Zakaj je žafran tako drag?

7. 6. 2015 | Vir: liza.aktivni.si
Deli
Zakaj je žafran tako drag? (foto: profimedia)
profimedia

Začimba, ki jo pozna vsaka prava kuhinja, saj je vsestranski in zelo uporaben v vseh vrstah kuhinje - žafran. Poznamo dve različici žafrana, tisto v prahu ter tisto v nitkah. Odlično se poda k juham, omakam za testenine, pa tudi k zelenjavi in morski hrani.

Uporaba žafrana v kuhinji in zdravilstvu sega nazaj že stoletja, danes pa je zelo priljubljena začimba na vseh koncih sveta. V Indiji ga uporabljajo pri izdelave karija - mešanice različnih začimb, ki predstavlja temelj indijske kuhinje. V Španiji je ta osnovna začimba pri pripravi znamenite paelle. V Italiji pa si brez njega ne morejo predstavljati prepoznavne milanske rižote (risotto alla milanese). Prepoznan je po svoji rumeni barvi in sladko-grenkim okusom.

V zdravilstvu pa so ga celili zaradi mnogih pozitivnih učinkov, ki jih ima na telo. Žafran namreč vsebuje kalcij, železo, magnezij, fosfor, cink, baker in mangan. Vsebuje pa tudi številne fitokemikalije kot je krocin, pikrokrocin, likopen, karotenoide in alkaloide.

Kako ga uporabiti v kuhinji?

Žafrana po jedeh ne potresamo, ampak ga dodamo v jed tako, da ga namočimo v manjši skodelici z vročo tekočino in pustimo za nekaj minut. Nato pa ga jedi dodamo skupaj s tekočino tik pred koncem kuhanja.

Ta znak bo v 2025 obogatel: njegovo življenje se bo korenito spremenilo

Že od nekdaj pa je poleg svoje arome in blagodejni učinkov prepoznan po tem, da je to najdražja začimba na svetu (po teži) – zato mu pravimo tudi kralj začimb.

Zakaj v resnici žafran toliko stane?

Žafrana ni težko vzgojiti, v Sloveniji in drugje po svetu ga najdemo v naravi, na travnikih ga lahko občudujemo vsako pomlad. Odgovor njegove dragocenosti se skriva v tem, da je to ena redkih začimb, ki je ni mogoče obirati mehansko, saj je cvet zelo občutjiv in je potrebno vsako rdečo nitko ubrati pazljivo in z občutkom.

Vsako brazdo oziroma prašnik je potrebno odtrgati ročno, en cvet žafrana pa ima tri prašnike. Za slabega pol kilograma žafrana v prahu pa je potrebnih med 70 in 80 tisoč cvetov za kar naj bi človek potreboval približno 24 ur dela.

Njegova cena sploh ni več tako nerazumljiva kajne?

En sam gram žafrana stane - glede na kakovost med 4 in 12 evri, za najkvalitetnejšega in najboljšega pa velja tisti, ki prihaja iz španske Valencije.

Poskusite ga tudi v: Juhi s kalamari ali maroški omleti

Novo na Metroplay: Vidnost in varnost v prometu: "Zgoditi se mora 'aha moment', da spremenimo svoje navade"