Včasih so bila semena čisto naraven del naše prehrane. Potem smo jih za nekaj časa potisnili vstran, zdaj pa spet pridobivajo svoj sloves in spet prihajajo na dan. In to je zelo dobro, ker imajo veliko za ponuditi!
Bučna semena
Zelena ploščata semena boste našli na kruhu ali pa jih boste pojedli kar tako, za grizljanje. Zaradi visoke vsebnosti vitaminov in mineralnih snovi delujejo pozitivno na rast las in trdnost nohtov. Znan je tudi njihov zdravilni učinek na prostato in sečne poti, dobre pa so tudi za stabilizacijo ravni glukoze v krvi pri sladkorni bolezni.
Namig: pražena semena potresite po kremni juhi.
Lanena semena
So najbogatejši rastlinski vir alfa-linolenske kisline, večkrat nenasičenih maščobnih kislin omega 3 in fitoestrogenov, ki jih vsebujejo 75- do 750-krat več kot drugi rastlinski viri. Zahvaljujoč temu delujejo proti virusom, vnetjem in bakterijam, pomagajo pri astmi ali artritisu, znižujejo holesterol v krvi in pomagajo pri hujšanju. Lanena semena delujejo preventivno tudi proti rakavim boleznim in blažijo vročinske valove med menopavzo.
Namig: zaradi prevelike količine semen nam lahko postane slabo. Na dan zaužijte največ 2 žlički (približno 60 g). Lahko jih stresete v juhe, solate, kruh ali v palačinke.
Sezamova semena
Drobcena bela, zlata, rjava in črna semena so izvrstno zdravilo za bolezni oči, sluznice, kože, nohtov in las. Zelo dobra so tudi za kosti in živčevje. Zato se priporočajo otrokom, športnikom in ljudem, ki imajo fizično zahtevno delo. Krepijo obrambne mehanizme telesa in zelo izboljšajo presnovo.
Namig: preizkusite spodnji recept.
Semena chia
Ta semena so v zadnjem času čeadlje bolj priljubljena. Vsebujejo veliko železa, kalcija, nenasičenih maščobnih kislin omega 3 in še mnogo zdravju koristnih snovi. Pomembno je, da nimajo specifičnega okusa. Absorbirajo lahko velike količine vode. Njihov volumen se lahko poveča tja do 12-krat.
Namig: ta semena lahko nadomestijo jajca. 1 žlico semen zmešajte s 3 žlicami vode in jih pustite stati 15 minut.
Konopljina semena
Semena industrijske konoplje vsebujejo vseh 20 aminokislin, vključno z 9 esencialnimi aminokislinami, ki jih naše telo ne more proizvesti. Krepijo obrambne mehanizme telesa in odstranjujejo toksine iz telesa. Namig: najbolj enostavno bo, če jih potresete po solati.
Piščančji trakovi s sezamom
Za 4 osebe potrebujete:
- 500 g fileja piščančjih prsi
- jogurt
- sok in lupinico 1/2 limone
- 1 žličko medu
- 2 žlički čili omake
- sol
- 2 žlici sezamovih semen
Priprava:
1. Meso oplaknite, ga obrišite in zrežite na trakove. Jogurt zmešajte z limonovim sokom in lupinico, medom in čilijem ter meso položite v marinado. Pokrijte ga s folijo in čez noč postavite v hladilnik.
2. Naslednji dan ga vzemite iz marinade in ga lahno solite. Približno 6 minut ga pecite z vseh strani, da se obarva zlato. Pred koncem peke ga potresite s sezamom in ga še malce pustite na žaru. Postrezite z dušenim rižem in pečenim sadjem.
Čas priprave: približno 30 minut + mariniranje.
Na osebo: približno 200 kcal, beljakovine: 32 g, maščobe: 5 g, ogljikovi hidrati: 9 g.
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?