Bi morali poleti vodi dodajati elektrolite, ali je to samo modna muha?

28. 6. 2023
Deli
Bi morali poleti vodi dodajati elektrolite, ali je to samo modna muha? (foto: profimedia)
profimedia

So elektroliti zares potrebni, če telovadite poleti in nasploh pri hidraciji? Jih uživate, ali ste prepričani, da je voda dovolj? 

Poleti moramo biti na hidracijo še posebej pozorni, saj se pogosteje znojimo, kar pomeni, da moramo redno nadomeščati tekočine v telesu. Ob toliko športnih pijačah in elektrolitih se vprašamo, ali je samo voda dovolj, ali bi ji morali kaj dodati? 

S potenjem izgubimo veliko snovi, ki jih telo potrebuje, tudi natrij in kalij, ki sta elektrolita. Zato ne bo odveč, če si vsaj občasno privoščite pijačo z elektroliti, tudi če ne telovadite, a se kljub temu veliko potite zaradi visokih temperatur. 

Elektroliti so pravzaprav minerali, ki nosijo električni naboj in se raztopijo v tekočini, npr. v vodi. Poleg natrija in kalija med elektrolite spadajo tudi fosfor, kalcij, magnezij ... Tkiva, urin, kri in druge tekočine vsebujejo elektrolite, ki morajo ostati v ravnovesju, če želite, da sistem normalno deluje. 

Elektroliti med drugim pomagajo pri prenašanju hranljivih snovi do celic, odnašanju odpadnih snovi s celic, normalno delovanje živcev, srca, možganov, mišic, uravnoteženost tekočin in pH ...

Poglejmo, kakšne koristi imate od tega, da vodi občasno primešate elektrolite: 

Lahko podpirajo vaše fizične aktivnosti

Dehidracija pri fizični aktivnosti pospeši pretok krvi, segreje telo, zmanjša volumen plazme in srčni iztis. Vse to pripomore k zmanjšanju zmogljivosti, zato boste prej izčrpani in se ne boste odrezali tako dobro kot običajno. 

Zato je pomembno, da imate vedno na zalogi vodo in tudi elektrolite. 

Lahko preprečite vročinsko kap

Kadar telovadite v visokih temperaturah, povečate tveganje za vročinsko kap. Ta se zgodi, ko telo ne more nadzirati notranje temperature, zato se pregreje. Znojenje odpove, kar je "hladilni sistem" telesa. Doživeli boste veliko simptomov, od pospešenega srčnega utripa, lahko celo omedlite. 

Elektroliti podpirajo hidracijo, zato lahko pomembno pripomorejo k preprečevanju vročinske kapi. 

Pomaga pri delovanju možganov

Možgani sestojijo iz 75 % vode, zato je logično, da dehidracija pusti precejšnje posledice. To pomeni, da se boste težje osredotočili, kar je lahko pri športu ključnega pomena, da dosežete dobre rezultate in si ne pridelate poškodb. Če bi brez tekočine ostali npr. 36 ur, bi to že resno negativno vplivalo na kratkoročni spomin in pozornost. 

Elektroliti so v tem primeru bolj učinkovita hidracija kot voda, saj imajo boljši učinek na možgane. 

Lahko pomagajo obnoviti zaloge glikogena

Telo shranjuje ogljikove hidrate kot glikogen, ki se med vadbo pretvori v energijo. Ko telovadite, se glikogen razgrajuje in presnavlja. 

Ker se zaloge glikogena spraznijo med gibanjem, spet potrebujete ogljikove hidrate. Pijače z elektroliti pogosto vsebujejo ogljikove hidrate v obliki dekstroze, saharoze ali trsnega sladkorja. 

Kako veste, da vam primanjkuje elektrolitov?

Občutili boste naslednje simptome: slabost, bruhanje, mišični krči, šibkost, izguba apetita, epileptični napadi, krči, sprememba v duševnem stanju ...

Morda bi vas zanimalo tudi:

Ana Zrimšek o prehrani žensk

V epizodi Aktivni podkasta je z nami Ana Zrimšek, strokovnjakinja na področju prehrane žensk v obdobjih zanositve, nosečnosti in po porodu. Zaupala nam je vse, kar moramo vedeti o prehrani v omenjenih obdobjih.

Kaj lahko storimo, če je do nosečnosti prišlo nenačrtovano in zaradi tega prej nismo poskrbeli za ustrezen življenjski slog? Kako lahko omilimo nosečniško slabost? Zakaj nastane nosečniški diabetes? Lahko ustrezna prehrana poskrbi za lažji porod? Kaj je še posebej pomembno v času po porodu? Vse to in še več v novi epizodi Aktivni podkasta.

Epizodi prisluhnite tukaj:

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?