu zelo dobro prilegati tudi pas okoli bokov. Če vas tišči, ga raje ne namestite, saj lahko dobite otiščance.
- Naramnice. Pri daljših pohodih so zlata vredne oblazinjene naramnice in zračni del hrbtnega dela nahrbtnika. Vse naramnice morajo biti lahko nastavljive.
- Bočni pas. Težo prenaša na medenico in tako razbremeni ramena. Pazite le na to, da bo res potekal nad boki in ne preko trebuha.
- Notranja razporeditev Zelo praktični so predalčki z zadrgo in pa tudi vrhnji žep za malenkosti, ki jih pogosto iščemo po celem nahrbtniku (žepni nož in podobno).
- Vodoodpornost. Novejši modeli nahrbtnikov so skoraj vsi narejeni iz vodoodpornih materialov. Za vsak slučaj pa lahko vsebino nahrbtnika spravite v dve plastični vrečki.
- Prostornina. Za enodnevne ture zadostuje 25 do 35 litrski nahrbtnik, za večdnevne pa 60 do 80 litrski. Toda pozor: večji nahrbtnik vas pogosto napelje, da s seboj vzamete več stvari, kot jih dejansko potrebujete.
Kaj pa nega in zlaganje?
Ali morajo biti težke stvari res na dnu?
- Nega. Nahrbtnike nikoli ne pospravljajte v omare v mokrem ali vlažnem stanju, saj lahko pride do pojava plesni in trohnobe.
- Zlaganje. Ali morajo biti težke stvari na dnu? Nikakor! Težke stvari morajo ležati direktno na zgornjem delu hrbta, lažje pa pod njimi ali pa jih spravite v zunanje žepe nahrbtnika.
Preverite še: Ali poznate vse oznake na planinskih poteh in veste, kaj vse to pomeni za vas?
In 5 dobrih razlogov, zakaj izbrati hojo