Toplejši dnevi vabijo na kolo

3. 6. 2013
Deli
Toplejši dnevi vabijo na kolo (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Med najbolj priljubljene množične rekreativne športe spada kolesarjenje, saj je dinamično in kolesarju ob ukvarjanju s športom ponuja pristen stik z naravo, bodisi v hitrejšem tempu ali zgolj na kratkem popoldanskem izletu.

Zdaj, ko dnevi končno postajajo toplejši, je kolo idealna rešitev za to, da v popoldnevu, ki nam je še na voljo po službenih obveznostih, naredimo kar največ zase. Pa ne samo to! Veliko lahko naredimo tudi, če se v službo, po opravkih ali celo na zabavo odpravimo s kolesom. Vsaj parkirnega prostora vam ne bo treba iskati ali pa stati v dolgih kolonah. Tudi to je ena izmed poti, da na kolesu začutiti pravo svobodo v urbanem ali naravnem okolju.

Sami ali v družbi?

Kolesarjenje je načeloma individualen šport, vendar je družba še kako zaželena, saj nam bo med skupinskim kolesarjenjem ob pogovoru uspelo premagati daljšo razdaljo. Tako se bomo držali vodila, da ni samo aktivnost tista, ki vpliva na kakovost našega življenja, ampak k temu svoje doda tudi druženje. S kolesarjenjem boste veliko naredili zase, svojo družino in okolico. Zato resnično ne vidimo razloga, da ne bi začeli že danes.

Postopno podaljševanje razdalje

Pozorni morate biti na postopno podaljševanje razdalje in časa, ki ga preživite na kolesu. Kolo vas mora osvojiti in zasvojiti. Če boste pretiravali na začetku, boste dobili odpor do kolesarjenja in škodo bo težko odpraviti. Predvsem to velja za zadnjico, ki bo potrebovala nekaj uvodnih voženj, da se bo privadila kolesarskega sedeža, zato vztrajnost vsekakor velja, saj se bo sicer vedno znova pritoževala.

Kolesarska oprema

  • Kolo

Izbira kolesa je najpomembnejši trenutek ali dogodek, ko se navdušimo za kolesarjenje. Kakšno kolo kupiti (gorsko, cestno ali treking), je odvisno predvsem od tega, kje bomo večinoma kolesarili in kaj od kolesa pričakujemo. Če se odločate za gorsko kolo, preberite članek Nakup gorskega kolesa.

  • Sedež

Sedež je poseben del opreme kolesa, saj je eden glavnih stikov telesa s kolesom. Sedeži se razlikujejo tako po obliki, kot tudi trdoti in materialu. Izbirate lahko med takšnimi, ki imajo v sredini posebno mehko podlogo iz gela ali pa celo odprtino. Tako je pritisk sramnične kosti nekoliko manjši in kolesarjenje predvsem za začetnike manj naporno.

Čelada se mora dobro prilegati glavi. Dodatno jo lahko nastavimo še s sistemom zaščitnih pasov, ki morajo biti vedno zapeti. Sodobne čelade so lepo oblikovane z veliko zračnih odprtin za hlajenje. Posebej priporočamo tiste z mrežico na sprednjih zračnih odprtinah, ker ta zapre pot mušicam in drugim insektom ali tujkom. So tudi lahke in udobne. Nikakor ne oklevajte, temveč kupite čelado kar skupaj s kolesom.

  • Oblačila in obutev

Kolesarska oblačila se nekoliko razlikujejo od preostalih. Kolesarske hlače so obložene s posebnimi vložki, ki so zračni, brez šivov, narejeni iz enega kosa in prilagojeni telesu. Vse to pa zato, ker jih oblečemo na golo kožo, zato so večinoma tudi antibakterijsko obdelani.

NAMIG: Kolesarske hlače bodo dlje ohranile svoje funkcionalne sposobnosti, če pri pranju ne boste uporabljali mehčalca.

Hlače in majice so iz lahkih materialov, ki dobro odvajajo vlago in nekoliko bolj ščitijo pred vetrom. Kolesarske majice imajo na hrbtni strani navadno žep ali dva, v katera lahko spravimo nekaj nujno potrebne opreme. Med kolesarska oblačila lahko uvrstimo še rokavice, ki omogočajo boljši prijem krmila, in vetrovko, ki jo uporabimo na daljših spustih in takrat, ko nas preseneti ali ujame slabo vreme.

  • Zaščitna očala

Zaščitna očala imajo več funkcij. V prvi vrsti zaščitijo oko pred sončnimi vplivi (UV- in IR-sevanje), služijo pa tudi za zaščito pred morebitnimi trdimi delci, raznimi insekti ter drugimi tujki, ki lahko med vožnjo zaidejo v oko. Če upoštevamo sorazmerno veliko hitrost, ki jo na kolesu lahko razvijemo, je možna tudi močnejša poškodba očesa. Temu se izognemo z uporabo zaščitnih očal.

  • Plastenka za pijačo

Plastenka za pijačo je na kolo pritrjena z nosilcem in mora biti stalno dostopna. Pri kolesarjenju je posebej pomembno, da na turo vedno vzamete polno plastenko tekočine, kateri ste dodali vitamine in minerale. S seboj pa imejte v torbici za opremo dodatne vitaminske in mineralne tablete, ki jih lahko raztopite v vodi, ki jo boste najverjetneje morali večkrat dotočiti (odvisno od velikosti plastenke in dolžine ture).

  • Torbica za opremo

Na razpolago je več vrst torbic, ki jih lahko pri kolesarjenju uporabljate za shranjevanje najnujnejše opreme. Obstajajo manjše, srednje in tudi zelo velike, ki jih lahko namestite bodisi v okvir kolesa, pod sedež, na krmilo ali nosilec za kolesa. Posebej zanimivi in tudi uporabni pa so kolesarski nahrbtniki, v katere lahko spravite opremo in tudi vodni meh. Tako imamo vedno na razpolago večjo količino tekočine.

Med dodatno kolesarsko opremo sodijo še: sprednja in zadnja luč, kolesarski števec, tlačilka, set za krpanje zračnic, sestavljeno večnamensko kolesarsko orodje in ključavnica za kolo.

Koristne povezave

Kolesarske ture za vso družino

Čudovita rekreacija za vso družino - s kolesom po najlepših slovenskih kolesarskih poteh.

Najboljše kolesarske ture

Poiskali smo nekaj dobrih kolesarskih tur. Pokukali smo v Španijo, Nemčijo, na ravninsko Nizozemsko in v sosednjo Avstrijo, malo smo raziskovali tudi po Sloveniji.

Nasveti za učinkovitejše kolesarjenje

Če ste se odločili, da boste izboljševali kondicijo ali hujšali z malo bolj resnim kolesarjenjem (treningom, in ne le z vožnjo v službo ali po dnevnih opravkih), vam ponujamo nekaj nasvetov in napotkov za čim lažje, udobnejše in učinkovitejše kolesarjenje.

Kolesarstvo tako postaja vedno bolj priljubljen šport.

Urška Andrejc

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?