Vitamin F je pomemben vitamin, ki pa je žal pogosto spregledan. Preverite, kakšno vlogo igra v telesu, kje ga najdemo ter kako ugotovimo, če nam ga primanjkuje.
Večkrat nenasičene maščobne kisline so pomembne za številne funkcije v telesu. Linolna, linolenska ter arahidonska kislina imajo vitaminski učinek, zato jih imenujemo tudi "Vitamin F".
Zakaj je vitamin F pomemben?
Veliko vlogo igra pri pravilnemu razvoju, zato je še posebej pomembno, da ga uživajo tudi otroci. Prav tako lahko pomaga pri preprečevanju povišanega holesterola ter drugih srčno-žilnih bolezni.
Vitamin F med drugim prispeva k zdravju kože in las, krepi imunski sistem, vpliva na ustrezno razporeditev maščobe v notranjih organih, podpira normalno delovanje žlez ter še veliko več. Gre za eno bistvenih hranil, ki prispevajo k zdravemu delovanju telesa.
Kje najdemo vitamin F?
Naravni viri so pšenični kalčki, laneno seme, arašidi in soja. Najdemo ga tudi v sončničnih semenih, sončničnem olju ter maslu.
Priporočeni odmerek znaša 10 - 20 g/dan, kar je približno 2,5 žlici hladno stiskanega sončničnega olja ali 12 čajne žličke sončničnih semen.
Triki za boljšo absorpcijo
K absorpciji pripomorejo vitamini A, C, D in E, zato je najbolje, da živila, bogata z vitamini F uživate v kombinaciji z živili, bogatimi z omenjenimi vitamini.
Kako ugotoviti pomanjkanje?
Pri ljudeh sicer redko pride do pomanjkanja, vseeno pa se lahko zgodi. V tem primeru lahko opazimo zmanjšano odpornost, akne, prhljaj, suhe lase, krhke nohte ter drisko.
Vir: danas.rs
Novo na Metroplay: "Ljudje v življenju potrebujemo več mehkobe" | Tereza Poljanič