Formula se zdi preprosta: sadje, ki vsebuje malo kalorij + zelenjava = manj kilogramov. Vendar nove raziskave kažejo, da se lahko hitro zaplete.
Pri American Journal of Clinical Nutrition so po pregledu dietnih navad prišli do presenetljivih rezultatov: večina kljub povečanemu vnosu sadja in zelenjave ni izgubila teže. Še več, Britanski raziskovalci so odkrili, da tudi tisti, ki so sadje in zelenjavo vključevali v 6 obrokov, niso izgubili nič več kilogramov kot tisti, ki so zaužili le en obrok sadja in zelenjave na dan.
Razlog? Večina posameznikov dela podobno napako – poleg več sadja in zelenjave na svoj jedilnik še vedno uvrščajo manj zdrave jedi, ki so jih vajeni od prej. Ali pa se po nizkokalorični solati za večerjo nagrajujejo s sladicami.
Vemo, da je zamenjava visoko kalorične hrane z nizkokalorično učinkovita. Vendar pa namesto da svojemu obroku preprosto dodate skledo solate, prej poskrbite, da bo ta obrok vseboval tudi manj nezdravih maščob, da ta ne bo sestavljen iz predelanih živil ...
Na primer, pire krompir, ki ga navadno pripravljate z veliko smetane in masla tokrat pripravite le z mlekom ali ga zamenjajte s popečeno cvetačo.
Še lažje bo, če si krožnik razdelite: polovico vašega krožnika napolnite s pisano neškrobnato zelenjavo, kot so brokoli, korenje in paprika, ali s sadjem. Četrtino namenite npr. polnovrednim žitom, preostalo pa zapolnite s proteini, kot so ribe, piščanec ali fižol.
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?