Vadba, s katero boste preprečili smučarske poškodbe

6. 1. 2012
Deli
Vadba, s katero boste preprečili smučarske poškodbe

Pozna jesen in začetek zime je čas, ko lahko marsikaj napravimo za preprečitev poškodb tudi z vadbo, ki fizično ni naporna, je pa, kar se tiče preventive, izjemno koristna – to je proprioceptivna vadba, ki jo je med sezono priporočljivo izvajati vsaj trikrat na teden.

Ta izboljšuje zlasti sposobnost ohranjanja ravnotežja; njen namen je vplivanje na obvladovanje gibanja telesa, ko nanj delujejo zunanje sile. Pri smučanju se, podobno kot pri večini športnih iger, take situacije nenehno pojavljajo. Smučarske poškodbe so pogosto v tesni vzročno-posledični zvezi prav z izgubo ravnotežja – s padci, zasuki, silovitimi odkloni od smeri gibanja.

Proprioceptivna vadba v nasprotju z večino drugih oblik vadbe ne zahteva predhodnega ogrevanja, vadimo lahko doma, prav tako pa je tudi dokaj nezahtevna, kar se tiče časa.

Vaje

Ena od osnovnih vaj je lovljenje ravnotežja na palici (lahko uporabimo tudi ročaj metle ipd). Na palico stopimo bosi in poskušamo za začetek 30 sekund loviti ravnotežje. To ponovimo petkrat. Sprva je priporočljivo, da palico postavimo ob steno, tako da se lahko po potrebi opremo nanjo.

Če imamo težave, si vajo olajšamo tako, da palico postavimo na mehkejšo podlago, npr. na tanko blazino. Ko osvojimo lovljenje ravnotežja na taki podlagi, težavnost stopnjujemo s postavitvijo na trda tla. Ko nam uspe na palici stati, postopoma povečujemo čas lovljenja ravnotežja do ene minute, število ponovitev pa do deset. Težavnost stopnjujemo s premikanjem težišča z ene noge na drugo, s hojo po palici, ter s počepi, ko pa te vaje obvladamo bosi, jih začnemo od začetka izvajati obuti v športne copate.

Podobna je vadba z ravnotežno desko desko s polokroglo oporo, ki jo položimo na mehkejšo podlago. Tudi na njej vadimo bosi. Na deski lovimo ravnotežje v smereh naprej-nazaj in levo-desno, kasneje pa poskušamo z desko krožiti.

Proprioceptivno vadbo je pred in med sezono priporočljivo izvajati vsaj trikrat na teden. Z malo domišljije lahko tako vadbo izvajamo tudi mimogrede, pri vsakdanjih opravilih, npr. telefoniramo stoje na eni nogi, obuvamo si nogavice in čevlje prav tako stoje na eni nogi … To vadbo si otežimo, če med izvajanjem mižimo.

 

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?