Zvečer s prijatelji spijete dve pivi ali dva kozarca kuhanega vina, naslednji dan pa telovadba ... Je to pametna ideja?
Če ste že na sredini telovadbe na koncu svojih zmožnosti, ste uteži zamenjali za precej lažje in tečete veliko počasneje, ima to morda kaj opraviti z alkoholnimi pijačami, ki ste jih spili večer prej. Četudi zjutraj niste imeli težav zaradi alkohola, lahko le-ta tudi v manjših količinah vpliva na vašo vadbo.
Seveda je vpliv alkohola na vadbo odvisen od vsakega posameznika posebej, od pijače (vsebnosti alkohola), zaužite hrane in vode. Po besedah dietetičarke Kaylle Girgen (https://nutritionuntapped.com/about-us/) jetra potrebujejo približno eno uro za razgradnjo alkohola v standardni pijači (npr. pivu). Stranski učinki pa lahko trajajo veliko dlje.
KAKO 2 PIJAČI LAHKO VPLIVATA NA TELOVADBO NASLEDNJI DAN?
Zaužit alkohol moti spanec do te mere, da vpliva na živčne prenašalce in druge kemijske snovi v centralnem živčnem sistemu. Pravzaprav je bil alkohol tudi v raziskavi povezan s slabim spancem in zmanjšanim REM spanjem, kar pomeni, da se prebudite zelo utrujeni in povsem brez energije za delo.
Raziskava: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6554008/
Čez noč se boste večkrat prebudili in verjetno morali na stranišče, saj ima alkohol diuretični učinek. To vpliva na količino vode in elektrolitov v telesu, kar je zelo slabo, če želite v takšnem stanju telovaditi. Dehidracija pomeni, da telo ni sposobno uravnavati telesne temperature, zato vam bo hitreje postalo vroče.
Poleg tega imate naslednji dan lahko težave s koordinacijo in slabim reakcijskim časom, zaradi česar se počutite slabše kot običajno med vadbo ali si celo pridelate poškodbo, ko padete, vas zanese, spustite utež ... Pričakujte tudi mišične krče.
KAKO OKREVATI DO VADBE NASLEDNJI DAN?
Če prikimavate prej naštetim stranskim učinkom alkohola (težave s koordinacijo, neprespanost, dehidracija ...), potem je najbolje, da vadbo v celoti preskočite. Ne ignorirajte potreb svojega telesa - to ni trenutek, ko morate stisniti zobe in se pobrati s kavča ter potrpeti med vadbo. Zadnje, kar si želite, je izgubiti še več vode in elektrolitov s potenjem.
Če zares ne želite izpustiti vadbe, ukrepajte že večer prej in za vsako popito alkoholno pijačo spijte dvakrat toliko vode. Pred tem pa jejte zdrav uravnotežen obrok. Ne načrtujte težke vadbe, ampak lažjo, bolj za raztezanje in sproščanje. Pri vadbi ne uporabljajte težkih uteži ali pripomočkov, s katerimi bi se lahko poškodovali.
A kot smo rekli na začetku: alkohol na vsakega vpliva drugače. Če se počutite vredu, izvedite lažjo obliko vadbe in jo po potrebi prekinite, če se stanje poslabša.