Danes je prišlo do odpoklica dveh mesnih izdelkov, vzrok pa tiči v prisotnosti bakterije Listeria monocytogenes.
Včeraj je zaradi prisotnosti Salmonelle bilo odpoklicano piščančje meso, danes pa se zaradi druge nevarne bakterije umikata še dva mesna proizvoda.
"UVHVVR je bila s strani izvajalca dejavnosti Zlata dolina d.o.o., Dobrnež 5 b, 3210 Slovenske Konjice, obveščena o ugotovljeni prisotnosti Listerie Monocytogenes v dveh proizvodih, in sicer v Piščančjem kebabu Tuš in Mešanem kebabu Tuš," obveščajo na spletni strani republike Slovenije.
Podatki o izdelkih
Živilo: Piščančji kebab Tuš
Opis: Narezan kebab iz piščančjega mesa, predpečen, hitro zamrznjen
Lot/Serija: 157
Rok uporabe: najmanj do 6.12.2023
Pakiranje: 400 g
EAN koda: 3830077464262
Proizvajalec: HALAL GUDA DONER KEBAB d.o.o., Golniška cesta 102, 4000 Kranj za ENGROTUŠ d.o.o., Celje
Živilo: Mešani kebab Tuš
Opis: Narezan kebab iz govejega, puranjega in piščančjega mesa, predpečen, hitro zamrznjen
Lot/Serija: 244
Rok uporabe: najmanj do 2.3.2024
Pakiranje: 400 g
EAN koda: 3830077464248
Proizvajalec: HALAL GUDA DONER KEBAB d.o.o., Golniška cesta 102, 4000 Kranj za ENGROTUŠ d.o.o., Celje
Prisotnost Listerie Monocytogenes v zgoraj navedenih serijah proizvodov je bila ugotovljena v okviru lastnih kontrol izvajalca dejavnosti.
Ali je bakterija nevarna?
Kot že omenjeno, je v izdelkih bila ugotovljena prisotnost bakterije Listeria monocytogenes. Ta ima lahko negativne posledice na zdravje predvsem pri imunsko oslabljenih posameznikih, nosečnicah in majhnih otrocih. Bakterija privede do bolezni, ki jo imenujemo listerioza.
Pri NIJZ pojasnjujejo, da je čas od okužbe do pojava bolezenskih znakov in simptomov lahko do 70 dni, zato zbolela oseba težav večinoma ne poveže z zaužitimi živili. Prav tako bolezen pri zdravih posameznikih načeloma nima zapletov.
"Večina odraslih, predhodno zdravih oseb, listerijo preboli v nekaj dneh, blaga okužba poteka s simptomi gripi podobnega obolenja, kot so slabo počutje, bolečine v mišicah, glavobol, zvišana telesna temperatura ali pa s simptomi prizadetosti prebavnega trakta, kot so driska, slabost in bruhanje," so zapisali na svoji spletni strani.
Po drugi strani pa je pri ranljivih skupinah lahko okužba življenjsko ogrožujoča. Poteka kot težko sistemsko obolenje, z vnetjem možganov in možganskih ovojnic ter septikemijo. Smrtnost je v teh primerih visoka, tudi do 50 odstotna.
Vseeno pa na spletni strani republike Slovenija pomirjajo: če je izdelek ustrezno pripravljen, bakterija ne predstavlja tveganja. "Ob upoštevanju na embalaži navedenih navodil za pripravo proizvoda, le-ta ne predstavlja tveganja za zdravje potrošnikov," zagotavljajo.
Bonus video: Je hrana na naših policah sploh varna?
Pojasnjuje Zala Mlinšek, mag. inž. prehrane:
Novo na Metroplay: Helena Blagne iskreno o večeru, po katerem ni več mirno spala | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem