Kako na športni trening vpliva elektrostimulacija mišic

30. 9. 2013
Deli
Kako na športni trening vpliva elektrostimulacija mišic (foto: Promocijski material)
Promocijski material

Trening in hkratno izvajanje elektrostimulacije mišic je tematika, ki mnoge športnike, tudi vrhunske, še kako zanima. Ta je v zadnjih 15 letih tako rekoč preplavila celoten športni svet.

Težava se lahko pojavi, ker je veliko rekreativcev za izboljšanje športnega dosežka pripravljenih narediti mnogo, skoraj vse, celo preveč. Hkrati pa se v poplavi sodobnih pripomočkov ne znajdejo.

Če gre za tehnologijo svetovno vodilnega proizvajalca malih priročnih napravic - Compex, bodo športniki na varni strani; v nasprotnem pa so lahko podvrženi tokovom in impulzom, ki so vse prej kot koristni.

Kaj se zgodi, če na mišična vlakna delujemo z elektriko?

Povzročimo lahko:

  • izžganje (npr. uporabljeno v kirurgiji; česar pa pri elektromišični stimulaciji–EMS nočemo),
  • povzročanje električnega polja (uporabljeno pri iontoforezi, kar pa ni tematika EMS),
  • vzburjenje mišičnih vlaken; ravno to želimo doseči z elektrostimulacijo.

Kako se lahko doseže vzburjenje mišice z elektriko iz zunanjega vira, ne da bi pri tem povzročili žganje, bolečine, ipd.?

Za to potrebujemo t.i. optimalen impulz.

Z optimalnim impulzom, ki ga proizvaja Compex generator konstantnega toka, prenaša inštrument želeno število impulzov v sekundi preko elektrode, katero se namesti na motorično točko obravnavane mišice.

Tako smo prišli do osnovne zahteve učinkovite mišične elektrostimulacije: potrebujemo električno napravo, ki je sposobna brez povzročanja električne bolečine in »zažganja« mišic vzburiti motorni živec ob minimalnem vnosu elektrike.

Kdaj svoje mišice treniramo učinkovito?
  • Kadar zajamemo v delo čim večji volumen mišice, t.j. čim več vlaken;
  • Če delamo pravilno opravilo/vajo za želeno trenirano sposobnost mišice.

V mišicah imamo v splošnem rdeča in bela mišična vlakna. Ta se delijo še na precej podvrst, a za osnovno razumevanje naj bo to na tem mestu dovolj.

Rdeča so počasna, bela hitra. Glede na njihove fiziološke karakteristike doseganja maksimalne moči so v inštrument vgrajeni režimi frekvenc impulzov, obdobij krčenj in odmorov, ki so kar najbliže naravnemu dogajanju v telesu/mišici.

Aktivacija hitrih vlaken že pri nizki intenzivnosti treninga

Pri običajnem treningu pri nizki intenzivnosti treniramo le počasna vlakna, pri elektrostimulaciji pa s ciljano frekvenco signalov tudi pri nizki intenzivnosti vzburjamo hitra vlakna. S povečanjem intenzivnosti na inštrumentu se odločamo le še, kako globoko v mišico gremo z razvijanjem želene sposobnosti hitrih vlaken.

Intenzivnost mišičnega dela pri eksplozivnih obremenitvah visoke intenzivnosti pri običajnem treningu pade že po 0,5 sekunde na 80 %, po 4 sekundah pa že na 50 % moči.

Z izvajanjem istega treninga z elektrostimulatorjem pa kar cele 4 sekunde drži intenzivnost mišice na 100 %!

Trening na nivoju tekmovalnih obremenitev, kar se pri t.i. voljnem treningu izredno težko dosega.

Seveda pa elektrostimulacija mišic ni namenjena nadomeščanju treninga. Pretežno jo uporabljamo kot dodatek treningu ali kot hkratno kombinacijo voljnega in elstim treninga.

Več si preberite v prispevku Elektrostimulacija mišic in športni trening

Predavanje z naslovom Elektrostimulacija mišic v procesu tekaškega treninga, pri pripravi na nastop in v regeneraciji, boste lahko spremljali tudi na Tekaški konferenci, ki se bo odvijala jutri, 2. oktobra, v hotelu Centra.

Novo na Metroplay: "Prehransko okolje, v katerem danes živimo, je zelo nenaklonjeno temu, da smo zdravi"