Ne, beljakovine niso samo v mesu in jajcih. Nahajajo se tudi v živilih rastlinskega izvora. Tukaj je 10 takih živil, ki jih je dobro čim večkrat vključiti v svoje obroke.
Beljakovine so "gradniki" mišic, hkrati pa pomagajo tudi pri hujšanju. Če želite povečati vnos beljakovin, se ni treba omejevati le na meso, jajca in mlečne izdelke. Zanimivo je, da tudi prebivalci "modrih con" oziroma območij, kjer ljudje živijo najdlje, uživajo manj živalskih in več rastlinskih živil. Beljakovine zaužijejo pretežno s pomočjo stročnic, oreščkov in nekatere zelenjave.
Ne spreglejte:
- Sadje, ki preprečuje demenco in varuje srce: čeprav je poceni in na voljo povsod, je pravo bogastvo za zdravje
- Kako prepoznati raka dojke? To je 7 simptomov, ki niso bulice
Tukaj je 10 rastlinskih živil, ki so dober vir beljakovin.
Leča
Leča je priljubljena pri nutricionistih z dobrim razlogom. Je polna beljakovin in je bogata z vitamini in minerali, kot so folna kislina, železo, magnezij in kalij. Dodatna prednost je tudi ta, da je leča izredno vsestranska in uporabna v številnih jedeh.
Grah
Grah vsebuje približno 5 gramov beljakovin na 100 gramov. Prav tako je bogat z vlakninami, ki podaljšujejo občutek sitosti in pomagajo pri hujšanju. Dodate ga lahko v solate, rižote, omake, ali pa ga postrežete kot prilogo.
Špinača
Špinača je znana po visoki vsebnosti železa, a je tudi dober vir beljakovin, saj vsebuje približno 3 grame na 100 gramov. Špinača je odlična za smutije, solate ali kot sestavina v različnih kuhanih jedeh.
Rdeči fižol
Rdeči fižol je odličen vir folatov, 100 gramov kuhanega rdečega fižola pa vsebuje približno 8–9 gramov beljakovin. Ravno fižol v vseh oblikah je eno najbolj priljubljenih živil prebivalcev modrih con.
Stročji fižol
Podobno kot rdeči fižol, je tudi stročji fižol odličen vir rastlinskih beljakovin. 100 gramov vsebuje približno 2,4 g beljakovin, živilo pa lahko vključite v solate, enolončnice in druge specialitete.
Kako pripraviti najboljši stročji fižol? Preverite TUKAJ >
Soja
Edamame oziroma "mlada soja", ki je izjemno priljubljena v azijski kuhinji, kuhana vsebuje približno 11 gramov beljakovin na 100 gramov. Je bogata z vlakninami, omega-3 in omega-6 maščobnimi kislinami, pa tudi z vitaminom K, folatom, železom, kalcijem, magnezijem in kalijem.
Šparglji
Šparglji vsebujejo približno 2,2 grama beljakovin na 100 gramov in so znani po svojem naravnem diuretičnem učinku, ki pomaga ublažiti napihnjenost. Dodatna prednost je, če jih naberete sami in ob tem razgibate svoje telo.
Gobe
Tudi gobe vsebujejo nekaj beljakovin: približno 3 grame na 100 gramov. Prav tako so dober vir selena, pomembnega minerala za krepitev imunskega sistema. Gobe lahko pripravite na različne načine: na žaru, pražene ali kot dodatek juham in testeninam.
Ohrovt
Ohrovt je ena najbolj hranljivih vrst zelenjave in vsebuje približno 4,3 grama beljakovin na 100 gramov. Prav tako je bogat z antioksidanti, vitamini in minerali. Ohrovt lahko uživate v solatah, smutijih ali celo kot zdrav pečen čips.
Arašidi
Čeprav arašidi spadajo med oreščke, imajo razmeroma veliko beljakovin. Prav tako so dober vir magnezija, folne kisline in vitamina E, ki deluje kot močan antioksidant. Arašidi vsebujejo približno 25–26 gramov beljakovin na 100 gramov, a jih uživajte v zmernih količinah, saj so precej kalorični.
Vir: sensa.mondo.rs
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?