Dr. Urška Šavli: "Ni zdravega telesa brez tega"

20. 6. 2024
Deli
Dr. Urška Šavli: "Ni zdravega telesa brez tega" (foto: Danijel Čančarević)
Danijel Čančarević

V novi epizodi Aktivni podkasta je z nami dr. Urška Šavli, zobozdravnica, ki odrasle in otroke na zobozdravniškem stolu obravnava s sočutnim, mirnim in obzirnim pristopom. Urška svoje znanje predaja tudi na družbenih omrežjih, kjer jo lahko spremljamo pod profilom Sočutno zobozdravstvo.

V pogovoru nam je povedala, da si je od nekdaj želela pomagati ljudem, na študij dentalne medicine pa jo je pripeljala 'sreča v nesreči':  "Moja prva izbira je bila pravzaprav medicina. Že od nekdaj me je vleklo v te vode, kjer bi lahko pomagala ljudem. Potem pa je bila 'sreča v nesreči', da mi je zmanjkala nekaj manj kot ena točka pri vpisu na faks, in na drugem mestu je bila dentalna medicina."

Urška pa je tako našla svoje pravo poslanstvo. "Po prvem letniku sem ugotovila, da je to še boljša izbira, ker ustvarja dosti boljše pogoje za ustvarjanje družine, bolj mirno družinsko življenje, boljši urnik, manj stresa... Tako da sem potem kar ostala na dentalni medicini in se v tem tako našla, da bi se stokrat odločila enako."

"Ni zdravega telesa brez zdravih ust"

Ko govorimo o zdravju, na skrb za zdravje ust pogosto kar malo pozabimo. A Urška opozarja, da ni zdravega telesa brez zdravih ust. "V ustih se začne prehranjevalna pot in prebava. Usta so tudi odraz naše urejenosti, našega zdravja," pojasnjuje in ob tem dodaja, da neustrezno stanje zob in dlesni lahko pripelje do številnih težav.

"Že dolgo je recimo znana povezava med parodontalno boleznijo in sladkorno boleznijo. Ta povezava je dvosmerna, to pomeni, da ljudje, ki imajo diabetes, imajo poslabšano parodontalno bolezen, in ljudje, ki imajo parodontalno bolezen, imajo zaradi tega poslabšan diabetes. Zdravje dlesni zelo vpliva tudi na pljučnice: ljudje, ki imajo v ustih neko leglo škodljivih bakterij, večkrat dobijo aspiracijske pljučnice, ker bakterije, ki so v ustih, ponesreči vdihnejo, in zaradi tega dobijo pljučnico," pojasnjuje Urška. Pravi, da so škodljive bakterije v ustih lahko povezane tudi z KOPB, bakterije, ki so sicer v ustih, pa lahko potujejo tudi v naš krvni obtok. Najnovejše raziskave ugotavljajo tudi, da toksini v ustih vplivajo na možgane in pripomorejo k nastanku Alzheimerjeve bolezni.

"Zobe velikokrat doživljamo samo kot okrasek, ampak v resnici so zdrava usta predpogoj za zdravo telo," je prepričana strokovnjakinja.

V pogovoru nam je Urška povedala tudi, kako poskrbeti za zdravje ust in dlesni, kako na to področje vplivata prehrana in dihanje, katere snovi najbolj škodijo našim zobem, kako si pomagati, če se bojimo zobozdravnikov ter še veliko več.

Celotnemu pogovoru prisluhnite tukaj:

Novo na Metroplay: Vidnost in varnost v prometu: "Zgoditi se mora 'aha moment', da spremenimo svoje navade"