Rdeča pesa – okusna v jedeh in dobra za kri

18. 3. 2013 | Vir: Lisa
Deli
Rdeča pesa – okusna v jedeh in dobra za kri

Rdeča pesa ni le klasična zimska solata iz kozarca – pripravimo jo lahko na številne načine, poleg tega pa njene zdrave sestavine krepijo naš imunski sistem.

Rdeča pesa je cenjena kot zelenjava, ki na splošno krepi organizem, spodbuja tek in pospešuje izločanje žolča.

Zaradi visoke vsebnosti železa spodbuja nastajanje krvi. Vsebuje tudi veliko vitaminov B in folne kisline, zato lahko telo dobro absorbira železo.

Rdeča pesa zmanjšuje negativen učinek antibiotikov.

Kuhanje

Rdeča pesa je najbolj priljubljena kot solata, vložena v kozarcu, poznamo pa jo tudi kot osnovno sestavino ruskega boršča.

S svojim nenavadnim zemeljskim in rahlo sladkastim okusom je kulinarični izziv tudi za vrhunske kuharske mojstre. Odlična je v solati, v rižoti kot omaka, zelenjavna priloga, v enolončnici ali pečena.

Rdečo peso lahko skuhate v lupini na enak način kot krompir in jo pojeste s skuto, lahko jo vložite v kisu ali pa surovo nastrgate v solato.

Svežim gomoljem odrežite koreniko in stebla tako, da poškodujete čim manj lupine, sicer iz gomolja izteče dragoceni sok. V osoljeni vodi jo kuhajte glede na velikost gomoljev, 30–60 minut, ali pa jo zavijte v alu folijo in jo v pečici, ogreti na 200 stopinj, pecite približno 75 minut.

Lupljenje

Gomolje rdeče pese najlažje olupite, če so še topli. Rdeča pesa vsebuje močno barvilo, zato pri pripravi pese roke zaščitite z rokavicami za enkratno uporabo.

Namig: če se vam zdi kuhanje in lupljenje pese zamudno, lahko v trgovinah kupite že kuhano in olupljeno peso v vakuumski embalaži.

Začimbe za peso

Začimbe in zelišča, ki jih najpogosteje uporabljamo z rdečo peso, so: ingver, koriander, kumina, nageljnove žbice, hren, limonin sok, drobnjak, koper, peteršilj in krebuljica.

Sok

Rdeča pesa je v presni obliki veliko bolj zdravilna, toda njene blagodejne učinke bomo najbolje izkoristili, če iz nje iztisnemo sok in ga spijemo na prazen želodec. Sveže stisnjen sok rdeče pese poskrbi za razstrupljanje organizma in čiščenje jeter.

Pesin sok je sam po sebi dokaj neprijetnega okusa, zato mu dodajte jabolka: 1 gomolj pese očistite, olupite in denite v sokovnik. Dodajte 4 očiščena in narezana jabolka ter po želji tudi kakšen korenček. Sok po okusu izboljšajte še z limoninim sokom.

Sok rdeče pese pa ni le zdravilen, temveč ga lahko uporabimo tudi kot naravno barvilo. Nekoč so z njim barvali tekstil, danes pa ga uporabljamo na primer za barvanje testenin. Za testo iz 400 g moke zadostuje približno 50 ml pesinega soka.

Kalčki

Zaradi svoje intenzivne rdeče-vijoličaste barve so kalčki rdeče pese čudovita dekoracija solat ter zelenjavnih in mesnih jedi.

Kalčki imajo blago aromo in se lepo podajo na kruhke s sirom, skuto, avokadom ali prekajeno ribo. Vzgojite jih lahko sami v lončku na okenski polici. Odrezane kalčke hranite v hladilniku do 4 dni.

Čips

Čips iz rdeče pese je bolj zdrava alternativa klasičnega krompirjevega čipsa.

Za 4 osebe olupite 6 gomoljev rdeče pese (po približno 175 g) in jih naribajte na približno 3 mm debele rezine. V loncu ali cvrtniku segrejte 1,5 l olja. Rezine pese povaljajte v moki, jih otresite in v vročem olju po porcijah cvrite približno 3 minute.

Ocvrto peso poberite iz olja in jo odcedite na papirnati brisači. Po okusu jo posujte z morsko soljo in takoj postrezite. Zraven lahko ponudite tudi pomako iz kisle smetane.

Priporočamo: Rdeča pesa - zaveznica zdravja in vitkosti

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"