Ura je pet. Zjutraj. Ni moja ura. Pišem, ker ne morem spati. Ne morem spati, ker mi nagaja kislina v želodcu. In vetrovi, napet sem in srce mi razbija.
Gotovo je bilo nekaj narobe z ogrsko salamo. Ne, bohinjski sir že ni kriv, danski kozji ne more biti, jetrna pašteta je bila dobra, jabolčni zavitek je bil tako tako (včasih mi lahko naredi kislino), kofetka s smetano sta bili samo dve skodelici, modra frankinja je bila neoporečna – vsaj prva steklenica, niti rdeči fižol na solati ne bo kriv, drugo so bile pa tako drobtinice. Ali pa je bilo ob desetih malce pozno. Preveč menda ja nisem jedel, kaj?
Na mizi imam jabolko in ga gledam.
Majcen, nedolžen, pikasto zlat gambovček s posušenim listkom ob peclju je. Takšen vesel jabolček, kot bi fant nosil krivec za klobukom, se zdi.
Napisano je in verujemo, da smo ljudje in jabolka skupaj od prvega dne človeštva (fuj, spet se mi je spahnila kislina) in bi se morali torej dobro poznati.
Ampak takole s kislino se dvignejo tudi dvomi: jabolko, kaj te res poznam? Morda sem v časnikih spregledal mnenje kakšnega – skoraj obvezno ameriškega – znanstvenika o pogubnem vplivu jabolk na kaj vem kateri organ ali funkcijo.
Čakaj, čakaj – ali niso v pečkah cianidi? In jaz že skoraj pol stoletja veselo grizljam jabolčne in hruškove pečke, tako prijeten okus po mandljih imajo!
Pa tisti prastari rek: eno jabolko na dan drži zdravnika stran?
Pred kratkim sem slišal po radiu, da so zaradi pomanjkanja vitaminov v sodobnih jabolkih zdaj potrebna najmanj tri, pa še vitaminske tablete povrh.
Največ zdravja je v lupini – kaj zdaj to pomeni? Da iz olupka dobiš zdravje ali da ti ga olupek odvzame?
Pa cel kup novih vrst jabolk obstaja: takšna, ki leta ne zgnijejo; takšna, ki jih mečeš ob tla in se jim nič ne pozna; takšna, ki so v kristalni posodi lepša in trajnejša od plastičnih – in so za vse okuse, ker sploh nimajo okusa. Kaj veš, kako jih vzgojijo? Kaj je notri, če je sploh kaj? S tega stališča je treba na novo osvetliti jabolčni del stare zaveze.
RKC ima prav, ko si pridržuje razlago Svetega pisma in trdi, da ga ne gre razumeti dobesedno. Takole je bilo: res je Bog prepovedal mlaskati jabolka in res jih je kača ponudila Evi, ta se jih je nabasala in šele peto jabolko dala Adamu, ker je bilo črvivo. Toda Bog ni popenil zaradi nekakšnega principa, ne. Tisto je bil eksperimentalni nasad, jabolka so bila ravno tako nepreizkušena kot človek, kaj pa je Bog vedel, kako se lahko izteče? Konec koncev bi lahko šlo za bolezen norih jabolk, vendar Hudobec še ni pogruntal ameriških znanstvenikov, da bi po potrebi to ali kaj drugega dognali. Skratka, Adam in Eva sta vnesla v poskus nepredvideno neznanko, in to je Boga razkačilo.
Vsekakor jabolko ni nedolžna reč in ne vem, ali bi jih še jedel. Morda samo kompot, brez olupkov, peščišča in sladkorja seveda. Najbolje kar brez jabolk.
Z belo kavo sem nekako pogasil kislino, sendvič mi pa še ni povsem teknil, v majonezo pogreznjena paradižnikova rezina je bila tako ... tako nikakršna.
Tudi o paradižniku so me že podučili z vseh strani, morda samo še s prave ne.
