Kje nabirati regrat in kje tega ni dobro početi? Preverite, kaj svetuje zeliščarka.
Pomlad se strmo približuje, s tem pa prihaja tudi obdobje nabiranja špargljev, regrata in drugih naravnih dobrot. Ravno regrat ima številne pozitivne učinke na zdravje, s tem, ko ga naberemo sami, pa prihranimo nekaj denarja in se hkrati razgibamo na svežem zraku. Kje pa ga ni priporočljivo nabirati?
Ne spreglejte:
- Stara je 93, videti pa je bolje kot pri 50. letih: "To je 5 skrivnosti mojega videza"
- To žito zavira apetit in pospešuje presnovo - če hujšate, ga obvezno vključite v svojo prehrano
- Nutricionistka razkriva: Kaj se zgodi, če si vsak dan privoščite burek?
Poplavljena območja
Za začetek je previdnost potrebna na območjih, ki so jih lani prizadele poplave. "Kjer je poplavljala čista voda, ki je dokaj hitro odtekla, težav ni pričakovati. Drugače pa je na območjih, kjer so poplave nanesle onesnažen mulj," je za portal N1 Slovenija povedala doktorica medicinskih znanosti, zeliščarka in nabiralka dr. Tina Mele. "Sama sem ob Savi nabirala čemaž, a so poplave tja nanesle ogromno mulja. Ker ne moremo vedeti, kaj vsebuje, tam ne bom več nabirala," je pojasnila.
Medtem, ko so na Koroškem problem težke kovine, so lahko vode drugod raznesle kakšne druge škodljive snovi, na primer pesticide, razlaga Mele.
Prisotnost pesticidov
Nabiranje ni odsvetovano le na poplavljenih območjih, ampak tudi na drugih zaradi industrije ali intenzivnega kmetijstva onesnaženih krajih.
"Največ morebitno škodljivih snovi vsrkajo tako imenovane fitoremediacijske rastline, to so tiste, ki se uporabljajo za čiščenje zemlje. Med divjimi rastlinami je s tega vidika najbolj problematična kopriva, ki podobno kot čisti naše telo čisti tudi toksine iz tal," je poudarila zeliščarka.
“Tudi regrat nase veže svinec, kadmij, cink, baker in druge škodljive snovi. Najbolj znan pa je po tem, da nase veže dušik, zato zelo dobro raste na (preveč) pognojenih travnikih," je povedala. Ob tem dodaja, da je zaradi tega odsvetovano nabiranje regrata na travniku, kjer ga je veliko in kjer poleg njega raste zelo malo drugih rastlin, na primer zgolj kislica in trava.
"To je znak, da je bil travnik verjetno pregnojen ali tretiran s pesticidi. Biotska pestrost, čim več različnih rastlin, je indikator zdravega travnika," je pojasnila.
Kako daleč od ceste lahko nabiramo regrat?
Zagotovo ste že slišali, da je nabiranje regrata odsvetovano tudi v bližini cest. Kako daleč od ceste pa je varno nabirati užitne rastline?
"Pri tem se zanašajmo na zdravo pamet," je povedala Mele. "Seveda ne bi nabirala ob zelo prometnih cestah. Praktično navodilo, kje nabirati, je, da pogledamo, do kod je umazan sneg, kadar ga imamo," svetuje.
Dodaja, da onesnaženost rastlin s težkimi kovinami zaradi prometa ni več velik problem, odkar ne uporabljamo več osvinčenega bencina. Večji problem pa so ostanki pnevmatik, ki so tretirane z različnimi kemikalijami. Teh je največ na križiščih in parkiriščih, kjer avtomobili zavirajo.
Previdnost je potrebna tudi pri nabiranju ob makadamskih cestah, kjer je nasut pesek. "Ne poznamo njegovega porekla in ne vemo, ali je bil morda del industrijskega odpada. Prav taka tla imajo rade nekatere užitne in zdravilne rastline, na primer lapuh," je opozorila zeliščarka.
Je nabiranje v mestu res bolj škodljivo od nabiranja na podeželju?
Zagotovo ste tudi vi ob tem vprašanju pomislili, da nabiranje na podeželju zagotavlja bolj varne in 'čiste' rastline. Vendar temu ni tako; včasih je lahko nabiranje v mestnih parkih, kot je ljubljanski Tivoli, boljša opcija kakor nabiranje na podeželju.
Razlog je močno škropljenje in gnojenje. Ljubljana pa je po drugi strani mesto brez pesticidov, teh ne uporabljajo za zatiranje plevelov na mestnih zelenicah in jih ne dovoljujejo na vrtičkih v lasti občine.
"Pri nabiranju je najbolj pomembno, da poznate svoje okolje oziroma si ga dobro ogledate in se pozanimate pri sosedih," je poudarila Mele. "Ob tem imejmo v mislih tudi, da so travniki in njive last nekoga. Lepo se je pozanimati o tem in povprašati ali pa nabirati na javnih površinah," je zaključila.
Vir: n1info.si
- Preberite si še: Tega niste pričakovali: zgroženi boste, ko boste videli, kaj se zgodi, ko na vašo hrano prileti muha
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?