Ko govorimo o zdravem načinu prehranjevanja, o raznoraznih dietah in na splošno o zdravju, ne moremo mimo tega, kar nam ponujajo trgovci. Prav na vsakem pakiranju so oznake živil. Pa vemo, kaj pomenijo in kje so "hakeljci"?
V zadnjih letih so informacije o živilih na embalažah veliko jasneje prikazane, kot nekoč, saj je zdaj v veljavi sistem semaforjev, ki označuje, ali ima izdelek posebno visoko vsebnost maščob, sladkorja, soli in drugih, zdravju škodljivih snovi. In to se je izkazalo za resnično koristno, saj omogoča kupcem, da se hitro odločijo, ali želijo kupiti določen izdelek in oceniti, kako utegne določeno živilo vplivati na njihovo zdravje.
Bodite pozorni na informacije o hranilni vrednosti nekaterih živil
Na povprečnem pakiranju lahko preberete količino sladkorja/soli/maščobe in druge informacije, navedene v gramih in tudi kot odstotek vašega priporočenega dnevnega vnosa. To se običajno izračuna na 100 g in na velikost porcije. Občasno boste videli tudi podatke o hranilni vrednosti za celotno težo izdelka, vendar ne vedno.
In tukaj se pojavi problem: včasih ideja blagovne znamke o 'eni porciji' ni ravno v skladu s potrošniško.
Vzemimo za primer ta 125-gramski lonček brezmlečnega jogurta: je majhen in bi ga zato oseba običajno zaužila vsega naenkrat. Če pa pogledate malo bližje podatke o hranilni vrednosti jogurta, boste opazili, da njihova zamisel o velikosti ene porcije predstavlja le 80 % lončka.
Kako verjetno je, da bi približno dve žlici jogurta pustili za pozneje? Zelo malo, kajne? Veliko bolj verjetno bi pojedli celega, vendar opozorila na embalaži o hranilni vrednosti upoštevajo samo osebo, ki je pojedla 80 % jogurta. Čeprav je natančna velikost porcije navedena na lončku, je napisana z dokaj majhnim tiskom, zato je zelo verjetno, da bi to spregledali.
To pomeni, da vam hiter pogled na oznake na embalaži, predstavlja informacije le za polovico ali manj tega, kar dejansko zaužijete. Naj na tem mestu opozorimo na še eno pomembno točko, in sicer na to, kako natančen je celoten 'odstotek dnevnega vnosa'. Ti odstotki so groba ocena, ki temelji na priporočenih smernicah, ki jih je določila vlada. Te so neverjetno posplošene.
Imamo različne življenjske stile. Samo zato, ker na embalaži čipsa piše, da predstavlja le 7 % vašega dnevnega vnosa soli, ne domnevajte, da je ta številka dejansko točna za vas in vaše telo.Kupci se morajo tukaj naučiti jasne lekcije. Blagovne znamke pravzaprav ne delajo ničesar tehnično narobe, če se odločijo za prikaz svojih prehranskih podatkov glede na velikost porcij. Kar pomeni, da smo kot potrošniki dolžni zagotoviti, da bomo bolj pozorni na to, kar beremo, da bomo natančno vedeli, kaj jemo.
In kaj pravi slovenska znanost?
Pri tem si lahko pomagate z nadgradnjo aplikacije, ki so jo razvili Inštitut za nutricionistiko, Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije ter Institut Jožef Stefan. Tako naj bi, kot je navedla Zveza potrošnikov Slovenije. Služi za podporo potrošnikom pri izboru živil z ugodno prehransko sestavo.
viri:
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?