V vsakdanjiku na nas prežijo najrazličnejše prehranjevalne skušnjave, ki nam ponavadi še povečajo tek. Zato sledite 13 trikom, ki vam bodo pomagali pri premagovanju napadov lakote.
1. XXL-porcija
Zaradi velikosti narobe ocenimo število kalorij. Pri malem burgerju s 300 kcal se v povprečju lahko zmotimo za 10 odstotkov, pri velikem (900 kcal) pa že za debelih 40 odstotkov.
2. Prazna miza
Če med obrokom že pospravite ostanke hrane, boste izgubili ves pregled nad zaužitim. Če boste na primer kosti takoj pospravili s krožnika in mize, sploh ne boste vedeli, koliko ste pojedli. Tako boste mimogrede pojedli za 28 odstotkov več!
3. Dobro počutje
V spokojnem vzdušju se radi razvajamo nekoliko dlje, kot bi smeli. Če nam v restavraciji postrežejo s posebno dobrim vinom, ostanemo v povprečju 10 minut dlje. Tako dobro se počutimo, da v tem času tudi pojemo za 11 odstotkov več.
4. Velikost embalaže
In spet smo pri velikosti! XXL-embalaža nam sporoča, da si lahko želimo več. Iz vrečke z 250 g čokoladnih bonbonov bomo vzeli 71 bonbonov, iz 500 g embalaže pa jih bomo pohrustali kar 137 – to je približno 240 kcal več. NAMIG: XXL-vrečke raje pretresite v manjše posode.
5. Velik krožnik
Optično se lahko zelo hitro zmotimo: 120 g krompirjevega pireja je videti zelo malo na 30-centimetrskem krožniku – želeli bomo še … Na manjšem krožniku (20 cm) pa je ista količina hrane videti čisto drugače – in nas tudi nasiti.
6. Vesela mešanica
Rdeči, zeleni, rumeni – barvita mešanica gumijastih medvedkov nas hitro zapelje v skušnjavo – eden, dva, trije, še nekaj … Če so medvedki različnih barv, jih v povprečju pojemo 23, če pa so iste barve, posežemo v vrečko približno 11-krat. Barvita mešanica podvoji tek.
7. Pisani lokali
Stene močnih barv, glasna glasba – takšni so po navadi lokali s hitro prehrano. Razlog: v takšnem okolju jemo hitreje, končamo po približno 11 minutah in še enkrat naročimo – občutek sitosti nastopi šele po 20 minutah.
8. Otroška vzgoja
"Kar vse lepo pojej! "Starševski nasvet, ki ga pozna prav vsak. Test je pokazal, da dejansko res vse pojemo. Ko so gostom na skrivaj v krožnike dolili juho, so ti avtomatično jedli naprej. Tako so namesto 250 ml juhe (155 kcal) pojedli celih 420 ml (269 kcal).
9. Široke obleke
Ohlapne obleke so sicer udobne, toda zahrbtne. V ameriških zaporih se zaporniki v 6 mesecih običajno zredijo med 10 in 12 kilogramov. Krivi so široki kombinezoni, ki dobro skrivajo odvečne kilograme. Namig: določite si 'opozorilno obleko', na primer priljubljene kavbojke ali luknjo v pasu, pri kateri bi radi ostali.
10. Vidna hrana
Slastne pralineje pojemo takoj, ko jih zagledamo. Test je pokazal, da če so posladki v prozorni embalaži, posežemo po njih trikrat več, kot če so v neprozorni. Namig: skledo s sadjem postavite na mizo, posodico s čokolado pa v omaro.
11. Vedro razpoloženje
Prenajedanje zaradi frustracij. Pa kaj še! Dobra volja dviguje željo po hrani – in to zelo. Če si v kinu ogledamo komedijo, pojemo za 25 odstotkov več pokovke, kot če gledamo resen film – in to v pol ure!
12. Hitro dostopno
Manj imamo dela z iskanjem hrane, raje posežemo po njej. V kavarni si na primer le 14 odstotkov strank privošči kakšno reč iz zamrzovalne skrinje s pokrovom. Če tega nima, številka naraste na 30 odstotkov. Namig: naredite si
malce več dela pri hrani! Kdor na primer pred jedjo pogrizlja nekaj oreškov, bo pojedel manj.
13. Odvračanje pozornosti
Prste proč od košare s kruhom! Vsak tretji gost v restavraciji že po petih minutah ne ve več, koliko kruha je pojedel. Dvanajst odstotkov jih celo trdi, da kruha sploh niso vzeli. Vzrok: ob pogovoru pozabimo, da jemo.