To so živila, ki bi se jim za zajtrk morali izogibati, še posebej po 50. letu starosti.
Zdrav življenjski slog je ključ do dobrega počutja, še posebej po 50. letu, ko se telo sooča z različnimi spremembami. V starejših letih se pogosto pojavljajo kronične bolezni, ki jih lahko preprečimo z ustrezno prehrano. Upoštevanje preprostih prehranskih smernic lahko znatno prispeva k boljšemu zdravju.
Zagotovo vas zanima tudi:
- Po praznikih bi si morali pripraviti tako večerjo: obrok, ki čisti črevesje, pospešuje presnovo in pomaga pri hujšanju
- Ali tudi vi počnete pogosto napako pri pripravi čaja? Z njo čaj izgublja svojo zdravilno moč
1. Izogibajte se sladkorju in sladkarijam
Pretiravanje s sladkarijami lahko vodi v številne zdravstvene težave, zato je dobro omejiti svoj vnos sladkorja. Namesto sladkega čaja si privoščite čaj z medom ali nesladkan čaj. Namesto čokolad in piškotov si privoščite sveže sadje.
2. Zelenjavne solate vsak dan
Privoščite si vsaj 300 gramov zelenjave in en kos sadja dnevno. Pri pripravi solat se izognite pretiravanju z oljem ali drugimi maščobnimi živili. Z zadostnim uživanjem sadja in zelenjave boste izboljšali svojo prebavo in morda tudi izgubili kak odvečni kilogram.
3. Kuhajte na pari ali dušite hrano
Ocvrta hrana ni primerna za starejše od 50 let, še posebej, če imate prebavne težave ali prekomerno težo. Hrano kuhajte na pari ali jo dušite, dobra alternativa običajnemu cvrtju pa je uporaba cvrtnika na vroč zrak.
4. Izogibajte se izdelkom iz bele moke
Dobro je izključiti izdelke, kot so bel kruh ali bele testenine. Dobra alternativa so polnozrnati izdelki ali živila, kot so ajdova ali prosena kaša. Takšne alternative so hranljive in dolgoročno izboljšujejo počutje.
5. Ne pozabite na mlečne izdelke
Osteoporoza je pogosta težava v starosti, zato ne izpuščajte mlečnih izdelkov, razen, če imate težave s presnavljanjem laktoze. Mlečnine predstavljajo pomemben vir kalcija in preprečujejo težave s kostmi.
5 živil, ki se jim je dobro izogibati pri zajtrku:
- Kosmiči: Večina kosmičev vsebuje veliko sladkorja, včasih tudi maščob, kar pripomore k povišani telesni teži in lahko bremeni prebavo.
- Sladko pecivo: Sladko pecivo je polno praznih kalorij, sladkorjev in maščob, kar lahko vodi do povečanja telesne teže in s tem povezanih zdravstvenih težav.
- Salame in klobase: Salame, slanina in klobase so težko prebavljive in lahko povzročijo prebavne težave ter napenjanje. Hkrati vsebujejo veliko soli in nasičenih maščob.
- Sladke pijače: Takšne pijače predstavljajo dodaten vnos sladkorja in kalorij, kar lahko negativno vpliva na zdravje.
- Paštete in namazi: številni namazi vsebujejo veliko nasičenih maščob, soli ali sladkorja, zato se jim je bolje izogibati.
Kaj torej jesti za zajtrk?
Tukaj je nekaj živil, ki so dobra izbira:
- Ovseni kosmiči brez dodanega sladkorja;
- Oreščki;
- Sveže sadje in zelenjava;
- Jajca (pazite, da pri pripravi ne pretiravate z oljem);
- Pusto meso;
- Ribe;
- Polnozrnati izdelki.
Pravijo, da se dober dan začne z dobrim zajtrkom – naj bo ta uravnotežen in hranljiv. S pravilno prehrano boste lahko izboljšali svoje zdravje in počutje.
Vir: stil.kurir.rs