Je dieta ZONE primerna za aktivne?

28. 10. 2013 | Dalibor Todorović
Deli
Je dieta ZONE primerna za aktivne? (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Čeprav poznamo ogromno raznovrstnih diet, imamo vedno več težav s prehranjevalnimi navadami in z njihovimi posledicami. Vsakdo se bori po svoje in mu pri tem velikokrat dolgoročno ne uspe.

Pravih diet si ne želijo samo tisti, ki jim je cilj izgubiti kak kilogram, temveč tudi športniki, ki si želijo boljšega športnega nastopa.

Ko je govora o izbiri goriva pri športni aktivnosti, lahko trdimo, da so ogljikovi hidrati eden boljših. Kljub temu dieta ZONE predlaga drugačen pristop, pri čemer naj bi bili ogljikovi hidrati, proteini in maščobe v razmerju 40 : 30 : 30, namesto tipičnega 55 : 15 : 30 (Grantham, 2012).

Avtor te diete meni, da naj bi z njo izgubili odvečno maščobo, zmanjšali občutek lakote med obroki, zmanjšali tveganje pred kroničnimi boleznimi in izboljšali športno učinkovitost. To tezo so raziskovalci postavili pred izziv in ugotavljali, ali se s to dieto res podaljša čas do izčrpanosti med vzdržljivostno aktivnostjo.

Osem prostovoljcev se je držalo bodisi normalne diete bodisi diete ZONE, in sicer sedem dni. Bili so testirani pred vsako od diet in po njej.

V test so bili vključeni:

  • ocena telesne sestave,
  • maksimalna poraba kisika (VO2max) in
  • čas do izčrpanosti (Jarvis, McNaughton, Seddon in Thompson, 2002).

Rezultati so pokazali, da se je čas do izčrpanosti med aktivnostjo, katere intenzivnost je znašala 80 % VO2max, zmanjšal za skoraj štiri minute pri tistih, ki so bili na dieti ZONE.

Ugotovili so tudi trend upadanja maksimalne porabe kisika, kar ima lahko slab vpliv tako na trening kot  tudi na športni nastop med vzdržljivostnimi aktivnostmi. S tem so ovrgli trditve avtorja diete, saj rezultati niso pokazali nobene od obljubljenih koristi. Aktivnim zato svetujejo, da naj se ne držijo te diete, če si želijo boljšega športnega nastopa (Jarvis idr., 2002).

Torej še ena izmed diet, ki ne izpolnjuje obljubljenega ali bolje rečeno – je enako učinkovita kot druge.

Predlagam vam, da si preberete še članek Mita Šinkovca Diete in zlata pravila hujšanja, v katerem primerja omenjeno dieto še s tremi pogostimi dietami in ugotovite, zakaj med njimi ni skoraj nobenih razlik.

Dalibor Todorović, prof. šp. vzg.

Viri:

  • Grantham, N. (2012). Zone Diet: you can't live off just carbohydrate, protein and fat.
  • Jarvis, M., McNaughton, L., Seddon, A. in Thompson D. (2002). The acute 1-week effects of the Zone diet on body composition, blood lipid levels, and performance in recreational endurance athletes. Journal of strength and conditioning research, 16(1), 50-57.

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?