Ko sem bil majhen, je bil paradižnik dober, samo bolj težko ga je bilo dobiti. Zagotovo ne sredi zime lepšega kot poleti (o vsem drugem vnovič preberi pri jabolkih).
Potem je postal paradižnik rakotvoren. Če se prav spominjam, s pomočjo nekih ameriških znanstvenikov, ki so šopali nekaj podgan s centom paradižnika na dan. Ob takšni količini bi človek dobil raka še od tobaka, ne? Neumnost.
Potem je paradižnik spet postal užiten, samo nobenih vitaminov mu niso več pripisovali. Zdaj mu jih dopuščajo, bi pa lahko bil rakotvoren zelen, ali vsaj tisti del okrog peclja. In spet bereš, kako zdravi so neki grški otočani, ki jedo samo olive, kruh in paradižnik.
Špinača.
Ko je pred sto leti (evropski) znanstvenik ugotovil, da bi lahko špinačo pulili kar z magnetom, je zakrivil nesluten razvoj človeštva. Brez špinače sploh ni bilo več mogoče vzrediti pravega človeka dvajsetega stoletja; kaj veš, ali bi brez špinače izumili atomsko bombo in mobilni telefon?
In potem ti gre neka ameriška zgaga iz brezdelja in dolgočasja inšpicirati špinačo. Ugotovi, da je oni prvi znanstvenik zašuštral decimalno vejico in tako špinača ni nič bolj železna od endivije!
Kaj (spet glej jabolko) če se ni zmotil nobeden, temveč je v stoletju rja požrla vse špinačino železo? Še huje, kaj če o decimalkah nima pojma drugi znanstvenik in bomo zapeljani opustili špinačo?
Se nam obeta novi srednji vek?
Svetujejo nam, da mora biti hrana živa, da mora nekaj vibrirati, da so pri posamezni rastlini užitni čisto drugi deli, kot smo menili doslej.
Drugi trdijo, da je treba vse kuhati. Devetdesetletni nemški okostnjak je napisal knjigo Vrzi pisker preč in propagira samo surovo sadje (da vidimo, kako ga bodo jabolka ugonobila pred pričakovanim stotridesetim letom! ) in trdi, da njegov kakec diši. Kakor komu.
Moj želodec se je po trikratnem obisku stranišča malo pomiril in lahko preidemo na resnejšo hrano.
Kruh je bil v preteklosti hrana revežev, so nas učili. Kasneje sem dognal, da pravi revež kruha nima. Vsekakor so znanstveniki, tudi domači, v moji mladosti trdili, da pojemo mnogo preveč kruha, da smo kruhokrompirjevci, in da moramo povečati porabo mesa.
Ves svet jih je ubogal in basal čevapčiče (in hamburgerje, ker Američani ne morejo izgovoriti: čevapčič). Do izuma holesterola in ateroskleroze. Zdaj je postal kruh spet izjemno zdrav, da ne rečem osnova človeške prehrane.
Še pred špinačo so otročki nekdaj dobivali za moč jajčni rumenjak s sladkorjem. Če vas država danes zaloti pri tem dejanju, vam odvzame otroka in vas obtoži detomora!
Tudi mleko in mlečni izdelki so se stoletja hinavsko pretvarjali, kako koristni da so. Mleko ima še vedno mnogo kalcija, le da nismo več prepričani, ali naše telo to apno porabi za gradnjo temeljev ali za oplesk notranjosti žil.
Mlečna maščoba, maslo, je v moji osnovni šoli še sodila k zdravi malici in se izmenjavala z zaseko. Po iznajdbi holesterola je postala mnogo bolj zdrava margarina, vendar zdaj vemo, da so hidrogenirane maščobe trdo zlo in je malo putrčka najbrž vendarle boljše.
Pri pijačah je vse skupaj en zmešan koktajl.
