Tek na smučeh je šport, primeren za zelo široko starostno skupino: od otrok pa vse do 70. leta starosti oz. dokler telo zmore lažje telesne napore. In kar je najboljše - spoznate ga lahko kot popoln športni začetnik, velik plus pa mu daje tudi dejstvo, da usklajeno deluje na vse mišice telesa.
Kako začeti?
Ta vzdržljivnostni šport je dostopen vsem (v primerjavi z alpskim smučanjem tudi cenovno), le prilagoditi ga moramo svojimi telesnim sposobnostim. Seveda je lažje začeti, če se že ukvarjate s katerim drugim športom, a tek na smučeh lahko brez večjih težav spoznate tudi kot popoln športni začetnik.
Začnete lahko s pohodništvom na smučeh, z osnovno opremo in brez posebnega znanja. Povedati pa moramo, da poznavanje tehnike teka olajša tek, ob tem bolj uživamo in se hkrati zavarujemo pred poškodbami.
Tek na smučeh - eden izmed najbolj celovitih športov
Tek na smučeh je šport, pri katerem zelo hitro pridobivamo kondicijo, saj pri vadbi sodelujejo skoraj vse mišične skupine. Že v enem tednu vsakodnevne vadbe se bo vaša vzdržljivost močno povečala.
Večja fizična pripravljenot začetnikov je torej dobrodošla, ni pa obvezna. Potrebna pa vsekakor je, kadar želimo v šport vnesti več hitrosti, to pa seveda dosežemo polagoma.
Pri obeh tehnikah je aktivno celotno telo – roke, noge, ramena, trebušne mišice in hrbet.
Pravilno izbrani in odmerjeni treningi teka na smučeh nam torej omogočijo kakovostno vadbo za celotno telo in shujševalno kuro brez odrekanja. Zgornje in spodnje okončine se gibljejo popolnoma spontano in usklajeno, zato takšna vadba telo greje, krepi in oblikuje. Izboljšata se ravnotežje in kondicija, kalorije se kurijo in mišice dobijo tonus.
Med glavnimi prednostimi pa so vsekakor tudi izredno pozitiven učinek na kardiovaskularni sistem, gibanje v naravi na svežem zraku, primernost za vse starostne skupine in možnost sprostitve.
Poiščite snežne poljane
V zimskem času, ko ni priložnosti za rolanje ali kolesarjenje, poiščite mestna polja z urejenimi tekaškimi stezami, ki bodo pregnala začetniški strah, nato pa se boste kmalu pognali še izven utrjenih poti.
Nasvet: Raziščite gozdove in doline, dihajte zrak, pozabite iPod doma in prisluhnite pridušenemu drsenju smuči. Sami z naravo boste hitro pozabili na vsakodnevni stres in se pomirili.
Kje najdemo najboljše tekaške proge?
Najlepše proge v Sloveniji so na Pokljuki (Javorniška planina, Goreljek, Rudno polje), Rateče–Planica z navezavo na Belopeška jezera in na Rogli.
V tujini je na prvem mestu gotovo Skandinavija (Norveška, Švedska, Finska), nam bližje pa je Avstrija (Obertilliach, Seefeld, Ramsau, Lohnsburg, Taupliz).
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?