Poglejmo, kakšen vpliv ima kava na vaše telo in ali je zares pametno zjutraj spiti skodelico tega omamno dišečega napitka, ki vas pripravi na dan.
Si predstavljate jutro brez skodelice kave? Mnogi verjamejo, da je to tisto, kar jih spravi pokonci, drugi jo pijejo čez cel dan, tretji po obrokih ... Kam spadate sami? Poleg tega morate k svojemu vnosu kofeina s kavo prišteti vse ostale napitke, ki vsebujejo kofein in druga živila kot je čokolada, kakav ...
Kratkoročno bo kava zares poskrbela za več energije in lažjo zbranost, ob pretiravanju pa ima lahko mnoge slabe posledice in celo poslabša določena stanja kot je anksioznost, stres, depresija ...
Vse je torej odvisno od količine. Če kavo uživate v zmernih količinah, vam lahko koristi.
Poglejmo, kako:
Prebujanje in zbranost
Ta posledica je verjetno najbolj znana in prav zaradi nje toliko ljudi zjutraj pije kavo: pomaga pri prebujanju in napolni z energijo. Z vplivom na adenozinske receptorje kava prepreči zaspanost in vas spravi po konci ob prihodu v službo. In medtem ko se po eni skodelici lahko zberete, bo pretiravanje s kofeinom povzročilo obraten učinek: živčnost, napetost, pomanjkanje zbranosti, anksioznost.
Boljši pri športu
Kratkoročno lahko kava vpliva na vašo vadbo in vam pomaga doseči nov osebni rekord ali do konca speljati vajo, ko je najtežje. Celo raziskava je pokazala, da lahko 3-6 mg kofeina na kilogram telesne tesne teže, pozitivno vpliva na moč in vzdržljivost mišic, hitrost, skoke, eksplozivne gibe ... Vendar morate pri tem upoštevati tudi, kako kofein vpliva na vas. V drugi raziskavi pa so odkrili, da je bilo najbolj učinkovito, ko so sodelujoči kofein zaužili eno uro pred fizično aktivnostjo.
Zato toliko športnih pijač med drugim vsebuje tudi kofein.
Delovanje prebave
Ste že opazili kakšno povezavo med kavo in vašimi odhodi na stranišče? Tako je, kava lahko poskrbi, da prebava deluje normalno, kar pomeni, da se hrana premika čez črevesje in redno izloča iz telesa. Nekateri se zato zanašajo na kavo in tako preprečujejo težave z zaprtostjo ter vse ostalo, kar to prinese s seboj.
Zdravo srce
Nekatere raziskave so pokazale povezavo med količinami kofeina in boljšim delovanjem srca. Redno pitje kave (v zmernih količinah) naj bi zmanjšalo tveganje za odpoved srca kasneje v življenju. Ni pa še natanko raziskano, kako lahko kofein vpliva kratkoročno in bolj direktno na srce.
Če ste kdaj v dnevu spili preveč kave, ste morda opazili povišan krvni pritisk, kar spet pokaže, da je nadvse pomembna zmernost.
Antioksidanti
V vaši skodelici kave se skrivajo antioksidanti, ki se borijo proti prostim radikalom v vašem telesu in preprečujejo oksidativni stres. Kofein ima lahko tudi protivnetne učinke, zato zmanjša tveganje za določene bolezni, kot so bolezni jeter.
Kaj pa slabe posledice kofeina?
Vsak, ki je kdaj že spil preveč kave, je lahko občutil katero od slabih posledic, veliko pa je odvisno tudi od vaše občutljivosti na kofein. Ker ga vsebujejo tudi pijače, je pogosto dodan sladkor, zato pojeste tudi preveč le-tega. Ker kava lahko zavira apetit, se vam je morda že kdaj zgodilo, da ste preskočili obrok. Telo pa potrebuje hranljive snovi za normalno delovanje. Katere slabe posledice še lahko pričakujete, če pretiravate s kofeinom?
- živčnost, nemirnost
- omotico
- težave s spancem
- glavobole
- pospešen srčni utrip
- dehidracijo
- anksioznost
Po priporočilih naj bi spili do štiri skodelice kave dnevno, da količina kofeina ne bi bila prevelika, vendar morate poslušati sebe. Tudi 4 skodelice je lahko preveč. Sami morate najti optimalno količino kofeina, po kateri se boste počutili najbolje.
Kako pa lahko popestrite svojo skodelico kave?
Da bo vaša skodelica jutranje kave še bolj vabljiva in boste zato lažje vstali iz postelje, ji lahko dodate ščepec nesladkanega kakava, da dodate malce čokoladnega pridiha.
Če prisegate na začimbe in so vam všeč arome, poskusite s ščepcem cimeta, muškatnega oreščka, sivke ali kardamoma.
Kadar je kava pregrenka, vanjo stresite ščepec soli. Ta bo omilila njen grenek okus, zato boste občutili le sladek, topel napitek.
Viri: https://www.mdpi.com/2072-6643/13/9/3088, https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1186/s12970-020-00383-4, https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/CIRCHEARTFAILURE.119.006799, Health
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?