Sadni sokovi imajo sicer vitamine, toda tudi sladkor, barvila in skoraj nič sadja. Voda mora biti ustekleničena, da klor ne izhlapi. Še boljše je, če jo posebno drag kozarec dvigne na energijsko višjo raven. Po dvanajstih urah namreč bakterije in drugi kiti spet živahneje plavajo po kozarcu.
Pivo je tekoči kruh: redi, brez plastične kirurgije povečuje joške in je po neodvisnih raziskavah pivovarn izredno zdravo.
Neodvisne raziskave vinarn temu oporekajo in priporočajo vino. To ima mnogo skupnega z avtomobilizmom. Povečuje korajžo, blaži prenaseljenost Zemlje in ga lahko uporabimo v zaprtih hladilnih sistemih, če so mu vinarji za večjo žlahtnost dodali dovolj antifriza. Krepi srce in krepa jetra. Piti ali ne piti.
In še desert.
Vsaj tu je bilo do nedavnega jasno, da sladkarije absolutno škodujejo. Sladkorja ne, raje zdravilni med.
Novo, najnovejše: celo diabetiki smejo kakšen kristalček sladkorja, medu pa raje ne. Bog ve, kje ga packe čebele nabirajo, lahko je alergen in tako naprej.
Čokolada je po najnovejšem stanju neodvisne konditorske znanosti ženskam potrebnejša od sedmerovpojnih nevidnih vložkov.
Kdo je za kavico? Zvišuje krvni tlak, ga ne zvišuje. Kava da, smetana ne. Brezkofeinska z umetno smetano in s saharinom bo najbolj prava. Fuj.
Torej kaj? Varen nisi nikakor. Ko je bila hrana še poštena in je Bog na tržnici ponujal samo preverjene biopridelke, so svetopisemski očaki pač lahko doživeli tistih devetsto let ali tam okrog. Danes oni Nemec ob samem sadju ne bo dočakal rosnih sto trideset.
O sestavi in učinkih hrane preverjeno ne vemo prav ničesar, zdi se, da samo zmernost rešuje položaj. Zmerno prehranjevanje za povprečno življenje, žretje za kratko cvetenje in popoln post za večnost – ki nastopi prav kmalu. Izberite. Jaz grem nekaj pojest, že celo uro nisem.
Jabolko
Posebno pomemben v jabolku je vitamin C. Krepi obrambno moč telesa, pa tudi poželenje. Zato slastna jabolčna jed ni le sočen zaključek večerje, ampak vzbuja tudi željo po čem več.
Domišljija ne pozna meja – naravne aktivne snovi iz jabolka lahko izkoristimo na povsem individualen način.
Jabolka ne vsebujejo veliko posameznih hranil, toda v prehrani so pomembna predvsem zaradi vitamina C in vlaknin (približno tretjino vlaknin zaseda pektin, ki znižuje količino holesterola in maščob v krvi ter veže strupene snovi, kot sta svinec in živo srebro).
Ni ga sadeža, ki bi ga lahko tako uspešno uporabili proti driski in hujšim črevesnim obolenjem, kot je nastrgano jabolko.
Jabolko, jabolčna čežana in jabolčni sok imajo enako hranilno in energijsko vrednost, vendar se razlikujejo po nasitnosti. Cela, trda jabolka v primerjavi s čežano ali sokom znatno bolj nasitijo, pa tudi presnovo enakomerneje obremenijo s hranili. Če pojemo celo jabolko, bomo najbolj siti; če popijemo jabolčni sok, pa najmanj.
Zdravilne lastnosti jabolka:
- Znižuje krvni tlak ter raven holesterola in maščob v krvi,
- krepi imunski sistem, srce in ožilje,
- uravnava količino sladkorja v krvi,
- krepi žile,
- čisti prebavila,
- krepi dlesni.
Paradižnik
Paradižnik vsebuje veliko vode, kalija, magnezija, vlaknin in naravnih barvil, ki učinkujejo antioksidacijsko.
