Strokovnjak za dolgoživost pojasnjuje, kako si s prehrano lahko zagotovimo daljše in bolj kvalitetno življenje.
Tukaj je nova epizoda Aktivni podkasta, ki bo nekoliko drugačna od ostalih: razdeljena bo v tri dele, v vsakem pa se bomo pogovarjali o načinih in strategijah, s katerimi si lahko omogočimo daljše in bolj kakovostno življenje.
V prvem delu bomo govorili predvsem o prehrani, v drugem se bomo dotaknili pomena gibanja, spanca in odnosov, v tretjem pa bomo govorili o modrih conah, življenjskem slogu in znanstvenih dognanjih, ki bi lahko še dodatno podaljšala naše življenje.
V naši družbi je Leon Bedrač, doktor kemijskih znanosti, nutricionist z diplomo iz Stanford Medicine in specialist za športno prehrano. Leon je zaposlen v podjetju, ki razvija intervencije za izboljšanje kakovosti življenja, kjer vodi področje prehranske znanosti, prehranskih dopolnil in vadbe, v okviru svoje Prehranske akademije pa sodeluje z vrhunskimi in rekreativnimi športniki ter vsemi, ki si želijo s pomočjo prehranske podpore izboljšati kvaliteto (in kvantiteto) svojega življenja.
Bistvo se je izogniti 4 glavnim vzrokom smrti
Ko govorimo o strategijah, ki bi lahko podaljšale naše življenje, običajno govorimo o strategijah, s katerimi bi se lahko izognili oziroma se čim kasneje srečali s 4 najpogostejšimi vzroki smrti.
"Več kot 80 % smrtnosti se pojavi zaradi štirih kroničnih obolenj: kardiovaskularnih bolezni, različnih vrst rakavih obolenj, nevrodegenerativnih obolenj (npr. Parkinsonova in Alzheimerjeva bolezen) ter metabolnih disregulacij (debelost, sladkorna bolezen tipa 2, zamaščena jetra...). Če to predpostavimo, potem je naša strategija, kako upočasniti staranje to, da začetek teh kroničnih bolezni premaknemo na čim kasneje," pojasnjuje dr. Bedrač.
Živimo v okolju, kjer je težko ohranjati zdravje
Pri preprečevanju omenjenih bolezni igra veliko vlogo prehrana in ustrezna telesna sestava, a strokovnjak opozarja, da jo je danes zelo težko vzdrževati.
"Prehransko okolje, v katerem živimo, je zelo nenaklonjeno temu, da smo zdravi. Na eni strani imamo zelo sedeč življenjski slog, na drugi strani pa hrano, ki je hiper-palatibilna. Mi smo pa evolucijsko narejeni tako, da se prenajedamo, ker nam je to v preteklosti omogočalo, da smo preživeli, danes pa prehranska industrija to na nek način izkorišča in ustvarja točno določeno sestavo živil, ki stimulirajo naš apetit. Živimo v okolju, kjer je zelo težko regulirati telesno maso oziroma telesno sestavo."
Leon Bedrač nam je v pogovoru razkril tudi, kaj pomeni ustrezna telesna sestava, kakšna prehrana je optimalna za dolgo in kakovostno življenje, ali obstajajo konkretna živila, ki nam podaljšajo življenje, kako si lahko pomagamo s prehranskimi dodatki ter še veliko več.
Celotnemu pogovoru prisluhnite tukaj: