Vsak izmed nas je verjetno že kdaj občutil volčjo lakoto, še posebej, če je od zadnjega zaužitega obroka minilo že precej časa.
Neprestani lakoti pa lahko botrujejo tudi drugi možni vzroki. Kateri so med njimi?
Zdravstvene težave
Stalna lakota in žeja sta lahko eden od simptomov sladkorne bolezni, zato preverite raven sladkorja v krvi in odpravite možnost, da gre za zdravstvene težave. Možen odgovor za ženske, ki so neprestano lačne so lahko hormonska nihanja, na primer predmenstrualni sindrom.
Primanjkljaj beljakovin v prehrani
»Največja težava je, da obrok ne vsebuje vseh treh pomembnih makrohranil: ogljikovih hidratov, maščob in beljakovin, kar je osnova zdrave prehrane. Večina ljudi uživa obroke, ki so sestavljeni samo iz ogljikovih hidratov, in ne zaužije dovolj beljakovin ali maščob. Ko pogledamo prehranjevalne navade ljudi, ki pridejo k nam, ker bi radi shujšali, vidimo, da ne jedo beljakovin, ki bi morale biti v vsakem obroku,« poudarja mag. prehrane Lovorka Štlajt.
Osiromašena živila
Hrana kot sta riž in kruh zaradi postopka izdelave v katerem ostane malo nasitnih hranil, sladkor pa se hitro sprosti v krvni obtok. Inzulin odstrani ta sladkor iz krvi in kmalu zatem nastopi lakota. Tovrstna živila raje nadomestite s kompleksnejšimi celimi sortami, kot so rjavi riž, testenine in tudi z zelenjavo, kot sta buča ali sladki krompir, ki dajeta daljši občutek sitosti.
Nezadostno število obrokov tekom dneva
»Ljudje imamo pogosto predolge presledke med obroki. Telo potrebuje hrano na dve do tri ure. Zato je treba zaužiti tri glavne obroke in dva prigrizka. Glavni obroki naj bodo vsebovani. vsa tri glavna makrohranila, prigrizek pa so lahko oreščki ali sadje,« svetuje strokovnjakinja.
Po čem poseči, če ste nenehno lačni?
Če ste nenehno lačni preizkusite chia semena, ki so polna beljakovin in omega-3 kislin, ki vpijejo 10-krat več vode, kot tehtajo. Nasitila vas bo že majna porcija tega prehranskega hita. So praktična in v stiku s tekočino ustvarijo strukturo pudinga. Lahko jih dodate v sadni sok za malico ali pa jih jeste za zajtrk. Lahko pa si privoščite tudi oreščke in sadje, kar vam bo prav tako nudilo nasiten prigrizek.
Razlika med žejo in lakoto
Morda telo ne potrebuje hrane, temveč tekočino, zato najprej popijte kozarec vode in videli boste, ali bo potreba po jedi izginila: »Dobro je vedeti, da zeliščni čaji zavirajo apetit, kava pa ga bo spodbudila. Jejte veliko zelenjave in sadja, ki vsebuje veliko vode, kot so pomaranče, jabolka ali kumare, saj boste s tem ohranili svojo hidracijo,« pravi Štlajtova.
Povezava med pomanjkanjem spanca in večjim apetitom
Raziskave kažejo, da bodo tisti, ki spijo manj kot šest ur na noč, pojedli več, saj pomanjkanje spanja moti odzivni mehanizem leptina in grelina, saj poveča hormon lakote grelin in zmanjša leptin. Mnogi pojedo več, da premostijo utrujenost in zaspanost, ki se jih loti naslednji dan. Zato v izogib temu razmislite o svojih spalnih navadah, ter se ob koncu dneva čim bolj sprostite.
Vir: miss7zdrava.24sata.hr
Morda vas bo zanimalo tudi:
Novo na Metroplay: "Prebivalec Sardinije in prebivalec Ljubljane se razlikujeta v tisoče stvareh" | Leon Bedrač, 3. del