Zeleni, nezreli paradižniki vsebujejo strup solanin, ki napada živčni sistem. Čim manjši in čim bolj zeleni so paradižniki, tem več je v njih solanina. Obstajajo posebni postopki za predelavo zelenih paradižnikov. Te potem vedno kuhajo in vložijo. Sveže pa uživajte le rdeče.
Med hrambo paradižnika se izloča etilen - plin, ki drugim vrstam zelenjave jemlje barvo in okus. Zato je najboljše, da ga hranimo ločeno od druge zelenjave. Dve uri pred uživanjem ga vzamemo iz hladilnika, da se mu pri sobni temperaturi povrne značilna aroma.
Olive
Popolnoma vseeno je, kako jih jemo – olive so vedno zdrave.
Zveni nelogično, vendar je res: čeprav so olive zelo mastne (25 % olja je v njih), prispevajo k zmanjševanju telesne teže.
Prednost oliv je, da jih že nekaj poteši lakoto; če jih torej dodamo solatam in drugim jedem, zaužijemo manj druge hrane.
Nemški inštitut za raziskovanje prehrane svari: edino olje, ki tudi v večjih količinah manjša nevarnost infarkta, je olivno, saj vsebuje le malo nasičenih maščob.
V mnogih andaluzijskih točilnicah ponudijo po stari navadi k pivu ali šeriju olive. Ne izboljšajo le okusa, ampak so tudi zdrave, saj med drugim vsebujejo nujno potrebne maščobne kisline, ki jih telo ne more samo proizvajati.
Poleg tega, da razstrupljajo telo, krepijo tudi njegove obrambne moči in zmanjšujejo nevarnost raka.
Špinača
Špinača je odlična zelenjava za ljudi, ki so izpostavljeni stresu (v pisarni ali doma). Hitro opravi s pomanjkanjem hranilnih snovi in poživlja telesne celice.
Špinača vsebuje tako velike količine visokovrednih mikroelementov in mineralov, da jo je bolje uživati v majhnih odmerkih kot prilogo.
Velika količina oksalne kisline zavira absorpcijo kalcija v črevesju. Zato špinače ne smemo uživati več kot dvakrat ali trikrat na teden.
Solata
Solata vsebuje veliko vode in po žvečenju in razkroju v želodcu ter črevesju sprosti veliko količino vlaknin. Te spodbudijo črevesje k živahnejšemu gibanju in preprečujejo zaprtost. Vežejo tudi strupene in maščobne snovi in pomagajo pri hujšanju.
Zdravilne lastnosti solate:
- Krepi imunski sistem,
- varuje celice pred škodljivimi snovmi, kot so prosti radikali,
- povečuje sposobnost mišičja, krepi srce,
- pomaga proti utrujenosti in nezmožnosti za delo,
- krepi živčevje, povečuje sposobnost koncentracije,
- povečuje dotok kisika v celice,
- izboljšuje izkoriščanje beljakovin.
Fižol
Dr. Alfred Olson iz poljedelskega raziskovalnega centra v Kaliforniji je iznašel način, kako pri pripravi fižola preprečimo napenjanje: suh fižol dobro operemo in ga odcedimo. Prelijemo ga z vrelo vodo in ga vsaj štiri ure pustimo namakati. Vodo nato odlijemo, fižol odcedimo in ga skuhamo v sveži vodi.
Kadar fižol kuhate, skrajšajte čas kuhanja, kolikor se le da. Še trd fižol je vsekakor boljši od popolnoma razkuhanega.
Fižol lahko povzroča napenjanje in učinkuje odvajalno, predvsem pri ljudeh, ki jim manjka encim za razkrajanje neprebavljivih sladkorjev; teh se v črevesju lotijo bakterije, ki sproščajo pline.
Na splošno velja: pogosteje ko jeste fižol, lažje ga boste prebavili.
Kruh
Vrste kruha se razlikujejo po vrsti moke, iz katere so pečene. Čim bolj je moka grobozrnata in čim več sestavin celega zrna vsebuje, tem kakovostnejši je kruh.
