Zanimiv podatek za vse, ki bi radi izgubili kakšen odvečni kilogram - paprika spada med živila, ki že sama po sebi telesu omogočajo topljenje maščobnih oblog.
Rdečo papriko v prahu pridobijo z mletjem posušene rdeče sladke paprike, uporablja pa se kot okras in začimba. Barva se lahko spreminja od svetlo oranžno-rdeče do temno rdeče, odvisno od paprik, ki se jih uporabi.
Pekoč občutek paprike povzroča kapsaicin, snov, ki jo pridobivajo iz paprike, v farmaciji pa je znan po svojem učinku pri blažitvi bolečin.
Večina mletih paprik na policah v trgovini izvira iz Španije, Južne Amerike, Kalifornije in z Madžarskega. Madžarska paprika velja med sladokusci za najboljšo, nič čudnega, da jo torej Madžari imenujejo za svoje rdeče zlato. Za močnejši okus mlete paprike ji nekateri proizvajalci dodajajo kajenski poper, s tem postane madžarska paprika tudi bolj pekoča.
Proizvajalci živil uporabljajo rdečo papriko tudi kot barvilo. Če je živilo obarvano rdeče, oranžno ali rdečkasto rjavo, na oznaki pa piše, da so uporabljena naravna barvila, gre zelo verjetno za papriko.
Mleta rdeča paprika je na voljo vse leto, previdno pa pri kopičenju zalog. Mleta paprika ne zdrži prav dolgo, zato jo je priporočljivo kupovati v manjših količinah, shranjujte jo v hladnem in temnem prostoru največ šest mesecev.
Kuhanje z mleto papriko
Paprika najbolj pokaže svojo moč, torej tudi barvo in okus, ko je segreta. Vendarle pa je treba upoštevati, da mleta paprika, ki se jo posuje po hrani, poživi videz jedi, posebno jedi svetlih barv, nima pa posebnega učinka na okus jedi.
Mleta paprika se zelo dobro poda cvetači, piščancem, rakom, ribam, jagnjetini in teletini, rižu, školjkam, nepogrešljiva je tudi v enolončnicah, golažu in s krompirjem.
Uporabljajte majhne količine mlete rdeče paprike. To je intenzivna začimba, njen okus pa se okrepi s kuhanjem.
Če ste ljubitelji pikantnih prigrizkov, popecite mleto rdečo papriko na malo vročega olja in solite; prepražite tudi olupljene mandlje, da zarumenijo. Lahko pa zmešate skupaj malce mlete rdeče paprike, čebulo, sir, slanino in stepena jajca in pripravite umešana jajca ali omleto. Ljubitelji paprike si z njo obogatijo tudi omako za k mesu na žaru ali mariniranje zrezkov.
Koristi mlete paprike
Paprike, ki se jih uporablja za pripravo mlete paprike, so izjemno bogate z vitaminom C, kar je že davnega leta 1932 odkril madžarski dobitnik Nobelove nagrade Albert Szent-Györgyi. Paprika vsebuje celo več vitamina C kot limona in je bogata tudi z minerali in drugimi antioksidanti.
Hujšanje s papriko
Za vse tiste, ki bi radi izgubili kak odvečni kilogram, še koristen podatek: paprika velja za živilo s termogeničnim učinkom. To pomeni, da spada med živila, ki že sama po sebi telesu omogočajo topljenje maščobnih oblog ter tako olajšajo vaš trud in napor pri hujšanju.
Pomembno je le, da vsak dan uživate živila s termogeničnim učinkom, da bi si kar najbolj povečali možnosti za čim večji učinek.
Druga živila s termogeničnim učinkom, ki ogrejejo telo, so še:
- klinčki (te uporabite v sadnem kompotu ipd.),
- ingver (mleti ingver se uporablja za pripravo piškotov, sveži pa se odlično poda k sušiju),
- janež (janeževi piškoti ali čas z janežem),
- cimet (v kompotu, jabolčnem zavitku),
- česen,
- kajenski poper,
- hren,
- kumina,
- meta,
- gorčična semena,
- peteršilj,
- čebula,
- sveža paprika,
- vanilja, pehtran,
- timijan in
- rožmarin.
Podobno velja tudi za jabolčni kis (dodajte žlico kisa v enolončnice ali v kozarec vode in spijte) ter zeleni in črni čaj.
Vsekakor pa z uživanjem paprike ne gre pretiravati, ne nazadnje je to le začimba in torej dodatek raznim jedem.