Griliram podnevi, flambiram ponoči

24. 8. 2007
Deli

Zavežite si predpasnik in si privoščite kulinarično ekskurzijo. Zaupali vam bomo, kako ne boste ničesar zažgali.

Kozice na žaru z dodatkom koriandra

Čas: 20 minut

Za štiri jedce

Kozice so za peko na rešetki nadvse enostavne. Ko so pečene, kar je običajno že v 5 minutah, postanejo lepo rožnate (pa tudi če jih prepečete, bo njihov okus še vedno od­ličen). Njihovo nemastno meso se vam zlepa ne bo zažgalo, kar se nekaterim nerodnežem zgodi celo s pregovorno enostavnimi hrenovkami. Pravzaprav ni tako pomembno, kako velike kozice kupite, več­je so navadno nekoliko dražje, a so videti lepše in jih je najbolj preprosto pripraviti. Oklepe repkov lahko pustite ali pa jih pred peko odstranite, da bi gostom kar najbolj ustregli.

Po želji lahko recept prilagodite in namesto ko­­­zic uporabite sveže večje škampe.

Potrebujete

80 dag repkov kozic, z okle­pom ali brez (če uporabite škampe, oklepa ne odstranjujte).

Za salso s koriandrom

1 skodelico svežih koriandrovih listov

2 strta stroka česna

1 žlico ingverja (olupljenega in na gro­­­bo narezanega)

1 oster čili, brez semen, grobo narezan, po okusu lahko uporabite tudi posušenega v kosmičih

? skodelice skodelice hladno stisnjenega oljčnega olja, lahko tudi repičnega ali koruznega

sveže stisnjeni sok limete, sol in poper po okusu

Priprava salse

1. Koriander, česen, ingver in čili stresite v sekljalnik, zalij­te z oljem in sekljajte, dokler se mešanica ne zgosti. Po potrebi nehajte sekljati, postrgajte stranice sekljalnika in dolijte še olja.

2. Zlijte v skledo, solite, poprajte in razredčite z eno ali dve­­­­­ma žlicama limetinega soka. Salso poskusite in jo po potrebi dodatno začinite. Pripravljeno ponudite takoj ali pa jo postavite v hladilnik za največ en dan (pri serviran­ju naj bo segreta na sobno temperaturo).

Postopek

1. Razgorite žar na oglje ali plinski žar (naj ne bo prevroč) in rešetko postavite vsaj 10 cm nad vir toplote. Tistega na oglje segrejte do te mere, da žerjavica dobi sivkasto prevleko.

2. Repe kozic zložite na žar in jih med peko le enkrat obrni­te, dokler niso živo rožnati in rahlo zapečeni. Takoj jih postrezite skupaj z omako.

Kuharjev nasvet: naučite se salse

Salsa s koriandrom je južnoameriška posebnost, v njej pa ne smejo manjkati surovi česen, čili, limeta in olje. Pri MH pa smo ji dodali še nekaj ingverja za pikantnejši okus. Koriandrove lističe odstranite s stebel in jih dobro umijte, preden jih stresete v sek­ljalnik. Omaka se odlično poda večini na žaru pripravljenih jedi: rdečemu in belemu mesu, belim ribam in celo pečeni zelenjavi.

Piščanec na žaru z dodatkom sezama

Čas: 40 minut, po želji še dodatni čas za mariniranje

Za štiri jedce

Korejska kuhinja je polna okusov. Od Japonske se raz­li­­­­kuje po tem, da pri njej prevladujejo močnejše začimbe; veliko česna, tudi sezama v najrazličnejših oblikah in običajno tudi sladkor in soja. Skratka, to je hrana za tiste ljudi, ki so naveličani blagih okusov in želijo prebu­diti svoje okušalne brbončice. Naš recept za pripravo piščanca na žaru je kot nalašč za spoznavanje kulinaričnih odlik Daljnega vzhoda.

Potrebujete

1, 5 kg različnih kosov piš­čan­­­­ca (mastne dele obrežite)

? skodelice sezamovih semen

3 drobno sesekljane stroke česna

1 žlico olupljenega in drobno sesekljanega ingverja

? skodelice sojine omake

2 žlici sezamovega olja

2 žlici sladkorja ali mirina (sladkega japonskega riže­­vega vina, poiščite ga na policah z eksotičnimi živili)

sol in poper po okusu

nekaj narezanih šalotk za okras

Postopek

1. V manjši ponvi na zmernem ognju popražite sezamova semena brez dodane maščobe, dokler rahlo ne potem­nijo. Polovico zmeljite v prašek, drugo polovico shranite, uporabili jih boste na koncu. V večjo skledo stresite prašek, dodajte česen, ingver, sojino omako, sojino olje, sladkor ali mirin, sol, poper in približno četrt skodelice vode.

2. Na zunanji strani vsakega piščančjega kosa naredite ne­kaj globljih zarez z nožem in jih premažite z marinado. Pustite počivati in med tem pripravite žar ali pa skledo postavite v hladilnik in kose marinirajte do 24 ur, medtem pa jih nekajkrat obrnite.

3. Zmerno razgorite žar in rešetko postavite 10 cm nad vir vročine. Zaradi marinade se lahko meso hitreje osmodi, zato začnite peči pazljivo, na hladnejšem delu rešetke, in jih postopoma, ko mast manj kaplja, premaknite na bolj vroč del, vmes pa jih obračajte. Meso je gotovo, ko je ena­­­­komerno rahlo počrnjeno, čvrsto in elastično na dotik.