Če vam uspe beli kruh ali žemlje zamenjati s polnozrnatim, ste naredili že pomemben korak k znižanju holesterola v krvi.
Meso
Po priporočilih za zdravo prehrano ni treba, da bi zdravi ljudje zaužili več kot 100 g (1 do 2 zmerni porciji) mesnih živil na dan, vsebovala naj bi čim manj maščob, predvsem nasičenih maščobnih kislin.
Meso vsebuje veliko vode (65-75 %) in beljakovin (15-25 %), toda nič ogljikovih hidratov in vlaknin.
Po podatkih raziskovalcev, ki so proučevali sestavo mesa v Sloveniji, vsebujejo najmanj skrite maščobe v čisti mišični masi vsi kosi govedine in mlade govedine (razen bržole oz. šimbasa), teletine (razen prsi), svinjsko stegno, pleče in zarebrnica ter konjsko meso.
Za zdravo prehrano so zanimivi predvsem kosi mesa, ki vsebujejo čim več mišičnine ter čim manj skritih in vidnih maščob oziroma čim manj nasičenih maščobnih kislin in so dober vir vitamina B 12 in železa.
Mleko
Da bi odrasel človek zadostil svojim potrebam po kalciju, bi moral na dan zaužiti vsaj 0, 5 l mleka ali mlečnih izdelkov.
Poleg tega, da so mleko in mlečni izdelki pomemben in bogat vir kalcija in drugih življenjsko pomembnih hranil, jih odlikuje tudi hitra in lahka prebavljivost. V želodcu namreč ostanejo samo eno do dve uri in telesa praktično prav nič ne obremenjujejo.
Najboljše je piti sveže mleko, saj je v njem največ vitaminov. V trgovini kupljeno mleko je pasterizirano, da mu podaljšajo trajnost in pomagajo uničevati škodljive bakterije, po drugi strani pa se s tem postopkom izgubi precej vitaminov. Podobno se zgodi, če mleko zavremo.
Mlečna maščoba je pomembna predvsem zato, ker vsebuje vitamine. Če zmanjšamo delež mlečne maščobe, se zmanjša tudi količina v maščobi topnih vitaminov in holesterola. Ker je v manj mastnem mleku manj holesterola, je za odrasle priporočljivo, da uživajo takšno mleko in izdelke iz njega. Za otroke in odraščajoče so primernejši polnomastno mleko in mlečni izdelki iz polnomastnega mleka, ker vsebujejo več vitaminov.
Mleko je emulzija iz drobnih maščobnih kapljic, razpršenih v vodi.
Maslo
Maslo je naraven izdelek, narejen iz sladke ali kisle smetane. Surovo maslo je najboljša in najokusnejša maščoba živalskega izvora, vendar vsebuje holesterol in za zdravje manj primerne maščobne kisline.
Surovo maslo se hitro pokvari, njegove maščobne kisline se začnejo razkrajati, kar lahko škodi zdravju. Zato je pomembno, da ga hranite na hladnem in uživate čim bolj svežega.
Maslo je poleg margarine največkrat uporabljan maščobni namaz.
Sir
Končajmo obrok s koščkom sira! Znanstveniki so ugotovili, da sir nevtralizira kisline v ustih.
Siri so zaradi bogate in pestre sestave ter odlične prebavljivosti nepogrešljivi v normalni in dietni prehrani.
Vsakdo ve, da pri izdelavi klobas uporabljajo veliko soli. Če klobase še pripravijo za prekajevanje, torej solijo, je vse jasno. V siru pa ne pričakujemo veliko soli. Toda v resnici sir glede na vsebnost natrija prekaša klobase. Pečenica ima bistveno manj natrija kot sir, ne glede na to, s katero vrsto sira jo primerjamo.
Pivo
Zgornja meja naj bi bila med 0, 5 in 0, 75 l piva na dan za moške, za ženske pa zaradi drugačne presnove in telesne zgradbe še manjša od navedene.
