Misliji in bela kava za zajtrk so za nekatere čisti užitek, za druge pa na žalost kopica neprijetnih posledic. Ko se po zaužitju mlečnih izdelkov pojavi napihnjenost, bolečine v trebuhu ali driska, lahko skoraj gotovo govorimo o netoleranci za laktozo. Za prebavljanje mlečnih izdelkov potrebujemo namreč encim laktazo, ki razgradi mlečni sladkor (laktozo).
Dejansko telo samo ustvarja laktazo. Toda s starostjo, po prebolelih črevesnih obolenjih ali po pogosti rabi antibiotikov se lahko zgodi, da ustvarjanje encima popusti ali pa popolnoma usahne.
Preprosti testi pokažejo netoleranco
Težave se pogosto ne pokažejo takoj po zaužitju živila, temveč šele po eni do dveh urah po jedi. Iz teh razlogov po navadi kar nekaj časa ne prepoznamo pravih vzrokov za težave. Jasno sliko pokažejo šele testi krvi, genov ali dihalnega testa H2.
Terapija pri netoleranci za laktozo je do zdaj predpisovala skoraj popolno odpoved mlečnim izdelkom. To je sicer zelo težko, saj se laktoza skriva v veliko gotovih izdelkih, kot so na primer pica, prepečenec, omake in zamrznjene jedi. Poleg tega mlečni izdelki vsebujejo veliko kalcija, ki ga telo potrebuje za stabilne kosti. Zato popolna opustitev ni najbolj priporočljiva.
Žvečilne tablete preprečujejo brbotanje v trebuhu
V Nemčiji za zdravljenje uporabljajo nova tableto za žvečenje TilactaMed, ki je prvo dovoljeno zdravilo pri netoleranci za laktozo – zaužije se ga med obrokom, telesu pa priskrbi potrebno količino laktaze. Težave z želodcem in črevesjem se bistveno omilijo ali pa celo popolnoma izginejo.
- Dokaj neznano pa je, da lahko netoleranco za mlečni sladkor – t. i. sekundarno netoleranco – povzroči tudi poškodba črevesne sluznice. Sem spadajo vnetna obolenja, razdraženo črevesje in tudi netoleranca na gluten, ki je v svojih simptomih zelo podobna netoleranci za laktozo.
Gluten v živilih lahko težave le še poslabša
Poleg tega težave pogosto spremljajo še utrujenost, izguba telesne teže in napihnjen trebuh. Povzročitelj težav je gluten, lepljiva beljakovina, ki se skriva v žitih. Če se izloči pri prebavi, lahko poškoduje črevesno sluznico. Najpogosteje so prizadeti mlajši otroci. Bolezen se imenuje celiakija. Prizaneseno pa ni niti odraslim.
Edina terapija je izogibanje glutenu. To sicer ni ravno preprosto, saj se substanca uporablja na primer kot stabilizator klobas, solatnih omak in sladoledov. Pacienti s celiakijo pa lahko na srečo tudi že v običajnih trgovinah kupijo kar nekaj živil brez glutena.
Kratek pregled: koncentracija laktoze v živilih (v g/100 g)
- Mleko 4, 8–5, 0
- Smetana 2, 8–3, 6
- Smetanov sladoled 1, 9
- Jogurt 3, 7–5, 6
- Kisla smetana 2, 0–3, 6
- Nemastna skuta 4, 1
- Kefir 3, 5–6, 0
- Maslo 0, 6–1, 7
- Topljeni sir 2, 8–3, 6
- Pinjenec 3, 5–4, 0
- Sladoled 5, 1–6, 9
- Trdi sir je skoraj brez laktoze