Napihnjenost ni samo neprijeten problem, s katerim se srečate po obroku. Lahko vam sporoča, da je z vašim zdravjem nekaj narobe, ali da vam česa primanjkuje.
Telo nam vedno sporoči, kadar je kaj narobe, vendar vedno ne znamo poslušati in opaziti znakov. Preverite, kdaj morate povečati vnos živil, ki vsebujejo kalij.
Kadar sumite, da imate pomanjkanje določenega hranila v telesu, se odpravite k zdravniku, ki bo lahko s preiskavami odkril, česa vam primanjkuje.
Tokrat bomo govorili o kaliju, ki ima v telesu veliko nalog, med drugim skrbi za krčenje mišic, uravnavanje tekočin v telesu in ravnovesje mineralov. Nadzoruje tudi situacije, ko zaužijete preveč soli in blaži posledice.
Poglejmo, katere simptome boste prepoznali, če vam bo primanjkovalo kalija:
Utrujenost
Se kljub kvalitetnemu nočnemu spancu in urejenemu spalnemu ritmu prebudite utrujeni? Ali pa vas utrujenost zajame čez dan, na videz iz neznanega razloga? Morda vam primanjkuje kalija.
Utrujenost povzroča še mnogo drugih dejavnikov, npr. stres, slaba prehrana, premalo spanca in vse to so težave, ki jih lahko pripišemo pomanjkanju kalija v telesu.
Mišični krči
Lahko jih občutite po gibanju, ali kadar ste cel dan na nogah, ni pa to edina situacija, ko se pojavijo. Krče lahko občutite tudi, kadar niste aktivni in ne naredite nobenih fizičnih opravil in takrat bodite pozorni: očitno morate na jedilnik uvrstiti več hrane, ki vsebuje kalij.
Občutek šibkosti
Ko ste omotični ali se počutite šibko, to pripišete dehidraciji, vendar to ni vedno vzrok. Čez dan raven kalija v telesu niha, in ko upade, se srčni utrip upočasni in v najslabšem primeru lahko omedlite. Oglasite se pri zdravniku in mu opišite svoje simptome. Kar lahko naredite sami, je, da jeste več živil, ki so bogat vir kalija, kar ne bo škodovalo, tudi če je diagnoza drugačna.
Visok krvni pritisk
Ko imate v telesu pomanjkanje kalija, se krvne žile zožajo, kar povzroči visok krvni tlak. Posledično je v neravnovesju tudi natrij, zato lahko občutite pospešen srčni utrip. Ukrepajte čim prej in se odpravite k zdravniku. Diagnoze si ne postavljate sami in je ne iščite po spletu.
Napihnjenost
Napihnjenost običajno povežemo z nečem, kar smo pojedli. Velikokrat takšna živila že poznamo in se jim izognemo. Kaj pa je razlog, da se napihnjenost pojavi tudi, kadar niste jedli že nekaj časa?
Za to je ponovno kriv natrij. Ker ima telo težave z uravnavanjem natrija, ne morete določiti izvora vaše napihnjenosti.
Tu je še nekaj živil, ki vsebujejo veliko kalija in jih lahko dodate na svoj jedilnik: avokado, banana, granatno jabolko, lubenica, špinača, blitva, sladek krompir, krompir, repa, fižol ...
Vir: Danas.rs
Bonus recept: Avokadov namaz
Sestavine:
- 2 zrela avokada
- 2 žlici oljčnega olja
- 1 strok česna
- Sok ene limete
- 1 žlička (domače) vegete
- 100 g svežega kozjega sira
- 2 žlici bučnih semen
- kalčki alfa za dekoracijo (neobvezno)
Avokadu odstranite koščico in ga olupite.
Očiščen avokado dobro pretlačite z vilico (če imate radi koščke avokada, ga lahko seveda pretlačite bolj grobo), dodajte oljčno olje, strt česen, sok limete in vegeto. Premešajte in dodajte kozji sir.
Na koncu dodajte še bučna semena. Najprej jih na hitro popražite v ponvi in na grobo nasekljajte.
Vse sestavne še enkrat dobro premešajte.
Prisluhnite aktivni podkastu!
Prehranski strokovnjak Jernej Ogrin razkriva vse, kar morate vedeti o hujšanju in zdravi prehrani:
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?