Zajtrk velja za sestavni začetek dneva, ki naj bi telo pripravil, da lahko polni energije pričnemo aktivnosti in obveznosti, ki nas čakajo tekom dneva.
Če želite dan začeti okusno in zdravo, ter polno elana, se je nekaterim živilom bolje izogniti, saj za zdravje ne prinašajo posebnih koristi.
Katera živila je za zajtrk bolje izpustiti iz jedilnika?
Sadne sokove in jogurte
Čeprav na marsikaterem soku, kupljenem v trgovini piše, da je 100 odstotkov naraven, so tovrstni sokovi navadno polni sladkorja in dodanih aditivov, prav tako pa nimajo večje hranilne vrednosti. Če si na prazen želodec privoščite takšen sok, boste sicer najprej polni energije, toda temu na žalost kmalu sledi tudi drastičen padec sladkorja v krvi. Podobno velja za sadne jogurte, zato, če že raje izberite nesladkan probiotični jogurt ali grški jogurt.
Če si zjutraj radi privoščite sok, si ga raje sami stisnite iz svežega sadja. Za zajtrk lahko izberete tudi sadje, ki vsebuje tudi vlaknine, potrebne za uravnavanje prebave, in ga obogatite s skledo kosmičev.
Pekovski izdelki
Peciva, krofi in slastni zvitki iz testa, ki se kupijo v pekarni, so sicer zelo vabljiv in slasten zajtrk, toda pogosto vsebujejo tudi velike količine aditivov, soli in sladkorja, ki niso dobra kombinacija za začetek dneva.
Slano pecivo zadržuje vodo v telesu, listnato testo pa je mastno, težko prebavljivo in revno s hranilnimi vrednostmi, ki jih telo nujno potrebuje za normalno delovanje.
Živila polna nezdravih maščob in visokokalorične hrane
Nekateri imajo radi zajtrk, ki vključuje mastno, težko in visokokalorično hrano, kot so pečena jajca s slanino, bel kruh ali mastne salame, začinjene z majonezo ali podobnimi namazi. Če ne opravljate težkega fizičnega dela, vaše telo takšnega zajtrka ne potrebuje in ga bo prebavljalo kar nekaj časa.
Velike količine nezdravih maščob bodo končale v obliki maščobnega tkiva, telo pa ne bo dobilo vseh vitaminov, mineralov in vlaknin, ki jih potrebuje. Če zjutraj radi pojeste jajce, je najbolje, da ga skuhate in združite z rezino popečenega kruha, ali pa si ga popečete na oko na kokosovi maščobi.
Vir: zadovoljna.dnevnik.hr
Morda bi vas zanimalo tudi:
Je hrana na naših policah, sploh varna?
V epizodi Aktivni podkasta gostimo Zalo Mlinšek, mag. inž. prehrane. S svojim znanjem Zala številnim pomaga pripravljati bolj zdrave in hranljive obroke, tokrat pa smo se z njo pogovarjali o varnosti živil, ki so na naših policah.
Kdaj lahko rečemo, da je živilo varno? Kaj pomenijo različne oznake na artiklih? Kaj so aditivi v živilih? Kako je z gensko spremenjenimi organizmi? Vse to in še več v tokratni epizodi!
Pogovoru prisluhnite tukaj: