Zdi se, kot da se s starostjo vedno lažje in hitreje pojavijo maščobne obloge po celem telesu. Se jih nikakor ne morete znebiti? Morda vam pomaga kateri od teh nasvetov.
Ste v večnem boju z maščobami? S staranjem se procesi v telesu spreminjajo - nekateri potekajo hitreje, drugi počasneje, npr. prej boste izgubili mišično maso, dlje pa bo trajalo, da se zacelijo rane, se ogrejete pred vadbo ... In zdi se, da se maščobe pojavljajo vedno hitreje in to po celem telesu. Ste opazili? Na srečo lahko naredite kar nekaj, da se jih znebite, malo manj dobra novica pa je, da morate biti pri tem vztrajni, saj se spremembe ne bodo zgodile čez noč.
Najprej poglejmo, kaj vse lahko povzroča maščobne obročke (morda najdete svojega krivca in lahko začnete ukrepati):
- Izgubljate mišično maso. To je del naravnega procesa, ki se prične dogajati nekje po 30. letu. Manj mišične mase pomeni manj gibanja, počasnejši metabolizem in manjšo porabo maščob.
- Ste v stresu? Ob toliko spremembah, ki se začnejo dogajati po 40. letu, ni potrebnega veliko stresa, da vse skupaj poslabša.
- Pričnejo se hormonske spremembe. Z leti se proizvodnja testosterona in estrogena zmanjša. Na žalost isti hormoni skrbijo za rast mišične mase in izgorevanje maščob.
- Ženske se bližajo menopavzi, zato se dogajajo velike hormonske spremembe, ki lahko pomenijo povečanje kilogramov in nabiranje maščob.
Kaj lahko pomaga pri izgubi maščob po 40. letu?
Kljub vsemu naštetemu lahko s svojimi odločitvami, navadami in življenjskim slogom vplivate na maščobne obročke in se jih znebite. Kako?
Spravite se nad stres
Mogoče na stres niste niti pomislili, vendar je eden od glavnih razlogov za nabiranje kilogramov in maščobe, kar potrjuje tudi raziskava iz leta 2012. Ko ste pod stresom, se začnejo sproščati večje količine hormona kortizola, ki lahko poveča apetit, zato hrepenite po nezdravih prigrizkih. Kortizol tudi spodbudi telo, da začne kopičiti maščobo za "hude čase".
Stresa se lahko lotite na mnogo načinov in sami boste najbolje vedeli, kaj vam ustreza. Morda vas sprošča kuhanje, sprehodi, branje knjige, športna aktivnost, risanje, ustvarjanje ...
Jejte več beljakovin
Pomislite ali si zapisujte, kaj čez dan pojeste. Koliko je od tega beljakovin? Običajno jih zaužijemo premalo, zato obogatite z njimi vaš jedilnik. Dodajte več pustega mesa, perutnine, rib, tofuja, fižola, jajc mlečnih izdelkov ... Raziskava iz leta 2004 kaže pozitiven vpliv uživanja beljakovin na izgubo teže, zato je vredno poskusiti. Poleg tega boste dlje časa siti, kar pomeni, da se boste lažje uprli čokoladi in drugim prigrizkom.
Manj soli
V dnevu pojeste veliko več soli, kot se zavedate. Če kuhate sami, imate približno predstavo, koliko jo porabite, kadar kupite kaj vnaprej pripravljenega, ali jeste obrok v restavraciji, pa so količine veliko večje. S pripravo hrane doma omejite vnos soli v telo, saj se zaradi prevelikih količin lahko redite, poleg maščob pa se v telesu zadržuje še voda. To vam ne dela ravno usluge, ko pogledate svoj trebuh, ki se vam zdi iz dneva v dan večji.
Tako malice kot kosila poskusite narediti doma in vzeti s seboj na pot, kadar le lahko. Čez teden si olajšajte pripravo obrokov tako, da že v nedeljo delno pripravite, kar lahko.
Fizična aktivnost je obvezna
Kakorkoli obrnete, brez telovadbe ne bo šlo. Ko telovadite z lastno težo, tečete, hodite, izvajate vaje, telo porabi več energije in več kalorij. Poleg tega je telo zmožno porabljati kalorije tudi, ko niste fizično aktivni. Z vadbo moči boste malce zakasnili proces upadanja mišic in porabili kar nekaj kalorij čez dan. Izberite tako kardio aktivnosti kot vaje za moč in v urnik vpeljite redno vadbo.
Prisluhnite aktivni podkastu!
Prehranska strokovnjakinja opozarja: "Slovenci imamo slab odnos do hrane"