Živila, ki vsebujejo mnogo molibdena, razstrupljajo in razkisajo telo. Poleg zelenega fižola vsebuje največ molibdena pivski kvas. Torej je kak kozarec svetlega piva priporočljiv.
Vino
Zgornja meja naj bi bila med 2 in 2, 5 dl vina na dan za moške, za ženske pa zaradi drugačne presnove in telesne zgradbe še manjša od navedene.
Več kot 3 kozarci vina na dan zdržema 25 let (3-6 kozarcev ali 40-80 g alkohola na dan) že pomenijo nevarnost alkoholnega hepatitisa, maščobne infiltracije jeter in ciroze.
Več kot 2 do 3 kozarci vina na dan povečujejo nevarnost za nastanek bolezni srca in ožilja, predvsem zaradi povišanega krvnega tlaka. Že več kot 1 ali 2 kozarca na dan pa prispevata k večji splošni umrljivosti, tudi zaradi raka na dojki in debelem črevesu.
Suha vina so lažja in primernejša za uživanje.
Rdeče vino prej povzroči »težko« glavo kot belo, ker vsebuje več histaminov, ki lahko hitro povzročijo velike spremembe napetosti v žilah lobanjskih mišic.
Rdeče vino utrjuje zdravje (2 dl na dan! ), in sicer zaradi velike količine kvercetina, flavonoida, ki v ožilju učinkuje kot čistilec cevi. V novejših raziskavah so ugotovili, da celo tisočkratno razredčeno rdeče vino bolje preprečuje oksidacijo holesterola LDL kot enaka količina vitamina E, ki velja za najboljšega »lovca« na radikale in preprečevalca oksidacije.
Rdeče vino vsebuje mnogo zaščitnih snovi, naravnih antioksidantov, ki varujejo pred nastankom ateroskleroze. Nedavne epidemiološke raziskave so pokazale, da se z uživanjem fenolnih antioksidantov (zaščitnih snovi v vinu) zmanjša nevarnost za srčne bolezni. Skoraj vsa rdeča vina, pri nas zlasti teran in refošk, učinkujejo močno antioksidativno.
Redno pitje 3 ali več kozarcev na dan (3 dl in več) že lahko škoduje zdravju, pitje v zmernih količinah pa bodisi koristi ali vsaj ne škoduje.
Zmerno in redno uživanje vina preprečuje oziroma upočasnjuje nastanek bolezni srca in ožilja, nikakor pa ne podaljšuje življenja.
Ljudi, ki ne pijejo alkoholnih pijač, ogroža koronarna bolezen petkrat bolj kot tiste, ki popijejo na dan 3 ali več kozarcev vina. To velja za ljudi z visoko plazemsko koncentracijo »slabega« holesterola LDL, ne pa za tiste z nizko koncentracijo.
Tako imenovani »francoski paradoks« - Francozi sorazmerno redko obolevajo za koronarno boleznijo, čeprav njihova hrana vsebuje precej maščob - lahko delno razložimo z vplivom večje količine popitega rdečega vina.
Sladkor
Saharoza (kuhinjski sladkor) je ogljikov hidrat, kemično čista snov, pridobljena iz sladkornega trsa ali sladkorne pese.
Sladkor ni življenjsko pomemben, saj ne vsebuje nobenih drugih hranilnih snovi. Zagotavlja pa nam hitro dosegljivo energijo in naj bi v prehrani prispeval do 10 odstotkov energije.
Uživanje umetnih sladil v velikih količinah lahko povzroči zdravstvene težave, zato naj ljudje, ki niso sladkorni bolniki, ne pretiravajo z uživanjem sladkornih nadomestkov. Novejše raziskave kažejo, da lahko pretirano uživanje umetnih sladil na »duševni ravni« celo poveča občutek lakote in žeje.
