Je priročna, okusna in pogosto tudi cenovno ugodna. Le kdo ne obožuje hitre hrane? A vsakodnevno uživanje ima resne posledice. Odkrijte 3 eksperimente, v katerih so posamezniki raziskovali, kaj se zgodi, če vsak dan uživajo hitro hrano.
Ne spreglejte:
- 10 dejstev o smrti, ki vam jih zdravniki ne povedo: eno je grozljivo za bližnje, zaradi serij pa verjamete v to zmoto
- Polno pesticidov in umazanije: to sadje vsebuje največ strupov, mnogi pa ga obožujejo
Hitra hrana 7 dni
Angležinja Phoebe Jackson-Edwards, novinarka za Daily Mail, je teden dni jedla samo hitro hrano. Pred začetkom eksperimenta je opravila vrsto zdravstvenih testov, ki so pokazali, da ima 23 odstotkov telesne maščobe, kar je normalno za njeno starost (takrat je imela 24 let), njeni notranji organi in sistemi pa so delovali brez težav.
"Prvi dan sem bila navdušena. Za zajtrk sem imela velik sendvič s slanino, za kosilo sem šla v McDonald's po Big Mac, zvečer pa v KFC. Moji sodelavci so bili ljubosumni in govorili, da počnem tisto, o čemer vsi sanjajo," se spominja Phoebe.
A navdušenje je hitro izginilo. V sedmih dneh je Phoebe obiskala vse verige hitre hrane v Londonu. Jedla kebabe na uličnih stojnicah, hamburgerje in pomfri v restavracijah, zvečer pa naročila pico. "Četrti dan se mi je okus hitre hrane zdel ogaben. Zjutraj sem se težko zbujala, kar se mi prej ni dogajalo, čez dan pa sem se od utrujenosti komaj premikala. Moja koža na obrazu je postala mastna, prijatelji pa so komentirali moj nezdrav videz," pravi.
Poleg tega jo je ta prehrana odtujila od prijateljev, ki so se držali bolj zdravega načina življenja, zato je Phoebe večino časa preživela sama, ob pici in televiziji.
V samo sedmih dneh se je njen delež telesne maščobe povečal z 23 na 25 odstotkov, povečal se je tudi njen obseg okoli bokov. Soočila se je tudi s težavami s spanjem in kožnimi težavami. Da bi si povrnila prejšnje zdravstveno stanje, je novinarka potrebovala mesec in pol.
Hitra hrana 14 dni
Portal mondo.rs poroča o blogerju iz Moskve, ki je 14 dni jedel izključno hitro hrano. Georgij Malets je sodeloval v eksperimentu ene izmed tamkajšnjih klinik, kjer je moral dva tedna uživati samo hitro hrano, čips in sladkarije. Ob njem sta sodelovala še dva prostovoljca – eden je dva tedna pil 4 litre piva na dan, drugi pa spal manj kot tri ure na noč.
Po dveh tednih je Georgij opazil spremembe v svojem videzu, preiskave pa so pokazale tudi na spremembe v telesu. V tem času se mu je nivo glukoze v krvi dvignil s 5,3 mmol/l na 6,0 mmol/l, kar je povečalo tveganje za diabetes. Poleg tega se je zmanjšala raven "dobrega" holesterola, kar povečuje tveganje za bolezni srca in možgansko kap. Prav tako so zdravniki zabeležili povišan krvni tlak.
Hitra hrana 30 dni
Eden najbolj odmevnih eksperimentov, povezanih s hitro hrano, je nedvomno eksperiment, ki ga je izvedel takrat 33-letni Američan Morgan Spurlock. V svojem dokumentarnem filmu Super Size Me je 30 dni vsak dan jedel hitro hrano.
Pred začetkom eksperimenta je bil zdrav, vendar se je v 30 dneh vse spremenilo. Pridobil je 11 kilogramov, začel je čutiti bolečine v jetrih, poslabšalo se je njegovo razpoloženje, trpel je za depresijo, imel pa je tudi težave z impotenco. Zdravniki so mu svetovali, naj prekine eksperiment zaradi nevarnosti trajnih posledic. Morgan je potreboval več kot leto dni, da je ponovno dosegel normalno zdravstveno stanje.
Občasna hitra hrana najverjetneje ne bo pustila trajnih posledic na vaše zdravje, vsakodnevno uživanje pa je vsekakor odsvetovano in lahko pripelje do resnih zdravstvenih težav.
Vir: mondo.rs
https://aktivni.metropolitan.si/dobro-pocutje/jetra-razstrupljanje-toksini-crna-limonada/
Novo na Metroplay: "Prebivalec Sardinije in prebivalec Ljubljane se razlikujeta v tisoče stvareh" | Leon Bedrač, 3. del