4. Piščanca postrezite vročega ali ohlajenega na sobno temperaturo, pred tem ga okrasite s preostalimi sojinimi semeni in narezano šalotko.

Kuharjev nasvet: namočite ga

Večnamenska marinada po korejsko, ki smo jo uporabili za piščanca, je primerna tudi kot začimba za druge vrste mesa in celo zelenjave. Hrano pustite dlje časa v marinadi, na primer čez noč (izjemoma tudi do dva dni, vselej v hladilniku), lahko pa z njo samo prepojite meso, preden ga položite na žar. Marinada je primerna tudi za pečenko, ki jo nameravate speči v pečici.

Koruza na žaru s čilijem in z limeto

Čas: 30 minut

Za osem jedcev

Pečen, ravno prav zrel ko­ruzni storž, je okusen že sam, mi pa smo ga pripravili nekoliko drugače. Podobno ga pečejo na ulicah Srednje Amerike, od koder se je ta rastlina iz družine trav razširila v Evropo in drugod po svetu. Rezek in kiselkast okus limete je zelo osvežujoč, medtem ko zadim­ljeni ogenj čilija lepo poudarja sladkost koruznih zrn. Tako pripravljeni storži so odlična priloga k različnim vrstam pečenega mesa.

Potrebujete

8 storžev sladke koruze

3 žlice masla

1 ali 2 narezani limeti

1 jedilna žlica kakovostnega čilija v prahu, po okusu tudi več

Postopek

1. Pripravite žar, če uporabljate tistega na oglje, ga segrej­te do te mere, da žerjavica dobi sivkasto prevleko. Rešet­­­­ko postavite blizu vira vročine. Odprite koruzne stroke, odstranite laske (ovojnih listov ne potrgajte), nato jih spet zaprite.

2. Stroke položite na rešetko in jih pecite 10 do 15 minut, ko listi že začnejo rjaveti, jih odstranite. Gole storže pre­mažite z maslom in jih med obračanjem pecite še 5 do 10 minut, da bodo enakomerno zapečene.

3. Ko ste prepričani, da je koruza pečena, nanjo stisnite limetin sok, potresite jo s čilijem v prahu in takoj postrezite.

Kuharjev nasvet: 1, 2, 3 . . Ogenj!

Osnovni čili v prašku ali kosmičih, ki ga lahko kupite v samopostrežni trgovini, ni najboljša izbira, če ste zahteven ljubitelj pekoče hrane. K sreči lahko njegov okus izboljšate z dodatkom čilijev, ki ste jih vzgojili sami. Znamenite in

zelo pekoče vrste čilijev, kot so čipot­leali habanero, lahko gojite kot lončnico. Nekaj ščepcev iz njih zmlete kašice

pomešajte z drobno sesekljanim česnom in stresite v 'industrijski' čili v prašku. Mešanico hranite v hladilniku.

Jagnječji ražnjiči na žaru z dodatkom lovorjevih listov

Čas: 30 minut

Za štiri jedce

Narodi z Bližnjega vzhoda so pripravljanje takšnih in drugačnih ražnjičev spremenili v pravo umet­nost. Do­da­­­­­tek svežih dišavnic pa bo aromo ponesel tudi do nos­nic vaših sosedov. Najbolj sočno je meso jagnječjih pleč, ki je ravno prav marmorirano in ne bo postalo suho, tudi če ga prepečete. Če boste upo­rabili lesena nabodala, jih lahko za pol ure namočite v vodo, da se ne ožgejo. Za lažje obračanje lahko med peko uporabite tudi dve nabodali za vsak ražnjič.

Potrebujete

80 dag jagnječjih pleč, narezanih na približno 4 cm velike kose

40 dag bučk, narezanih na 2, 5 cm debele kolute

3 jedilne žlice hladno stisnjenega oljčnega olja

1 žlico posušenega origana

2 drobno sesekljana stroka česna

sol in poper po okusu

veliko lovorovih listov, po možnosti svežih

Postopek

1. Razgorite žar na oglje ali plinski žar (naj ne bo prevroč) in rešetko postavite vsaj 10 cm nad vir vročine.

2. Stresite origano, česen, olje, sol in poper v skledo in z mešanico enakomerno premažite narezano meso in bučke. Na nabodala izmenično nataknite meso, lovorove liste in bučke. Če kateri od lovorovih listov poči, ga preprosto stisnite med dva kosa mesa.

3. Ražnjiče pecite približno 2 do 5 minut na vsaki strani, odvisno od vročine žara in okusa.

Kuharjev nasvet: dimni signali

Sveže dišavnice so odlične spremljevalke mesa z žara, saj mu, ko se njihovi listi ožgejo, še dodatno izboljšajo okus.

Aroma svežega lovora je dosti močnejša kot aroma posušenega, a se ta prav

tako izvrstno poda k jagnjetini.

Na tržnici poiščite lovor z gladkimi zelenimi in mesnatimi listi (če ga ne dobite, uporabite suhe liste, ki so boljši kot nič). Tudi rožmarin ne sme manjkati. Bodite iznajdljivi in za nabodala uporabite vejice, ki ste jim odstranili liste (ki jih boste uporabili posebej za marinado). Lahko uporabite vejice timijana, origana ali žajblja in jih med peko cele vrzite na žar.

Robert Ažbe

Novo na Metroplay: "Prehransko okolje, v katerem danes živimo, je zelo nenaklonjeno temu, da smo zdravi"