Parmezan je zelo priljubljen mlečni izdelek, njegovo izrazito aromo obožujejo mnogi. A to se je morda pravkar spremenilo.
Parmezan (Parmigiano Reggiano) je eden bolj znamenitih sirov sploh – izdelujejo ga iz surovega kravjega mleka in zelo dolgo starajo (najmanj 12 mesecev). Za njegovo izdelavo veljajo posebna pravila, od tega, s čim se smejo krmiti krave mlekarice do uporabe sirila. Prav tako velja, da lahko pravi parmezan izdelujejo le v določenih pokrajinah Italije.
A kako natančno nastanejo vsi ti koluti sira?
Nekateri šele zdaj spoznavajo "grozljivo" resnico o tem, kako izdelujejo parmezan. In če se do zdaj sira niso mogli nasititi – absolutno dobrodošel je na testeninah –, se je to morda zdaj spremenilo.
"… parmezan je narejen iz telečjega želodca in lahko bi se zjokala," je na družbenem omrežju X zapisala D. (@dtheebae), ljubiteljica mlečnih izdelkov. In dodala, da bo morda morala postati veganka.
"Parmezan je produkt EU z zaščitenim poreklom in mora biti izdelan s telečjim sirilom, zato zagotovo ni primeren za vegetarijance," pa so zapisali na NZ Vegetarian Society.
O čem natančno je govora?
Za izdelavo parmezana in nekaterih drugih sirov, kot je denimo gorgonzola, kamember in ementalec, se uporablja živalsko sirilo, ki ga pridobivajo iz želodcev telet in drugih mladičev prežvekovalcev, kot so koze in ovce. Sirilo vsebuje kimozin, encim, ki je potreben za koagulacijo mleka.
Mnogi verjamejo, da mladiče živali zakoljejo zgolj zato, da bi pridobili sirilo, zaradi česar se je v spletu že večkrat sprožila vroča debata. Vendar nekateri viri potrjujejo, da je sirilo stranski proizvod. "Zelo neobičajno je, da se žival usmrti samo za proizvodnjo sirila," so med drugim zapisali na strani culturecheesemag.com.
Sirilo torej pridobivajo iz želodca. Natančenje: četrtega želodca. Tega posušijo, ko se strdi, ga narežejo in shranijo v soli ali v hladilniku. Ko pride čas za izdelavo sirila, majhen košček želodca rehidrirajo v vodi in ta voda (brez trdih delov) se nato doda v kad z mlekom.
Številni so bili nad informacijo povsem šokirani.
Seveda obstajajo tudi rastlinska sirila, vendar če uporabijo ta, ne nastane pravi parmezan in prav tako ga ne morejo poimenovati parmigiano reggiano. Na trgu pa je mogoče najti tudi veliko ponaredkov, ki nastanejo zunaj italijanskih meja.
Kako prepoznati pravi parmezan?
Na embalaži poiščite kratico DOP, ki pomeni 'protected designation of origin' (zaščita izvora produkta). Preverite tudi, ali je na skorji odtisnjen pečat ter na embalaži vse sestavine.
Preberite še:
Zakaj ne bi smeli nikoli zavreči sirove skorje
Ste vedli tudi to?
Poceni živilo, ki v hipu odstrani vodni kamen in madeže (bolje od kisa in sode bikarbone)
Novo na Metroplay: Dedek Mraz opozarja: "Starši, ne delite otrok na pridne in poredne!"