Med
Med je mešanica glukoze in fruktoze (76 %), vode (20 %) ter majhnih količin saharoze, mineralov, vitaminov, organskih kislin, voskov in aromatskih snovi.
Prebivalec srednje Evrope porabi na leto povprečno 1, 4 kg medu – malo v primerjavi s 36 kg sladkorja, kolikor ga zaužije v istem obdobju.
Strokovnjaki za prehrano so prepričani, da bi se lahko izognili mnogim zdravstvenim tegobam, ki so posledica blaginje, če bi za sladkanje jedi namesto industrijsko pridelanega sladkorja uporabljali naravni med.
Čokolada
Domnevajo, da lahko čokolada povzroči zasvojenost, vendar se mnenja znanstvenikov o tem še razhajajo. Velja pa, da vsebuje poleg številnih enostavnih sladkorjev tudi druge snovi, ki neposredno vplivajo na delovanje živčnih celic.
Ker čokolada vsebuje veliko mleka, je sorazmerno bogat vir kalcija, vendar pa tudi snovi, ki njegovo sprejemanje ovirajo. Zato je ne moremo prištevati med jedi, bogate s kalcijem.
Čokolada vsebuje snovi, ki učinkujejo neposredno na transmitorje v možganih. Že v zelo rani mladosti ugotovimo, da zavira depresije. Še desetletja potem se spominjamo, da nas je čokolada rešila iz marsikatere duševne krize. Tudi ko smo že odrasli, radi sežemo po čokoladni tolažbi, kadar je naše razpoloženje na najnižji točki.
Kava
V Nemčiji popijejo danes več kave kot piva, v Sloveniji pa porabimo na osebo približno 3 do 4 kg kave na leto.
V skodelici črne kave je okoli 50-150 mg kofeina. Kuhana (turška) vsebuje običajno več kofeina kot enaka količina poparjene (filtrirane) ali s paro ekstrahirane (ekspres) kave. Znatno več kofeina lahko vsebujejo pripravki iz koncentriranega ali »instant« izvlečka.
Brezkofeinska kava zdravju bore malo koristi, veliko več navrže proizvajalcem.
Pri pivcih kave sta poraba alkohola in alkoholizem manj pogosta kot pri nepivcih. Za kajenje so ugotovili nasprotno.
Pri nosečnicah lahko pitje čezmernih količin kave (več kot 4 ali 5 skodelic na dan) povzroči spontan splav, mrtvorodnost, prezgodnji porod ali zaplete med porodom.
Znake akutne zastrupitve s kavo lahko pričakujemo že po peti popiti skodelici. Za smrtni odmerek kofeina velja količina, ki ustreza približno stotim skodelicam kave.
Ni dokazano, da bi dodatek mleka ali smetane nevtraliziral sestavine kave. Znano je le, da lahko mleko, ki nevtralizira kislino, ublaži draženje želodca.
Kava oziroma kofein vplivata na krvni tlak različno, vendar ga dolgoročno ne spreminjata. Trajno uživanje kave ne povzroča trajno zvišanega tlaka.
Zmerna količina (1-2 skodelici) kave človeku izboljša razpoloženje, koncentracijo in spomin. Pretirano pitje pa povzroči tok asociacij, ovira koncentracijo in oslabi odzivnost. Zato je lahko prevelika količina kave v prometu tudi nevarna.
Pri blažji vinjenosti lahko kava omili narkotični učinek alkohola, vendar ne zmanjša njegove koncentracije v krvi. Pri hujši pijanosti, združeni z zaspanostjo, pa lahko zavest še poslabša.
Precej raziskovalcev je skušalo dognati, ali kava povečuje nevarnost koronarne bolezni, se pravi angine pektoris in srčnega infarkta. Večina takšne povezave ni našla. Prav tako niso ugotovili, da bi bila skupna umrljivost, umrljivost zaradi koronarne bolezni ali zaradi možganske kapi odvisna od pitja kave.
Andrej Krbavčič
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?