Na porabo energije vpliva bazalna presnova in seveda telesna aktivnost. Prav tako moramo upoštevati telesno višino, starost in spol.
Ljudje se dnevno prehranjujemo in vendar ne samo zato, da bi potešili potrebo po hrani, temveč zato, da je naš organizem preskrbljen s hranilnimi snovmi in potrebno energijo. Energijo potrebujemo za dihanje, spanje in telesno aktivnost.
Energija, ki prihaja v naše telo preko hrane, se meri v kilokalorijah (kcal). V primeru, da vnesete v telo toliko energije kot jo porabite, bo vaša teža konstantna. Koliko energije dejansko porabite, pa si izračunajte iz metabolizma in telesne aktivnosti.
Potreba po dnevni energiji = Bazalna presnova x telesna aktivnost (PAL vrednost).
Vnos potrebne energije mora zadostovati, da organizem nemoteno opravlja naslednje življenjske funkcije: bazalno presnovo, delo mišic, rast in razvoj (pri mladostnikih) ter nosečnost. Da bi ugotovili, kolikšen vnos energije potrebujete, pomnožite faktor telesne aktivnosti z bazalno presnovo.
Bazalna presnova nam pove, koliko energije porabimo za vzdrževanje življenjskih procesov v popolnem mirovanju, v ležečem položaju, fizično in psihično sproščeni v prostoru z 20 stopinjami in po 12 urah stradanja. Faktor telesne aktivnosti pa nam pove, kolikšna je poraba energije nad bazalno presnovo pri različnih aktivnostih. Torej, za vse kar počnete v službi in med prostim časom potrebujete več energije.
Vrednosti za povprečno potrebo po energiji
Za tabelo kliknite na sliko 1.
Lastna bazalna presnova
Kot smo spoznali, lahko dnevne potrebe po energiji izračunamo iz bazalne presnove (BP) pomnožene s faktorjem telesne aktivnosti. Namesto standardne bazalne presnove v omenjeni formuli lahko s pomočjo B. P. formule izračunate vašo osebno bazalno presnovo, oziroma količino kalorij, potrebnih za vašo bazalno presnovo. Povprečno bazalno presnovo z 1kcal oziroma 4. 184 KJ na kilogram telesne teže pomnožite z idealno težo in 24 urami.
Oseba, ki je visoka npr. 170 cm in tehta npr. 74 kg, lahko svojo idealno težo izračuna iz Broca formule.
GU= 1kcal/ kg x idealna teža (v kg) x 24 ur = 1 kcal/ kg x 70 kg x24 h = 1 680 kcal
Idealna teža v kg = telesna višina v cm - 100 = 170cm - 100 = 70 kg
Kako je razporejena maščoba?
Maščoba se pri ženskah najpogosteje nalaga v pasu in na bokih. Če se v glavnem nahaja na trebuhu, potem narašča tudi tveganje za nastanek bolezni srca in tudi krvnega obtoka.
Kaj moramo vedeti o debelosti
1 Prekomeren vnos maščob povzroča debelost in z njo povezane bolezni. Prav tako ne moremo reči, da je telesna maščoba v telesu normalna, če je vaša teža v mejah normalnega.
2 Ženske imajo že po naravi večji maščobni delež kot moški, ki imajo več mišične mase in so zaradi tega v rahli prednosti. To jim seveda vse ženske zavidamo.
3 Določitev telesnih maščob je danes zelo hiter postopek. Odstotek telesne maščobe je mogoče izmeriti s specialnimi tehtnicami ali analizami, pri katerih skozi telo spustijo šibak električni tok. Računalnik nam nato na zaslonu izpiše, kakšen je maščobni delež in ali je ta za določen organizem primeren. Preveč maščobe namreč škodi.