Kako prepoznati "pravi" sir od ponaredka?

6. 9. 2023
Deli
Kako prepoznati "pravi" sir od ponaredka? (foto: Profimedia)
Profimedia

Kako ponaredek sira ločiti od "pravega"?

Danes na naših policah lahko najdemo ogromno različnih sirov, pa vendar vsak ni "pravi" sir. Poznamo tudi umetne nadomestke, ki običajno vsebujejo manj beljakovin in kalcija, po drugi strani pa imajo pogosto več soli, konzervansov in aditivov, ki potencialno lahko škodijo zdravju.

Kako ločiti pravi sir od ponaredka?

"Ponaredki" se uporabljajo predvsem zato, ker je njihova pridelava cenejša, obenem pa zdržijo dlje časa in se boljše topijo. Uporabljajo se predvsem v restavracijah s hitro hrano, zasledimo pa jih lahko tudi v zamzrnjenih jedeh in nekaterih prigrizkih.

Ponaredki so običajno tudi cenovno ugodnejši. Nizka cena ni nujno pokazatelj kakovosti, vseeno pa je pri zelo poceni sirih potrebno nekaj dodatne previdnosti.

Po okusu in teksturi so precej podobni običajnemu siru, a če pogledamo njihovo sestavo, bomo našli več razlik. Pomembno je torej, da pred nakupom pogledamo deklaracijo na embalaži, saj nam ravno ta pove, kako hranljiv ali potencialno škodljiv je izdelek, ki ga kupujemo.

Na deklaraciji preberite sestavo in hranilno vrednost živila

Ponaredki običajno vsebujejo manj beljakovin, po drugi strani pa imajo lahko več nasičenih maščob. To lahko preverite v hranilni vrednosti živila, ki je pogosto navedena v obliki tabele.

Obenem ponaredki večkrat vsebujejo tudi aditive, ki v prekomernih količinah lahko škodijo zdravju. Na embalaži živila preverite sestavo in bodite pozorni, če so v izdelku navedeni aditivi, kot so E407 (karagenan), E412 (guar gumi) in E417 (tara gumi). Zaskrbljujoče je tudi, če sestavin veliko - naravni sir ima običajno kratek seznam sestavin.

Ribani in topljeni siri običajno vsebujejo več dodatkov

Topljeni sir, "toast" sir in podobni izdelki običajno vsebujejo majhen odstotek mleka ali sira, po drugi strani pa imajo več maščob, soli, tudi arom in barvil. Podobno velja tudi za ribani sir, ki pogosto vsebuje več dodatkov kakor sir v kosu.

Kaj pa "veganski sir"?

Danes imamo na voljo tudi živila rastlinskega izvora, ki predstavljajo nekakšen nadomestek sira. To vsekakor ne sodi v skupino "ponaredkov", saj je sestava rastlinskih sirov pogosto manj sporna in lahko vsebuje veliko beljakovin - sploh, če je izdelek narejen na osnovi stročnic.

Tudi "ponaredki" sira so lahko del uravnotežene prehrane. Pomembno je le, da dobro razumemo njihovo hranilno sestavo in da smo pri uporabi zmerni.

Vir: punkufer.dnevnik.hr

Bonus video: Je hrana na naših policah sploh varna?

Pojasnjuje Zala Mlinšek, mag. inž. prehrane:

Novo na Metroplay: "Prebivalec Sardinije in prebivalec Ljubljane se razlikujeta v tisoče stvareh" | Leon Bedrač, 3. del