Uporaba ledu je bila skozi stoletja nepogrešljiva metoda lajšanja bolečin in zmanjševanja oteklin. Pa je v resnici to dobra metoda?
Zadnje desetletje se led opušča. Zakaj?
Led je najbolj intenzivna oblika hlajenja in hkrati tudi najbolj nevarna, saj lahko ob nepravilni uporabi povzroči hujše poškodbe kože in podkožnega tkiva.
Do sedaj je veljalo, da si ob zvinu gležnja najprej namestimo led in ga zadržujemo na bolečem predelu dokler se bolečina ne zmanjša ali do pojava rdečine. Kožo in podkožno tkivo s tem ohladimo pod 10 °C in prenos bolečinskih dražljajev po živčnih koreninah se v veliki meri zmanjša, vendar pa smo tako samo začasno zmanjšali bolečino.
Težave se pojavijo, ko med hlajenjem telo zazna, da je tkivo podhlajeno ter začne iz drugih predelov telesa dovajati toploto v podhlajeno področje z namenom preprečiti nadaljnje ohlajevanje. Ko led odstranimo, se oteklina in bolečina na žalost vrneta v večji obliki.
Zakaj potem med tekmovanjem v ligi NBA vidimo igralce z ledom na področju kolen ali gležnjev? Z razlogom, da trenutno zmanjšajo bolečino, kar pa na dolgi rok nima učinka.
Kaj priporočamo?
Najbolj dostopna oblika hlajenja je hladna voda med 15–20 °C. V osnovi se lahko uporablja tudi led, vendar ne več kot 2–3 minute in nujno z gibanjem na večjih površinah.
Največja napaka je namestitev ledu za 10 minut ali več, direktno na kožo ter samo na eno področje.
Uporabljajo se lahko tudi hladne krpe, Hot/Cold pack, ki jih ne smemo shranjevati v zamrzovalniku ali hladilne kreme, ki pa se jih v praksi poslužujemo redko, saj dobimo z drugimi hladilnimi agensi večji učinek.
Odsvetujemo uporabo hladilnih razpršilcev, saj lahko pride ob nepravilni uporabi do opeklin, zato naj to vrsto hlajenja izvajajo samo usposobljeni zdravstveni delavci.
Vedno pogosteje se pojavljajo tudi hladilne naprave, ki vzdržujejo konstantno temperaruro, so preproste za uporabo, lahko prenosljive in jih lahko brez posledic apliciramo za več ur. Edina slabost je finančna plat, saj je potrebno za takšno napravo odšteti 1000 E ali več.
Praktični napotek, kako postopati ob zvinu gležnja, pa si preberite TUKAJ.
Jure Bornšek, fizioterapevt
Pridružite se brezplačnim tekaškim treningom Pospeši ritem!
Do konca junija bodo dvakrat tedensko (vsak torek in četrtek, od 18.30 do 20.00 ure) potekali na kar devetih lokacijah po Sloveniji. In sicer v
- Ljubljani,
- Mariboru,
- Celju,
- Kranju,
- Kopru,
- Ajdovščini,
- Novemu mestu,
- Murski Soboti in
- na Bledu.
Za dodatne informacije in prijave preverite na Pospeši ritem.
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?